تاریخ انتشارجمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
کد مطلب : ۴۱۲۳۶۴
نرخ تورم آلمان تا پایان ماه دسامبر به ۱.۵ درصد رسید.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، به نقل از خبرگزاری شین هوا، به نظر می‌رسد بانک مرکزی آلمان مجبور به اتخاذ سیاست‌های محرک بیش‌تری خواهد بود چراکه نرخ تورم در این کشور در آخرین ماه سال ۲۰۱۹ بازهم نسبت به نرخ  هدف گذاری شده دو درصدی فاصله داشته است. نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی یعنی آلمان در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۵ درصد رسید.
این نرخ تورم که یکی از پایین‌ترین تورم‌های ثبت شده در این کشور در پنج ماه اخیر محسوب می‌شود بیش از همه تحت افزایش قیمت مواد غذایی قرار گرفته که نرخ تورم آن از یک درصد به ۱.۴ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، در بین اقلام مختلف مواد غذایی نرخ سبزیجات ۶.۳ درصد و نرخ میوه ۳.۳ درصد افزایش پیدا کرده است.
از سوی دیگر اما قیمت در بخش انرژی بار دیگر به مسیر نزولی بازگشته است تا جایی که تورم این بخش از ۴.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ به تنها ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده است.
متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ برابر با ۲.۳۷ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.
بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در ماه نوامبر منفی ۰.۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۹ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در ماه دسامبر به ۱.۴ درصد رسیده است.
سباستین ونکه، مدیر سرمایه‌گذاری مؤسسه "ک اف و" گفت: با نگاهی رو به جلو درمی‌یابیم که با توجه به کاهش بهای نفت و رشد اقتصادی ضعیف، فشار قیمتی کمتری بر روی اقتصاد آلمان وجود دارد. این برای بانک مرکزی اروپا تنها یک معنی دارد و آن این است که سیاست‌های انبساطی بیش‌تری باید اتخاذ شوند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵