تاریخ انتشاريکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۴۱۲۴۸۷
وزیر نفت گفت: در حال حاضر نیروگاه‌ها حدود ۱۷۰ میلیون واحد معادل مترمکعب یا لیتر سوخت مصرف می‌کنند که ۷۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و مابقی سوخت مایع است و با توجه به افزایش مصرف گاز در بخش خانگی از وزارت نیرو درخواست کرده‌ایم که در این مدت صادرات برق را نه‌تنها اضافه نکنند بلکه کاهش دهند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، بیژن زنگنه امروز در حاشیه جلسه با روسای دانشگاه‌ها در جمع خبرنگاران و پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت تحویل گاز به نیروگاه‌ها اظهار کرد: طراحی‌ای که ما برای تامین گاز کشور در نظر گرفته‌ایم این است که برای تامین گاز خانگی مشکلی ایجاد نشود لذا تمام تلاش ما این است که بتوانیم گاز خانگی را بدون ایجاد مشکلی تامین کنیم.
وی افزود: پس از آن تامین گاز عمومی، صنایع کوچک و عمده مانند پتروشیمی‌ها و صادرات و بعد از آن نیروگاه‌ها در اولویت قرار دارند. به همین دلیل اولین جایی که با کاهش گاز مواجه می‌شویم باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم تا تامین سوخت خانگی با مشکل مواجه نشود، نیروگاه‌ها است.
وزیر نفت افزود: با توجه به اینکه نیروگاه‌ها سوخت دوم دارند، در میزان تحویل سوخت گاز به آنها مراعات خواهیم کرد و حتی از دوستان وزارت نیرو نیز درخواست تدبیر در صادرات را داشته‌ایم چراکه در این شرایط انصاف نیست که گازوئیل مصرف کنیم و صادرات داشته باشیم.
وی درخصوص جایگزینی گاز به جای مازوت در نیروگاه‌ها اظهار کرد: در حال حاضر تمام گاز تولیدی در بخش خانگی مصرف می‌شود به‌گونه‌ای که بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی مصرف گاز داریم. این در حالی است که بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به شبکه تزریق و بیشترین میزان آن در منازل مصرف می‌شود.
زنگنه در پاسخ به این سوال که آیا برای مشترکان پرمصرف جریمه‌ای در نظر گرفته‌اید، گفت: در حال حاضر هیچ قانونی برای جریمه نداریم اما می‌توان ساز و کار آن را در نظر گرفت ولی تمایلی به انجام این کار نیست البته در ادارات دولتی اگر بیش از میزان در نظر گرفته شده مصرف صورت گیرد، قطع گاز را در آن اداره خواهیم داشت.
کاهش صادرات گاز به عراق
وزیر نفت درخصوص آخرین وضعیت صادرات گاز به کشورهای دیگر گفت: به دلیل افزایش مصرف گاز مشکلی در صادرات به وجود نیامده اما به دلایل فنی صادرات به عراق کم شده ولی در مورد ترکیه در حال حاضر مشکلی نداریم.
وی درخصوص پرداخت پول گاز از سوی عراق گفت: این کشور برای گاز دریافتی پولی به ما نمی‌دهد.
رکورد تولید هزار میلیون مترمکعب گاز در روز شکسته می‌شود
زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر روند تولید گاز بسیار خوب است و به زودی رکورد هزار میلیون مترمکعب را می‌شکنیم، گفت: مراسمی نیز برای اعلام آن برگزار خواهد شد.
۳۷ میلیارد دلار درآمدزایی از پتروشیمی در جهش سوم
وزیر نفت درخصوص اقدامات لازم برای دستیابی به اهداف توسعه پتروشیمی‌ها در شرایط تحریم گفت: دو جهش در صنعت پتروشیمی تعریف شده که در جهش دوم تا سال ۱۴۰۰ به تولید ۱۰۰ میلیون تن به ارزش ۲۷ میلیارد دلار و در جهش سوم از ۱۴۰۰ به بعد به تولید حدود ۱۳۷ میلیون و به ارزش ۳۷ میلیارد دلار خواهیم رسید.
آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان دولت دوازدهم
وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص توسعه فاز ۱۱ و برنامه احداث ایستگاه تقویت فشار اظهار کرد: کار توسعه فاز ۱۱ توسط شرکت پتروپارس آغاز شده، جکت قبلا ساخته شده بود و برای قرارگیری بار جدید محاسبات انجام می‌شود. همچنین قراردادهای مناقصه نیز در حال پیگیری است و کالاهایی که نیاز داریم خریداری خواهد شد.
زنگنه اظهار کرد: امیدواریم که تا پایان دولت تولید اولیه از این میدان به خشکی آورده شود چراکه برنامه ما در صورتی که بتوانیم تجهیزات را از خارج از کشور خریداری کنیم، تولید یک میلیارد فوت مکعب است.
وزیر نفت درخصوص احداث ایستگاه تقویت فشار نیز گفت: در حال حاضر احداث آن در برنامه نیست و در مرحله مطالعه قرار داریم. اکنون گزینه‌های مختلفی را برای فاز ۱۱ مطالعه می‌کنیم که از جمله آن فشارافزایی در دریا و خشکی است که هر کدام از این گزینه‌ها به سه زیرگزینه تقسیم می‌شود و از نظر مفهومی مطالعه خواهد شد.
وی با بیان اینکه در دریا مشکل ما تنها این نیست که توربین و کمپرسور بسازیم، تصریح کرد: به راحتی می‌توانیم با استفاده از ظرفیت داخل کمپرسور بسازیم اما این مساله جنبه‌های دیگری نیز دارد که باید در کنار یکدیگر دیده شود. به همین دلیل تمام گزینه‌ها مطالعه خواهد شد و برای این موضوع نیز مشاور استخدام می‌کنیم حتی ممکن است فشارافزایی در خشکی انتخاب شود.
برای افزایش قیمت نفت در پی شیوع ویروس کرونا جلسه‌ای نخواهیم داشت
زنگنه درخصوص برگزاری جلسه اضطراری به دنبال کاهش قیمت نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: بعید است که در این خصوص جلسه‌ای تشکیل شود و طبق روال اسفندماه یک جلسه فوق‌العاده خواهیم داشت.
کم‌فروشی بنزین در جایگاه‌ها را گزارش دهید
وزیر نفت درباره کم‌فروشی بنزین در جایگاه عرضه سوخت گفت: اگر چنین تخلفی در جایگاه‌ها رخ دهد، مردم باید آن را به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منعکس کنند چراکه این مساله علاوه بر اینکه جنبه کیفری دارد، شرکت پخش به عنوان انضباط مدیریتی با آن برخورد خواهد کرد و جرائمی اعمال خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه البته لازم است مردم نیز در زمان سوختگیری دقت کافی را داشته باشند، تصریح کرد: شیوه صحیح سوختگیری و توجه به مسائلی که متوجه تخلف جایگاه‌ها شوند، موضوعی است که ما از همه مردم خواستاریم.
درباره سهمیه بنزین سفر هنوز تصمیمی ابلاغ نشده است
زنگنه اظهار کرد: هنوز تصمیمی درخصوص سهمیه بنزین نوروز به وزارت نفت ابلاغ نشده اما در دولت و مجلس مباحثی در این رابطه مطرح شده اما بنده اطلاعی از تصویب آن ندارم.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما