تاریخ انتشارسه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۴۱۲۱۰۴
«یک بام و دو هوا» معنی دقیق رفتار مسئولان و نمایندگان مجلس در ماجرای امهال مجدد وام‌های مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه است. قرار بود این وام‌ها برای یک سال دیگر هم امهال شود، اما به نظر می رسد عزم بانک‌ها برای بازپس‌گیری اقساط جزم است.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ، بر اساس مصوبه اردیبهشت 1397 هیات دولت وام های بانکی خسارت‌دیدگان زمین‌لرزه 21 آبان 1396 سرپل‌ذهاب، از زمان وقوع حادثه به مدت 2 سال مشمول قانون امهال شدند و وام‌گیرندگان، اقساط وام های خود را پرداخت نکردند. اقدامی خوب و شایسته که باعث شد بخش قابل توجهی از فشارهای مالی از روی دوش مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه برداشته شود.
هرچند، طی این مدت سود و کارمزد وام‌ها را دولت به بانک پرداخت می‌کرد و حالا این سوال ایجاد شده که پس از شروع بازپرداخت اقساط، آیا بانک‌ها مجددا قصد گرفتن سود و معوقات از مشتریان را دارند یا نه؟ 
قانون امهال وام در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب، دالاهو، اسلام‌آبادغرب، ثلاث باباجانی، جوانرود، روانسر و پاوه و 2 بخش ماهیدشت و کوزران (از توابع شهرستان کرمانشاه) اجرا شد که از 21 آبان 96 تا 21 آبان 98 از بازپرداخت اقساط همه وام های زیر 50 میلیون تومان خود معاف شدند.
پس از اتمام مهلت، بخشی از مردم نیز با ثبت سوژه در سامانه «فارس من»، خواهان عدم بازپس‌گیری اقساط وام‌ها در یک سال آینده شدند. تعدادی از ائمه جمعه نیز در تریبون‌ها این مسئله را از مسئولین خواستار شدند. این درخواست‌ها و اصرار برخی از مسئولان محلی باعث شد که استاندار کرمانشاه عنوان کند که به صورت جدی پیگیر امهال یکسال دیگر وام‌ها هست.
هرچند پیش از او، مدیرکل مدیریت بحران استان در 2 آبان ماه سال جاری در گفت‌وگو با فارس، امهال مجدد وام‌ها را غیرممکن دانست. جلیل بالایی در این خصوص گفته بود: در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی دقیقا قید «دو سال» برای امهال وام‌های این‌گونه مناطق ذکر شده و تنها راه امهال مجدد، اصلاح قانون است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه ادامه داد: استاندار کرمانشاه با توجه به درخواست مردم تقاضای امهال مجدد یک‌ساله وام‌های مناطق زلزله‌زده استان را از دولت داشته و تصمیم‌گیری در این خصوص برعهده دولت است.
19 روز بعد، اما استاندار کرمانشاه، از پیگیری و تلاش برای امهال وام‌ها خبر داد.
بازوند، در روز 21 آبان ماه سال جاری و در آئین بهره‌برداری از بیمارستان سوانح سوختگی کرمانشاه، عنوان کرد: از دولت تقاضا داریم وام‌های زلزله‌زدگان یک سال دیگر امهال شود، البته این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم در این راستا با دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی مفصل صحبت کرده‌ایم.
رئیس مجلس: پیشنهاد امهال وام‌ها را به وزارت کشور داده‌ایم و آن را با ریاست سازمان برنامه بودجه نیز به بحث می‌گذاریم.
ماجرای امهال مجدد وام‌ها، حتی به گوش رئیس مجلس هم رسید و علی لاریجانی طی سفری که در 19 آذرماه به کرمانشاه داشت درباره اظهار نظر کرد و عنوان کرد که مجلس آماده کمک به مردم است.
وی در این باره اظهار داشت: برای امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده مجلس آماده کمک به مردم است و این موضوع را پیگیری می‌کنیم.
لاریجانی با بیان اینکه امهال دوباره وام‌ها در مناطق زلزله‌زده 500 میلیارد تومان هزینه دارد، خاطرنشان کرد: در این زمینه منتظر پیشنهاد دولت برای کمک به مردم هستیم.
رئیس مجلس ادامه داد: پیشنهاد امهال وام‌ها را به وزارت کشور داده‌ایم و آن را با ریاست سازمان برنامه و بودجه نیز به بحث می‌گذاریم.
اما این صحبت‌ها، خاتمه ماجرا نبود و چندی پیش، چند تن از نمایندگان استان کرمانشاه با ارسال پیام‌هایی از تصویب امهال یک‌ساله وام‌های مناطق زلزله‌زده خبر دادند. خبری که سوالات زیادی را به وجود آورد. به منظور بررسی صحت و سقم این خبر، با نمایندگان استان تماس گرفتیم اما هیچ یک از آنان، در این خصوص پاسخگو نبودند.
هرچند احمد صفری نماینده شهر کرمانشاه، در گفت‌وگویی عنوان کرده که پیگیر امهال مجدد وام‌ها هستند، اما به نظر می‌رسد مردم باید برای بازپرداخت اقساط معوق خود به بانک‌ها مراجعه کنند
بر اساس نامه‌ای که به دست خبرگزاری فارس رسیده، مدیران عامل بانک‌های استان خواهان بازپرداخت اقساط معوق توسط مردم شده‌اند و این تصمیم قطعی شده است.

در این نامه که توسط بانک «مهر اقتصاد» خطاب به سایر شعب ارسال شده، آمده است: «با توجه به پایان یافت مدت دوساله امهال تسهلات مناطق زلزلهزده در مورخ 98/8/21 و همچنین تاکید کلیه بانک‌های عامل استان در جلسه مورخ 98/10/24 کمیسیون هماهنگی بانک ها، بدین وسیله ابلاغ می‌گردد که امهال مجدد تسهیلات به هیچ وجه امکان پذیر نبوده و بر اساس قانون جاری، تمامی افراد مناطق زلزله‌زده موظف به بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی خود می باشند. لذا کلیه مسئولین شعب محترم موظف هستند که بر اساس دستور العمل بانک ابتدا با نامبردگان تماس حاصل نموده و در صورت استنکاف نسبت به ارسال اخطارهای سه گانه جهت ایشان اقدام نمایید و چناچه شخصی یا اشخاصی قصد عدم ایفای تعهدات قانونی خود را داشته باشند می بایست نسبت به قضایی نمودن پرونده نامبردگان اقدام مقتضی صورت پذیرد.»
با توجه به نامه این بانک و با یادآوری جلسه کمیسیون هماهنگی بانک‌ها، بسیار بعید به نظر می‌رسد که وام‌ها در فرصت باقی‌مانده تا انتخابات مجلس امهال شوند و همانطور که پیش از این نیز مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه عنوان کرده بود، مردم باید برای بازپرداخت وام‌های خود به بانک‌های عامل مراجعه کنند.
گزارش: محس نیک پی
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵