تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
کد مطلب : ۴۳۰۶۹۵
نمایندگی چین در سازمان ملل ضمن انتقاد از مخالفت آمریکا با قطعنامه‌های بین‌المللی و خروج آن از معاهده‌های جهانی، سند عضویت پکن در معاهده تجارت تسلیحاتی را به دبیرکل سازمان ملل تحویل داد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ بعد از مخالفت دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» برای پیوستن به معاهده تجارت تسلیحات (ATT)، دفتر نمایندگی دائم چین در سازمان ملل متحد بامداد امروز (سه‌شنبه به وقت تهران) از پیوستن به این معاهده خبر داد.
به نوشته خبرگزاری «تاس»، این دفتر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «ژانگ جون» نماینده چین در سازمان ملل سند عضویت پکن در معاهده تجارت تسلیحاتی را به «آنتونیو گوترش» دبیر کل این سازمان تحویل داده و از ۹۰ روز دیگر این معاهده در چین به اجرا درمی‌آید.
ژانگ نیز طی بیانیه‌ای با انتقاد از سیاست دولت ترامپ در مخالفت با توافق‌ها و قطعنامه‌های بین‌المللی، گفت: «یک کشور (آمریکا) از معاهده‌های بین‌المللی در حوزه کنترل تسلیحاتی و همچنین توافقات و سازمان‌های بین‌المللی خارج می‌شود، به تعهدات بین‌المللی خود عمل نمی‌کند و گام‌های یکجانبه‌ای برای توهین به دیگر کشورها برمی‌دارد».
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی این رویکرد یکجانبه‌گرایی آمریکا را منشأ مشکلات در جهان توصیف کرده و توضیح داد: «این امر باعث به وجود آمدن عدم قطعیت‌های بزرگ در توازن و ثبات استراتژیک جهان شده و به شدت تلاش‌های مشترک کشورها برای مقابله با چالش‌های جهانی را تضیف کرده است».
بر اساس داده‌های مؤسسه تحقیقاتی صلح استکهلم، چین در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، در رتبه پنجم کشورهای صادرکننده بیشترین میزان تسلیحات قرار داشت.
دولت ترامپ در چهال سال گذشته، خروج از معاهدات بین‌المللی متعددی از جمله توافق هسته‌ای ایران، معاهده آسمان باز و معاهدات تسلیحاتی با روسیه را در کارنامه خود دارد.
پیش از این «هوآ چون‌یینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با انتقاد از این سیاست‌های آمریکا گفته بود آمریکا باید برنامه آزمایش بمب اتمی خود را کنار بگذارد، زیرا چنین اقداماتی ثبات و نظم جهانی را برهم می‌زنند.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما