تاریخ انتشاردوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰
کد مطلب : ۴۱۲۵۵۹
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه سبوس موجود در آرد و نان باعث کاهش بیماری‌‌های مختلف می‌‌شود، گفت: عدم‌نظارت بر اجرای استاندارد آرد انواع نان‌‌ها سبب شده که کارخانجات آردسازی، آرد را با درصد سبوس‌‌گیری بالا تولید کنند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، دکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه وزارت بهداشت به‌طورجدی پیگیر بازنگری استاندارد سبوس آردها و کاهش میزان سبوس‌گیری آرد است، اظهار کرد: همه دستگاه‌‌های ذی‌ربط موظف به اجرای مصوبات قانونی درباره کیفیت نان هستند.
وی افزود: در کشورما، نان قوت غالب و غذای اصلی مردم به‌شمار می‌‌رود؛ نان در مقایسه با بسیاری از مواد غذایی مثل گوشت و شیر دارای چگالی انرژی بیشتری است بنابراین نان یک محصول غذایی است که در امنیت غذایی خانوارها از جایگاه ویژه‌‌‌ای برخوردار است.
عبداللهی ادامه داد: براساس نتایج مطالعه سبد غذایی مطلوب در سال 1391، متوسط مصرف سرانه روزانه نان در کشور 310 گرم است که حدود 40 تا 50 درصد انرژی دریافتی و بیش از 45 درصد پروتئین، 30 درصد کلسیم و فسفر و حدود 60 درصد آهن مورد نیاز روزانه هر فرد را تأمین می‌‌کند؛ اقشاری که مقدار بیشتری نان مصرف می‌‌کنند بیش از 60 درصد پروتئین، بیش از 45 درصد کلسیم و فسفر و بیش از 80 درصد آهن مورد نیاز روزانه خود را از نان به دست می‌آورند؛ به این دلیل، نان نقش مهمی در تأمین نیازهای تغذیه‌‌ای جامعه دارد.
وی با اشاره به اینکه سبوس موجود در آرد و نان باعث کاهش جذب مواد قندی و چربی در دستگاه گوارش می‌‌شود، تصریح کرد: این سبوس از اضافه‌وزن و چاقی، دیابت، بیماری‌‌های قلبی عروقی و انواع سرطان‌‌ها به‌ویژه سرطان‌‌های دستگاه گوارش جلوگیری می‌‌کند.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه اضافه کرد: بر اساس آخرین مطالعات اپیدمیولوژیک، یکی از توصیه‌‌های مهم و اساسی برای پیشگیری از بیماری‌‌های غیرواگیر از جمله دیابت نوع دو، بیماری‌‌های قلبی عروقی و حتی برخی سرطان‌‌‌‌ها، دریافت فیبر کافی با استفاده از غلات کامل در برنامه غذایی و به حداقل رساندن غلات فرآوری‌شده و تصفیه‌شده (مانند آردهای سفید و بدون سبوس یا کم‌سبوس) است.
وی با یادآوری مطالعات انجام‌شده در مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعات حاکی از آن است که میزان ابتلا به بیماری‌‌های غیرواگیر در افرادی که نان‌‌های سفید مصرف می‌‌کنند بیشتر از کسانی است که از نان‌‌های سبوس‌‌دار استفاده می‌‌کنند.
عبداللهی با ابراز اینکه با توجه به اهمیت موضوع نان و پیچیدگی مسائل مربوط به زنجیره گندم، آرد و نان، موضوع ارتقای کیفیت نان از اواخر سال 1392 در دستور کار دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور در وزارت بهداشت قرار گرفته است، یادآور شد: در نهایت بعد از جلسات متعدد کمیته فنی کارشناسی در دبیرخانه شورا با صاحب‌نظران و متخصصان هر سه حوزه گندم و آرد و نان، موضوع بازنگری استانداردهای آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای استانداردهای مذکور در چهاردهمین جلسه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی مطرح شد و به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: در زمینه آرد، در حال حاضر تولید انواع آرد مصرفی در نان‌های سنتی دامنه وسیعی از درصد سبوس‌‌گیری دارند به‌عنوان مثال بر اساس استاندارد فعلی آرد گندم، کارخانجات آرد می‌‌توانند آرد نان لواش و تافتون را با درصد سبوس‌گیری از حدود 15 درصد تا سبوس‌گیری حدود 18 درصد و آرد سنگک را با درصد سبوس‌گیری از حدود 7 درصد تا سبوس‌گیری 12 درصد تولید کنند.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه یادآور شد: عدم نظارت بر اجرای استاندارد آرد انواع نان‌‌ها سبب شده است که کارخانجات آردسازی، آرد نان لواش و تافتون و آرد نان سنگک را با درصد سبوس‌‌گیری بالا یعنی حدود 18 درصد سبوس‌گیری تولید‌ کنند و تولید آرد کامل با میزان سبوس 7 درصد تقریباً متوقف شده است.
بیشتر بخوانید
وی خاطرنشان کرد: بدون شک با تولید نان با آردی که 18 درصد سبوس‌گیری شده است، میزان مواد مغذی و فیبر آرد کاهش یافته و با توجه به مصرف بالای نان در کشور در طولانی‌مدت در گسترش بیماری‌‌های غیرواگیر مانند دیابت و... تأثیر بسزایی خواهد داشت.
عبداللهی با اعلام اینکه با پیگیری‌‌های مداوم وزارت بهداشت از وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد خواسته شده که بازنگری و کاهش میزان سبوس‌گیری آرد در اولویت قرار گیرد، متذکر شد: تاکنون به‌دلایلی از جمله کیفیت گندم و سست بودن آرد، اقدام جدی در خصوص تجدید نظر استاندارد سبوس در آرد انجام نشده است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت به‌عنوان متولی سلامت مردم کاهش میزان نمک در نان را به‌عنوان مهمترین راهکار کاهش مصرف نمک و پیشگیری از فشار خون بالا و کاهش شیوع آن در شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی مطرح کرد و بر اساس بند چهار مصوبات چهاردهمین جلسه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی مورخ سوم اسفند 94 میزان نمک در نان به یک درصد کاهش یافت.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت یادآور شد: بر اساس بند 4 مصوبات چهاردهمین جلسه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی سازمان ملی استاندارد ایران موظف است ضمن بازنگری استانداردهای آرد و نان و اجباری کردن استاندارد نان، استاندارد نمک در کلیه نان‌های سنتی را در حد یک درصد مصوب کند.
وی اضافه کرد: مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مکلف است بر حسن اجرای استانداردهای اجباری نان سنتی نظارت کند؛ بنابراین به‌منظور اجرای این مصوبه در دی ماه 1395 تفاهم‌‌نامه‌‌ای بین معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران منعقد شد.
وی تصریح کرد: بازرسان بهداشت محیط بازدید از نانوایی‌‌ها را به‌عهده دارند و بر اساس آخرین گزارشات، حدود 60 درصد نانوایی‌‌های کشور میزان نمک کمتر از یک درصد را رعایت کرده‌‌اند.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت قویاً از وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد و تولیدکنندگان آرد کشور می‌‌خواهد به‌منظور پیشگیری از روند رو به افزایش بیماری‌‌های غیرواگیر در کشور به وظایف خود در جهت بهبود کیفیت گندم و آرد از جمله اصلاح سامانه توزیع آرد به‌نحوی که مطابق با استاندارد ملی ایران، آردهای مورد مصرف براساس نوع پخت نانوایی چهارگانه (سنگک، لواش، تافتون و بربری) تحویل شود.
عبداللهی تأکید کرد: این دستگاه‌‌ها باید به ملزم ساختن مدیران تولید و مدیران کارخانه صنایع آردسازی کشور به طی دوره‌‌های تخصصی لازم جهت ارتقای دانش فنی آنان به‌منظور بهبود کیفیت آرد و تعیین ضوابط درجه‌بندی کارخانجات آرد کشور، اقدام کنند.
بیشتر بخوانید
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱