تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۴۱۲۲۹۱
دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا "مبادله شاهد" با جمهوری‌خواهان در جریان محاکمه استیضاح دونالد ترامپ را رد کردند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، قانونگذاران دموکرات که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را پیشتر در مجلس نمایندگان استیضاح کرده بودند، امیدوارند بتوانند جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی را به عنوان شاهد فرابخوانند.
اما آنها هرگونه معامله‌ای برای فراخواندن پسر جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری به عنوان شاهد را رد کرده‌اند.
محاکمه استیضاح ترامپ می‌تواند هفته آینده به پایان برسد اما بعید است جمهوری‌خواهان که کنترل سنا را در اختیار دارند او را برکنار کنند.
به گزارش بی‌بی‌سی، دموکرات‌ها در مصوبه استیضاح، ترامپ را به سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در کار کنگره متهم کرده‌اند.
او استفاده از کمک نظامی آمریکا به عنوان اهرم فشاری برای واداشتن اوکراین به اعلام تحقیقات جنایی در مورد جو بایدن را رد می‌کند. جو بایدن هم اکنون در نظرسنجی‌ها پیشتاز کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابت ۲۰۲۰ است و می‌تواند در انتخابات رقیب ترامپ باشد.
ترامپ، جو بایدن را متهم به فساد می‌کند؛ ادعایی که قبلا رد شده. پسر بایدن در زمان معاونت پدرش در دولت باراک اوباما عضو هیئت مدیره یک شرکت گاز در اوکراین بود.
دموکرات‌ها می‌خواهند بولتون را فرابخوانند. شاهدان عینی در جریان تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان گفتند که بولتون فشار سیاسی مقام‌های کاخ سفید بر اوکراین را به "مبادله مواد مخدر" تشبیه کرده بود.
با این حال بولتون گفته است فقط در صورتی در سنا شهادت خواهد داد که احضاریه رسمی دریافت کند.
متحدان جمهوری خواه ترامپ استدلال کرده‌اند که هانتر بایدن هم باید احضاریه دریافت کند و در سنا شهادت دهد.
اما چاک شومر، سناتور دموکرات از نیویورک در جریان تنفسی در روز چهارشنبه گفت: "چنین مبادله‌ای مطرح نیست.... محاکمه محل تبادل شاهد نیست."
جو بایدن چهارشنبه تاکید کرد که او هرگز در چنین مبادله‌ای شرکت نخواهد کرد. او گفت: "ما قصد نداریم این محاکمه را به نمایشی مضحک یا تئاتر سیاسی بدل کنیم."
او در دفاع از پسرش افزود: "هیچ کس نیست که فقط از یک عمل نامناسب یا خطا از سوی او (هانتر) نام ببرد - به جز ظاهر مساله. اینکه او آنجا (در اوکراین) کار می‌کرده صورت خوبی ندارد."
روند محاکمه چطور پیش می‌رود؟
محاکمه روز سه شنبه شروع شد و دموکرات‌ها سه روز وقت دارند دلایل خود را مطرح کنند. پس از آن تیم وکلای مدافع ترامپ هم سه روز وقت خواهد داشت این استدلال‌ها را رد کند.
آدام شف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که هدایت تحقیقات استیضاح را به عهده داشت و اکنون در جریان محاکمه نقش دادستان را ایفا می‌کند روز چهارشنبه جمهوری خواهان را ترغیب کرد "برای حفاظت از دموکراسی ما" به برکناری ترامپ رای دهند.
شف اخطار داد که اگر سنا ترامپ را برکنار نکند "منزلت جهانی آمریکا را تضعیف خواهد کرد."
شواهد عرضه شده در محاکمه سنا کم و بیش همان شواهدی است که به تفصیل در جریان تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان مطرح شده بود. مجلس نمایندگان در ماه دسامبر رای به استیضاح داد.
براساس مقررات قدیمی، سناتورها حق نوشیدن قهوه در صحن سنا را ندارند و فقط می‌توانند آب یا شیر بنوشند. چندین نفر از آنها در جریان محاکمه درحال چرت زدن مشاهده شدند.
روز اول محاکمه تا ساعات نخست چهارشنبه ادامه یافت.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵