تاریخ انتشاريکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۳۰۳۵۷
رسانه‌های سومالی به نقل از وزیر خارجه این کشور نوشتند که امارات برای اشغال جزیره سقطری یمن به موگادیشو پیشنهاداتی ارائه کرده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازاحمد عَـَود، وزیر امور خارجه سومالی اخیراً طی اظهاراتی در محافل خصوصی پرده از تلاش امارات برای اشغال جزیره سُقُطری یمن، آن هم به واسطه سومالی خبر داده است.
میدل ایست مانیتور و رادیو مستقبل سومالی گزارش دادند که وزیر خارجه این کشور گفته، امارات به دولت سومالی «پیشنهاد سیاسی سخیفی» داده است؛ امارات از سومالی خواسته به جنگ علیه یمن ملحق شود و حاکمیت خود بر جزیره مذکور را اعلام کند.
بر اساس این گزارش، امارات نیز در مقابل ملحق شدن سومالی به ائتلاف سعودی و ادعا حاکمیت بر سقطری، بیمارستان شیخ زاید در موگادیشو را بازگشایی خواهد کرد.
این بیمارستان که خدمات پزشکی مجانی به شهروندان سومالی ارائه می‌کرد، سال ۲۰۱۸ به دنبال اختلافات دیپلماتیک بین ابوظبی و موگادیشو تعطیل شد.
وزیر خارجه سومالی در پاسخ به این پیشنهاد گفته است:‌ «سومالی‌ها ابزار بی‌ارزشی نیستند که برای اجرای خواسته‌های شما از آن‌ها استفاده شود. یمن همسایه و کشور برادر و دارای حاکمیت است. همه دنیا سقطری را به اسم خاک یمن می‌شناسند و از گذشته متعلق به یمن بوده است».
ادعای مخالفت سومالی با پیشنهاد امارات در رسانه‌های رسمی سومالی منتشر نشده است با این حال، امارات از سه سال پیش در تلاش برای تثبیت موضع خود در جزیره سقطری یمن است و در همین راستا، اقدام به ایجاد و حمایت موجودیت سیاسی و نظامی جدیدی در جنوبی یمن به نام شورای انتقالی جنوب یمن کرده است.
این شورای بعد از یک سال درگیری با دولت مستعفی یمن در جنوب و جزیره سقطری، دو هفته پیش نیروهای دولت مذکور را از جزیره کرده و آن را اشغال کرد.
امارات طی سال‌های اخیر تلاش کرده با تشکیل گروه‌های نظامی وفادار به خود در جنوب یمن، زمینه را برای اشغال جزیره سقطری را که از حیث موقعیت جغرافیایی و ژئوپولوتیک و منابع و جاذبه‌های طبیعی فراهم کند

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸