تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
کد مطلب : ۴۳۰۶۲۶
محققان از شناسایی نوعی کورسمندر عجیب خبر داده اند که اولین دوزیست شناسایی شده در جهان با نیش سمی است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازنیواطلس، دانشمندان از سال ها قبل در حال بررسی این موضوع بوده اند که آیا خزندگانی به جز مارها دارای نیش های سمی هستند یا خیر. یک مطالعه جدید نشان می دهد که نوع خاصی از کورسمندرها چنین قابلیتی دارند.
کورسمندر دوزیستی بدون اندام و مارمانند است که بیشتر در زیرزمین زندگی می کند و بخش عمده این جانوران در مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی، آفریقا، جنوب آسیا زندگی می‌کنند. خوراک آن‌ها کرم خاکی و جانوران کوچک زیر زمین است.

 
بررسی ها نشان می دهد حداقل یک گونه از کورسمندرها دارای نیش سمی هستند. این گونه که در بخش هایی از آفریقا، آسیا و آمریکا زندگی می کند، شباهت زیادی به برخی انواع مارها یا کرم های بزرگ دارد. این کور سمندر با نام علمی Siphonops annulatus از سم خود به عنوان ابزاری دفاعی استفاده می کند تا مهاجمان را دفع کرده و بترساند.
پژوهش های محققان برزیلی نشان می دهد غدد ریز حاوی مایعات سمی در فک های فوقانی و تحتانی این کورسمندر وجود دارد و مجاری هدایت کننده آنها دندان های این حیوان امتداد می یابد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵