تاریخ انتشارسه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
کد مطلب : ۴۲۰۳۹۲
در روزهایی که بحث انتخاب سرمربی تیم ملی داغ است، برخی از کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که اگر قرار بر انتخاب سرمربی خارجی است، فدراسیون باید از او تضمین سکوی المپیک بگیرد.
۰
plusresetminus
زمان اعتماد به مربیان ایرانی است مربی خارجی باید تضمین سکوی المپیک را بدهد
به گزارش بلاغ، تیم ملی والیبال ایران اواخر سال گذشته برای دومین بار موفق شد در رقابت‌های انتخابی قاره‌ای جواز حضور در المپیک را کسب کند. با توجه به شیوع ویروس کرونا قرارداد ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال فسخ شده است و فدراسیون والیبال به دنبال گزینش برای جایگزینی کولاکوویچ است.

حالا برای انتخاب سرمربی جدید تیم ملی نظرات متفاوت است، از یک سو برخی بر این طبل می‌کوبند که بین مربیان ایرانی اتحاد، همدلی و حمایتی وجود ندارد و انتخاب آنها برای تیم ملی بزرگسالان، یک ریسک بزرگ است و گروهی از کارشناسان بر این باور هستند که الان وقت اعتماد به مربیان ایرانی است و باید از آنها در راس تیم ملی استفاده کرد.

دیروز بهنام محمودی عضو هیئت‌رئیسه فدراسیون والیبال دراین باره به خبرگزاری مهر گفت: در انتخاب سرمربی تیم ملی باید اجازه دهیم کمیته فنی و هیئت‌رئیسه تصمیم گیری کنند. سرمربی تیم ملی باید بر اساس سیاست‌گذاری‌ها و مسائل مالی فدراسیون انتخاب شود.

وی در ادامه درباره توانایی مربیان ایرانی تاکید کرد: مربیان خوب وطنی داریم که می‌توانند سکان هدایت تیم ملی را بر عهده گیرند. د ر حال حاضر ۷-۸ مربی خوب داخلی داریم که توانایی نشستن روی نیمکت تیم ملی را دارند اما واقعیت است باید در کمیته فنی سیاست‌گذاری‌های فدراسیون مشخص شود و بر اساس آن تصمیم گیری و انتخاب کنند.

محمودی درباره اظهار نظر برخی از ملی‌پوشان برای حضور مربی تراز اول جهان در رأس تیم ملی والیبال گفت: در حال حاضر نمی‌گویم گزینه ایرانی و یا خارجی چرا که ابتدا باید سیاست گذاری فدراسیون مشخص شود تا با توجه به آن برای تیم ملی برنامه‌ریزی شود. نمی‌توان گفت مربی ایرانی نمی‌تواند سرمربی شود خیر، این‌طور نیست ولی نخست باید سیاست فدراسیون مشخص شود.

وی با اشاره به حضور ولاسکو افزود: زمان حضور ولاسکو در ایران برنامه‌ریزی و هدف گذاری‌ها مشخص شد و اینها تأثیر گذار بود. بحث مربی داخلی و خارجی مطرح نیست ابتدا سیاست گذاری را باید مشخص کرد. با حضور کارشناسان بیش‌تر ان شالله بهترین تصمیم برای والیبال گرفته شود. داورزنی با تجربه است، زمانی معاون وزیر بوده و قطعاً می‌توانند تأثیر زیادی بگذارد اما با مشورت با کارشناسان و افراد دلسوز والیبال. امیدوارم نتایج خوبی برای والیبال حاصل شود.

پولمان را دور نریزیم
مصطفی کارخانه یکی از مربیان موفق والیبال کشورمان نیز در این باره به خبرگزاری فارس گفت: باید واقعیت را بپذیریم که همه مربیانی که بعد از ولاسکو به ایران آمدند، از نظر کوچینگ دچار مشکلاتی بودند. همه مربیان ایرانی از عملکرد مربیان خارجی بعد از ولاسکو نگرانی‌هایی داشتند. از موارد کوچک همچون گرفتن وقت استراحت و تعویض‌ها تا انتخاب بازیکنان و... دچار ضعف‌هایی بود. بنابراین از حالا به بعد باید از مربی استفاده کنیم که کوچینگ قوی داشته باشد. من فکر می‌کنم اوج هنر یک مربی در والیبال کوچینگ او است.

وی افزود: ایران یا خارجی بودن جایگزین کولاکوویچ زیاد اهمیت ندارد. اگر قرار است از مربی خارجی استفاده شود، حتماً باید از بهترین‌های این رشته انتخاب کنیم وگرنه اعتقاد دارم که مربیان داخلی به مراتب از مربیان درجه دوم خارجی بهتر هستند. شاید بهتر باشد پول‌مان را دور نریزیم. اعتقاد دارم که چند مربی داخلی خوب داریم که توانایی هدایت تیم ملی را دارند. اگر از مربیان درجه یک خارجی استفاده شود بدون شک همه از او حمایت خواهند کرد. این روزها با هر مربی که صحبت می‌کنیم با اظهارات من موافق است.

کارخانه تصریح کرد: مربی ایرانی را نباید بسوزانیم. ما مسابقات بزرگی به نام المپیک را در پیش داریم و همه می‌دانند که چه میدان بزرگی درپیش داریم. نگرانم که مربی ایرانی در شرایطی انتخاب شود که بستر حضور وی آماده نباشد. اول باید بستر آماده شود، دوم باید اعتماد کنیم و سوم هم باید حمایت کنیم. اگر این سه مورد انجام شود، می‌توانیم چشم‌مان را ببندیم و پیگیر نتایج درخشان تیم ملی باشیم.

قولی که باید از مربی خارجی گرفت
مسعود آرمات مربی تیم جوانان به دفاع تمام قد از مربیان ایرانی پرداخت. او درباره سرمربی آینده تیم ملی گفت: این روزها در رسانه‌ها و محافل مختلف صحبت‌های زیادی درمورد انتخاب جایگزین برای کولاکوویچ مطرح می‌شود. به عقیده من در شرایط سخت اقتصادی که این روزها کشورمان با آن درگیر است، پرداخت هزینه بالا برای مربیان خارجی چندان جای دفاع ندارد.

مربی تیم والیبال جوانان ایران ادامه داد: شاید فدراسیون مشکل مالی نداشته باشد، اما اگر اینگونه هم باشد من اعتقاد دارم که می‌توانیم از گزینه‌های داخلی استفاده کنیم. فکر می‌کنم والیبال ایران به سطحی رسیده که مربیانش علم و دانش به روزی داشته باشند و فدراسیون بتواند به آنها اعتماد کند.

آرمات با بیان اینکه تیم جوانان با هدایت یک مربی ایرانی به نام بهروز عطایی توانست قهرمان جهان شود، عنوان کرد: مربیان ایرانی در رده‌‌های پایه نشان دادند که حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. در سایر کشورها همان بازیکنان رده‌های پایه با مدلی صحیح به تیم ملی بزرگسالان کشور خود تزریق می‌شوند و اگر ما هم بتوانیم همان مدل را پیاده‌‌سازی کنیم توانایی مقابله با آنها را در رده بزرگسالان هم داریم.

مربی تیم والیبال جوانان ایران گفت: اگر قرار باشد حتماً از مربی خارجی استفاده شود، باید از وی تضمین حضور روی سکوی المپیک را گرفت. یعنی گزینه‌ای باید انتخاب شود که قول بدهد والیبال ایران را به سکوی المپیک برساند وگرنه پیشنهاد من استفاده از مربیان خوب داخلی همچون عطایی است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين