تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۹
کد مطلب : ۴۱۳۶۱۵
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف ایران با انتقاد از موانعی که بر سر راه صادرات فرش دستباف گذاشته می شود گفت: امسال صادرات فرش به اندازه 10 درصد رقم سال گذشته شد.
۰
plusresetminus
کاهش 90 درصدی صادرات فرش به دلیل عملکرد دولت و دلالان
به گزارش بلاغ، عبدا... بهرامی اظهار داشت:  چقدر افرادی هستند که عمر و جوانی‌شان را در صنعت بومی و هنر قالیبافی گذاشتند، اما حق آنها از سوی دلالان و دولت در قالب طرح‌هایی مثل الزام به پیمان‌سپاری ارزی در صادرات فرش دستباف و نیز قرار دادن 9 درصد مالیات ارزش افزوده به این هنر ضایع شده است.

وی افزود: قرار بود تا سال 98 حداقل یک میلیون قالیباف بیمه شوند، در حالی که این اتفاق نیفتاد و تا سال 93 تعداد 450 هزار نفر بیمه قالیبافی شدند، اما از آن سال به بعد بیمه شدگان موجود نیز به هر بهانه‌ای از پوشش بیمه حذف می‌شوند، به گونه‌ای که الان در کل کشور بین 240 تا 250 هزار نفر بیمه شده قالیباف نیز وجود دارد.

این مسئول حوزه فرش ادامه داد: دولت با قرار دادن تعهد پیمان سپاری ارزی جلوی صادرات فرش را گرفت، زیرا گاهی پول آن یک‌سال بعد می‌آید، اما صادرکننده باید به بانک مرکزی تعهد بدهد که ظرف هشت ماه ارز صادرات فرش را در بانک ارائه کند، بنابراین، امسال صادرات فرش به اندازه 10 درصد رقم سال گذشته شد.

بهرامی اضافه کرد: متأسفانه یکی از معاونان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با افتخار گفته بود از 11 هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که برای اشتغال روستایی در دو سال گذشته دادیم، به فرش دستباف خوشبختانه نداده‌ایم. باید پرسید آقای معاون وزیر! چرا به این گفته خود افتخار می‌کنی؟

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف ایران گفت: کسانی که جلوی صادرات فرش را با مصوبه‌هایشان گرفتند، این صنعت را خفه کردند و حالا که صنعت فرش در معرض خفگی قرار گرفته، می‌گویند نمی‌توان این صنعت را احیا کرد. مشکل این است که بسیاری از دولتمردان و افراد تصمیم‌گیر هنر و صنعت فرش را نمی‌شناسند.

بهرامی ادامه داد: بی‌توجهی مسئولان باعث شده طی چند سال گذشته چند میلیون نفر از شغل فرش‌بافی خارج شوند و به مشاغل کاذب روی بیاورند.

در همین زمینه، اصغر زرندی مدیر یک کارگاه قالی بافی در مورد این که چرا کارگران بیمه نیستند، اظهار داشت: تامین اجتماعی فقط بیمه 5 نفر را قبول می‌کند،‌ لذا 90 درصد کارگران ما بدون بیمه‌اند،‌ دولت باید حمایت کند.
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
"طلبه شاکر"
يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
ملتی استثنایی واجد خدمت استثنایی
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۰
تفاوت جدی این دوره انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
عقده‌گشایی به بهانه انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰