تاریخ انتشارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
کد مطلب : ۴۳۰۳۳۰
نخست‌وزیر اتیوپی تأکید کرد که قتل خواننده معروف در این کشور که آتش خشونت‌ها در چند روز گذشته را شعله‌ور و به کشته شدن دستکم ۱۰۰ نفر منجر شد، بخشی از توطئه‌ علیه کشور بود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«ابی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی روز جمعه (دیروز) در سخنانی در جمعی از مسئولان این کشور در واکنش به حوادث خشونت‌بار هفته گذشته در اتیوپی و کشته شدن دستکم ۱۰۰ نفر گفت که «حوادث این چند روز همانند یک نمایشنامه بود که نویسنده و بازیگرانی داشت».
او گفت که هدف از این حوادث شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی و خشونت طائفه‌ای، ممانعت از حرکت اتیوپی به سمت صلح، دموکراسی و شکوفایی و جلوگیری از موفقیت برنامه‌های ملی آن بوده است.
طبق گزارش شبکه الجزیره، نخست‌وزیر اتیوپی به نام کسانی که پشت این توطئه بوده‌اند، اشاره‌‌ای نکرد و تنها وعده داد تا کسانی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در این توطئه دست داشته‌اند به دستگاه قضایی تحویل دهند.
نخست‌وزیر اتیوپی افزود که گروه‌های معارضی که در سال ۲۰۱۸ مورد عفو عمومی قرار گرفت به جای طرح افکار و گزینه‌های سیاسی، سلاح به دست گرفته‌اند.
او همچنین گفت که با تلاش‌های بی‌وقفه نهادهای مجری قانون و ملت اتیوپی، توطئه‌ها برای ایجاد جنگ داخلی و خشونت طائفه‌ای در کشور ناکام ماند.
این سخنان نخست‌وزیر اتیوپی در حالی است که این کشور هفته گذشته شاهد ناآرامی و اعتراضات خشونت‌بار بود که طی آن دستکم ۱۰۰ نفر کشته شدند.
اعتراضات پس از آن آغاز شد که «هاشالو هوندیسا» خواننده معروف و فعال سیاسی از قومیت اورومو دوشنبه هفته گذشته به ضرب گلوله قتل رسید و به دنبال آن اعتراضات در آدیس‌آبابا آغاز و به سرعت به دیگر نواحی این کشور گسترش پیدا کرد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما