تاریخ انتشارشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
کد مطلب : ۴۱۱۸۵۸
اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی بیانیه‌ای به مهمترین شاخصه‌های نماینده اصلح پرداخت و از کاندیداهای انقلابی انتخابات مجلس برای حضور در جمع دانشجویان برای ارئه برنامه‌ها دعوت کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی بیانیه‌ای تاکید کرد: جنبش دانشجویی برخواسته از مردم و به عنوان یک قشر نخبگانی تمام تلاش خود را برای تبیین ویژگی‌های یک نماینده مطلوب و انقلابی به کار خواهد بست و همچنین اسامی مورد تائید را فارغ از لیست‌ها و ائتلاف‌ها با نگاه‌های رانتی و بالا به پایین که خود را برتر از مردم می‌بینند به عنوان یک تشکل ولایتمدار و انقلابی معرفی خواهد کرد.
در این بیانیه آمده است:
«انّ الله لا یُغیِّرُ ما بقوم حتّی یغیّرو ما بانفسهم»
خداوند سرنوشت کسی را تغییر نمی‌دهد مگر اینکه خودش بخواهد. (سوره الرعد آیه 11)
انقلاب اسلامی ایران همواره از همان ابتدای نهضت اسلامی، مردم را در تصمیم‌گیری‌ها دخیل و سکان هدایت کشور را به دست نمایندگان ملت سپرده است؛ به رای گذاری پذیرش یا عدم پذیرش جمهوری اسلامی ایران در روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب از جمله موارد نادر در جهان بود که  نشان داد انقلاب اسلامی به دنبال ایجاد نظامی دینی و مردم سالار است که در آن مردم بر اساس شرع مقدس اسلام مسیر حرکت کشور را انتخاب می‌کنند.
در کلام بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز، انتخابات اهمیت فراوانی دارد، امام خمینی (ره) می‌فرمایند: «من متواضعانه از شما می‌خواهم که حتی‌الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید و اشخاصی اسلامی، متعهد و غیر منحرف از صراط مستقیم الهی در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلام و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند و منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدم ندارند و حضور در عرصه انتخابات را وظیفه الهی و ملی می‌شمارد و همه جامعه را به انجام وظیفه فرا می‌خواند.»
دشمن با همه ظرفیت‌های سیاسی‌، اقتصادی و رسانه‌ای به دنبال کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم است تا مشارکت حداقلی را به پای ثمردهی درخت بی‌ریشه فشار حداکثری بگذارد. اما مشارکت حداکثری و آگاهانه مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌تواند تأثیر حداقلی راهبرد فشار حداکثری را بر مستأجران کاخ سفید نشان دهد.
از اهداف اصلی دشمن در راهبرد فشار حداکثری ایجاد دوگانه حاکمیت‌ و ملت با حربه تحریم اقتصادی است. به موازات تشدید تحریم‌ها، دشمن به دنبال خطای ادراکی و القای این انگاره ناصحیح است که بانی مشکلات اقتصادی حاکمیت اسلامی ایران است و مردم ایران می‌توانند با فاصله گرفتن از حاکمیت و نظام، شاهد کاهش تحریم‌ها و رفاه بیشتر باشند. مشارکت حداکثری موجب نمایش وحدت، همدلی، وفاق ملی و به رخ کشیدن عزت و اقتدار ملی به جهانیان خواهد بود. چنانچه مشارکت حداکثری با انتخاب نمایندگان اصلح و استکبارستیز همراه باشد، شاهد تغییر نه در خیابان‌های تهران، بلکه در سیاست‌های متوهمانه کاخ سفید خواهیم بود. در همین راستا زمانی می‌توانیم مشارکت بالایی داشته باشیم و از مجلسی انقلابی صحبت کنیم که قشر نخبگانی جامعه نسبت به تبیین جایگاه مجلس و ویژگی‌های یک نماینده مطلوب بپردازد.
بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی بر اساس گفتمان مقام معظم رهبری ضمن توجه به مشکلات و دغدغه‌های مردم و جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام اسلامی موارد زیر را به عنوان شاخصه‌های اصلی انتخاب نماینده اصلح اعلام می دارد:
صلاحیت اخلاقی و ویژگی‌های فردی:
نماینده مردم در نظام اسلامی باید ضمن اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی و مخالفت با اسلام آمریکایی دارای ویژگی‌های شخصی از جمله، ولایت پذیر، احترام به قانون اساسی و ارکان نظام اسلامی، ساده زیست و غیره باشد. حضرت آقا در این باره فرموده‌اند: «در نظام جمهوری اسلامی غیر از دانایی و کفایت سیاسی، کفایت اخلاقی و اعتقادی هم لازم است.» متاسفانه بسیار دیده شده‌اند افرادی که حتی بسیار به معنویات و اعتقادات اهمیت می‌دهند اما با قرار گرفتن در مسئولیت‌هایی درگیر رانت و فساد می­شوند، نماینده مطلوب باید فردی مستحکم از نظر ویژگی‌های اخلاقی و مورد تائید افراد و گروه‌های مختلف از نظر ولایت‌پذیری و پایبندی به قانون اساسی باشد؛ در غیر اینصورت نمی‌توان از افراد انتظار ایستادن بر یک اصول فکری و اعتقاداتی ثابت را داشت. همچنین بسیار مشاهده شده است که افراد با شعار انقلابی راهی مجلس شده اما در تصمیم گیری‌های مهم و تعیین کننده سرنوشت نظام اسلامی از جمله برجام به خطا رفته‌اند.
دانایی و کفایت سیاسی:
رهبر معظم انقلاب اخیراً در درس خارج خود درباره شرط پذیرش مسئولیت حدیثی نقل فرمودند که پیامبر (ص) به ابو‌ذر فرمودند: «من هر چه برای خودم دوست می‌دارم، برای تو هم دوست می‌دارم. من جنابعالی را در  مدیریت، ضعیف می‌‎بینم. خیلی آدم خوبی هستی اما حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی و تولیت مال یتیم را قبول نکنی.» معظم‌له در ادامه در شرح این حدیث فرمودند: «این، درس برای ماهاست. بعضی از ما به مجرّد اینکه یک مسندی یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می‌دوزیم به آنجا! خب اوّل نگاه کن ببین میتوانی یا نمی‌توانی؟!!
بعد از نقل این حدیث در آستانه‌ انتخابات مجلس، افکار و قلم‌ها بیشتر به سمت کسانی هدایت شد که معمولاً  بدون تخصص و توجه به ظرفیت خود فوراً برای ثبت نام در انتخابات احساس تکلیف می‌کنند. اما این همه ماجرا نیست و در حقیقت این سکه دو رو دارد!! بر اساس روایت پیامبر علاوه بر گروه مذکور، بر تک تک افراد جامعه اسلامی نیز لازم و تکلیف است تا دقیق و هوشمندانه ویژگی‌های افراد را بررسی نموده و بدون توجه به تبلیغات سوء از بین آنها اصلح‌ترین و شایسته‌ترین فرد را برای تصدی امور و کارگزاری نظام اسلامی انتخاب کنند. باید توجه داشت متخصص بودن یک بحث و موضوع دیگر توانایی قرار گرفتن در جایگاه نمایندگی مردم است.
ممکن است فردی استاندار، فرماندار و یا شهردار خوبی بوده باشد اما کار نماینده به عنوان قانون‌گذار و نظارت کننده بر حسن اجرای آن بسیار متفاوت از کارهای اجرایی است. در اینجا هم نگرش افراد برای نامزد شدن مهم است که تشخیص بدهند مناسب کار نمایندگی نبوده و اساساً با حضور و در صورت رای آوری کارآمدی مجلس را پایین نیاورند، همچنین مردم نیز ضمن توجه به سوابق صرفاً مسئولیت‌های اجرایی افراد را برای انتخاب خود در نظر نگیرند چرا که مجلس هم حقوقدان لازم دارد، هم اقتصاددان، هم استاد دانشگاه و خیلی تخصص‌های دیگر.
شجاعت و آزادگی:
از ویژگی‌های مهم یک نماینده مطلوب برای مجلس شورای اسلامی باتوجه به نوع وظایف، شجاعت و آزادگی در اظهار نظر، تصمیم گیری و رای دادن است. قطعاً در دوره 4 ساله نمایندگی طرح‌ها و لوایح مختلفی در مجلس بررسی می‌شود که تعدادی از آن دارای خلاء یا تامین کننده منافع شخصی افراد یا گروه‌های رانتی است؛ در موقعیتی این چنینی یک نماینده انقلابی و مردمی باید بدون وابستگی به افراد، بدون محافظه‌کاری و با آزادگی تمام حرف مردم و منافع کشور را بزند. اگر نماینده شجاعت و جسارت نداشته باشد درگیر مافیای قدرت و ثروت شده و در اندک زمانی جایگاه نمایندگی را که باید مدافع حقوق مستضعفین باشد را تبدیل به رانت و بنگاه اقتصادی می‌کند.
دشمن شناسی:
مقام معظم رهبری فرموده‌اند: «مرز او با دشمن مرز مشخصى باشد. ... بعضى، از دشمن رودربایستى دارند؛ بعضى، ملاحظه‌ دشمن را مى‏‌کنند. ملاحظه‌‏ ملت را باید کرد، ملاحظه‌ خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنى، هرچه عقب بنشینى، او جلو مى‌‏آید.»
نماینده مردم در نظام اسلامی باید ضمن شناخت و تعیین مرز خود با دشمنان 40 ساله انقلاب اسلامی نسبت به برائت از گروه و افراد وابسته به این جریانات غرب زده در کشور برآید. عدم توجه به این نگرش در نامزدها حتی افرادی که خود را انقلابی و پایبنده اصول اسلامی می ­دانند سرانجامش تصویب 20 دقیقه‌ای برجام در مجلس نهم و یا رای به لوایح استعماری FATF در مجلس دهم است. تجربه ثابت کرده است هرچه ما عقب نشینی کنیم طرف غربی و استکبار جهانی نه تنها پایبند عهدنامه‌ها نیست بلکه فرای آن را طلب می‌کند و هر روز باید از دیگر دستاوردهای کشور عقب نشینی کنیم.
«در کربلا بی‌طرفان بی‌شرفانند» این جمله مصداق افرادی است که در زمان انتخابات خط و ربط خود را با دشمن مشخص نکرده و یا دو پهلو صحبت می‌کنند، اگر این افراد رای بیاورند فردا روزی در مجلس شورای اسلامی منافع کشور را به لبخندی از سوی دشمن و یا گرین کارتی برای اقامت خواهند فروخت.
توجه به معیشت مردم:
متاسفانه از سال گذشته با تشدید جنگ اقتصادی، بن بست برجام و بازگشت تحریم‌ها، شرایط معیشتی دشواری برای مردم ایجاد شده است. در ادامه عدم شفافیت و همراهی مسئولین با مردم خود استخوان لای زخم شده و هر روز درد مردم را دوچندان می‌نماید.
بیشترین دغدغه و پیگیری در این شرایط متوجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است چراکه برخواسته از مردم و برای مردم هستند و در جاهایی که دولت غفلت کرده باید با استفاده از ابزارهای تعریف شده حقوق تضعیف شده مردم را مطالبه کنند. متاسفانه می‌بینیم که در مجلس دهم تعداد قابل توجهی از نماینده‌ها وکیل مردم نیستند بلکه یا وکیل الدوله شده‌اند و یا درگیر منافع شخصی خود هستند در اینچنین شرایطی ضمن از دست رفتن جایگاه مجلس و کارآمدی آن، اعتماد مردم از دست رفته و نتیجه آن مشارکت پایین در انتخابات پیش رو خواهد بود.
توجه به ظرفیت‌های داخلی و اقتصاد مقاومتی گفتمانی است که حضرت آقا سال‌هاست به آن تاکید می‌نمایند. نامزد اصلح و مورد تائید جریان انقلابی باید در مسیر فعال شدن اقتصاد مردمی و واگذاری درست زنجیره‌های گوناگون اقتصاد به مردم تلاش کند تا شاهد تحولی در ابعاد اقتصادی کشور باشیم.
شفافیت و ارتباط با مردم:
نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی باید به دو سوال اساسی پیرامون شفافیت پاسخ دهند: اولاً اینکه آیا رسمی و علنی تمامی منابع مالی برای تبلیغات در انتخابات را بیان می‌کنند و در صورت رای آوری پیش از آغاز کار تمامی اموال خود و خانواده درجه یک را به مردم اعلام عمومی می‌کنند؟ دوم اینکه آیا با اعلام عمومی و شفاف آرا به لوایح، رای اعتمادها و دیگر موارد در کمیسیون‌ها و صحن علنی موافق هستند؟
فردی می‌تواند خود را نماینده‌ مردمی و انقلابی معرفی نماید که به این دو سوال پاسخ داده و با شفافیت در دو مورد ذکر شده موافق باشد. نماینده مردم جز در موارد امنیتی هیچ بحث پنهانی با موکلین خود ندارد و باید در تمام ابعاد شفاف سازی نماید.
در همین راستا اگر به شفافیت از ابتدای نامزد شدن تا پایان 4 سال نمایندگی اعتقاد داشته باشند باید ارتباط مستمر با مردم سرلوحه کاری باشد. ارتباط با مردم یعنی حضور به موقع و بر اساس برنامه مجلس در صحن علنی و همچنین حضور تمام در حوزه انتخابیه و در میان مردم، حضور در میان مردم یعنی شرکت در نمازجمعه، شرکت در مراسمات مذهبی مردم، حضور منظم در روستاها و مناطق محروم شهری. نماینده مردم که اعتقاد به شفافیت و ارتباط مستمر دارد به مانند مردم زندگی کرده و از حمل و نقل گرفته تا سبک زندگی کاملاً مردمی و خاکی است. در غیر این صورت دم زدن از شفافیت جز شعار انتخاباتی و لافی بیش نیست که فردای رای‌آوری فراموش خواهد شد.
عدالتخواهی و فساد ستیزی:
رهبری نظام در دیدار با جمعی از دانشجویان در سال 1383 در ارتباط با گفتمان عدالت می‌فرمایند که گفتمان عدالت یک گفتمان اساسی است، همه‌چیز ماست، نیک مشخص است که عدالت چه جایگاه راهبردی در نظام اسلامی دارد که رهبری آن را همه‌چیز می‌داند، باید در نظر داشت که عدالت در گفتمان حضرت آقا یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر و تقسیم درست ثروت. در اینجا مشخص می‌گردد که تعریف ما از عدالت غیر از تفکرات مارکسیسمی، سوسیالیستی و کمونیسمی است.
چند صباحی است که در کشور افرادی تحت عنوان عدالت‌خواهی و با این شعار دست‌ به‌کارهایی می‌زنند که شأنیت گفتمان عدالت را زیر سؤال می‌برند. فریاد گفتمان عدالت با در نظر گرفتن امیال شخصی هرچند که مورد درستی باشد، ارزشی نخواهد داشت. باید در نظر داشت که شعار عدالتخواهی آن هم نزدیک انتخابات باعث فریب نشود. عدالتخواهی و فساد ستیزی را باید در سوابق افراد جستجو نمود و ببنیم فردی که خود را برای رای آوری به مردم عرضه کرده است در سال‌های گذشته نسبت به عدالت و مبارزه با فساد چه عملکردی داشته است.
دهه پنجم انقلاب اسلامی و مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی در تحقق عدالت در تمام ابعاد شکل خواهد گرفت. نماینده مطلوب و انقلابی باید برای عدالت آموزشی، عدالت در توزیع منابع و ثروت، عدالت معیشتی، عدالت در سپردن مسئولیت و دیگر موارد و ابعاد تلاش نماید و این تلاش ریشه در سوابق و پذیرش گفتمان عدالتخواهی مدنظر رهبری دارد. طبیعی است افرادی که تاسیس مدارس خصوصی را عین عدالت آموزشی می‌دانند از این معیار نمره قبولی نخواهند گرفت.
پرهیز از خوی اشرافی و زندگی اعیانی باید در جزء به جزء زندگی یک نماینده اصلح دیده شده و کاملا حس شود. ضمناً مبارزه با این سبک زندگی که متاسفانه در بدنه مدیران کشور در حال گسترش است، ضروری بوده و تعهد یک نماینده به این مبارزه و حضور در صحنه قطعاً ملاکی مهم برای رای دادن است.
جوانگرایی:
تمامی موارد و ملاک‌های شرح داده شده را به خوبی می‌توان در نسل جدید و جوان انقلاب اسلامی دید. جسارت، شجاعت، روحیه عدالتخواهی و ساده زیستی، حضور در میان مردم، صداقت در گفتار و عمل به اعتقادات و ابتکار و تحول خواهی همه در جریان جوان حزب اللهی کشور دیده می‌شود. امروز و با شرایط کشور تقریباً می‌توان گفته تمام مسئولین و دلسوزان نظام اسلامی به این جمع بندی رسیده‌اند که راه حل اساسی برای برون رفت و تحولی عظیم در کشور جوانگرایی و سپردن مسئولیت‌ها به نسل جدید انقلاب اسلامی می‌باشد.
باید در نظر داشت تحقق دولت جوان حزب اللهی در راستای بیانیه گام دوم و عبور از 40 سالگی انقلاب اسلامی ما را به سمت حمایت از نامزدهای جوان و متخصص و شکل‌گیری اولین مجلس بعد از بیانیه گام دوم با رمز حضور جوانان حزب اللهی و حامی ولایت هدایت می‌نماید.
همانطور که امام خامنه‌ای در بیانیه گام دوم می فرمانید: « چشم امید به شما جوان‌هاست؛ و اگر زمام اداره‌ی بخش‌های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان که بحمداللّه کم نیستند سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءاللّه» تجربه ثابت کرده است که در این 40 سال هر زمان به اندیشه و فکر و توان اجرایی جوانان اعتماد کردیم بن بست‌ها را پشت سر گذشته و اقتدار نظام اسلامی را به رخ جهانیان کشیده‌ایم.
در پایان اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی کشور ضمن دعوت از تمامی نامزدهای جریان انقلابی برای حضور در جمع دانشجویان، ملاک‌ها و معیارهای فوق را در نظر گرفته و با گفتمان شفافیت، عدالتخواهی و توجه به معیشت مردم، جوانان دارای معیارهای فوق را بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب به ملت شریف ایران در تهران و سایر استان‌های کشور معرفی خواهد نمود.
جنبش دانشجویی برخواسته از مردم و به عنوان یک قشر نخبگانی تمام تلاش خود را برای تبیین ویژگی‌های یک نماینده مطلوب و انقلابی به کار خواهد بست و همچنین اسامی مورد تائید را فارغ از لیست‌ها و ائتلاف‌ها با نگاه‌های رانتی و بالا به پایین که خود را برتر از مردم می‌بینند به عنوان یک تشکل ولایتمدار و انقلابی معرفی خواهد نمود.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

فراقی جانکاه و امیدبخش
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰