تاریخ انتشارسه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
کد مطلب : ۴۱۱۴۷۵
حبیب‌الله دانش، کارگردان و مدرس تئاتر عنوان کرد:‌ بخشی از جامعه هنرمندان با پیش کشیدن بحث انصراف از جشنواره‌ تئاتر فجر به دنبال موج سواری در این شرایط هستند تا نفع خود را در آینده ببرند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از«حبیب الله دانش» کارگردان و مدرس بازیگری و کارگردانی در واکنش به کسانی که در این روزها از حضور در جشنواره تئاتر فجر انصراف دادند، به خبرنگار تئاتر فارس گفت: خانم ها و آقایان هنرمندی که در این ایام از فرصت اوضاع استفاده کرده و از جشنواره فجر انصراف داده‌اند، عده زیادی از اینها موج سوار هستند.
وی در ادامه افزود: عده کثیری از این افراد سالیانه دو تا سه اجرای عموم در سالن های مختلف دارند و برایشان هم مهم نیست که در فجر حضور داشته باشند یا خیر چرا بیشترشان در سی و اندی دوره فجر شرکت کرده اند و خیالشان راحت است که اجراهای عموم با درآمدهایشان را خواهند داشت.
دانش همچنین اظهار داشت: اینها اگر می‌خواهند واقعا تحریم کنند و کارهایشان شو نیست، اگر راست می‌گویند چند ماه دیگر که در تئاتر شهر یا ایرانشهر اجرا دارند، آن اجراهایشان را کنسل کنند! خواهید دید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و اینها فقط دنبال موج سواری در شرایط هستند و مشاوران تبلیغاتیشان چنین چیزهایی را به آنها آموزش می‌دهد چرا که در صورت چنین انصراف‌هایی بعدها فروش بلیت‌هایشان افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه اگر این  هنرمندان از فجر انصراف دهند چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: هیچ اتفاقی نمی‌افتد دو ماه دیگر اجرای عموم می‌روند و بلیت‌های دویست هزار تومنی خواهند داشت و برایشان هم چیزهای دیگر مهم نیست. 
کارگردان نمایش «آدم آدم است» در بخش دیگری از صحبت هایش درباره شرایط نامطلوب کار تئاتر در این ایام عنوان کرد: این روزها مگر کسی سینما و تئاتر هم می‌رود؟ اگر دقت کنیم در هر شرایطی این بخش فرهنگ است که آسیب زیادی می‌بیند دیگر متولی و کسی نیست که بگوید هنرمندان دراین شرایط می‌بایست چه کار کنند و چطور زندگی شان را تأمین کنند؟
وی در ادامه عنوان کرد:‌ تصمیم گرفته بودیم با عده‌ای از دوستان کار جدید نمایشی داشته باشیم که واقعا شرایط مشخص نیست چطور باشد. آیا اصلا افقی برای فعالیت تئاتر وجود دارد یا اینکه تئاتر در محاق فضاهای سیاسی قرار گرفته است؟
این مدرس کارگردانی اظهار داشت: صحنه تئاتر نباید خالی شود وگرنه شرایطی چون اوایل انقلاب پیش می‌آید و تئاتر دو مرتبه از بین می‌رود و احیای مجدد آن خیلی مشکل است. ترک کردن صحنه کار درستی نیست اما از سوی دیگر زندگی هنرمندان هم مهم است. زمانی که هنرمندی وضعیت اجتماعی و بیمه تأمین اجتماعی‌اش مشخص نیست، چطور می تواند امید به کار داشته باشد!؟
وی با اشاره به اینکه خانه تئاتر مـتأسفانه کارکرد مناسبی به لحاظ اجتماعی برای هنرمندان ندارد، گفت:‌ خود وزارت کار هم تعریف درستی برای هنرمندان ندارد وای به حال دیگران. هنرمندی که درآمد نداشته باشد یا به فکر کار دیگری می‌افتد یا اینکه در همین عرصه کار لاکچری برای طبقه مرفه تولید کند درحالیکه هنر نباید اشرافی شود چرا که دیگر صدای هنرمند نیست.
دانش اظهار داشت: متأسفانه این روزها شعار تئاتر برای همه تنها یک شعار است. آنهایی که فروش می‌کنند بیشتر برای طبقه مرفه کار می‌کنند و مردم برای دیدن ستاره هایشان به دیدن این نمایش‌ها می‌روند وگرنه بقیه فعالیت‌های کوچک دارند و تلاش دارند فرهنگ را به قول خود توسعه دهند اینها خود هنرمندان هستند که به دیدن کارهای هم می‌روند و برای هم دست می‌زنند!
وی درباره راه‌کارهای برون رفت از این شرایط گفت: وزارت فرهنگ که اصلا پولی ندارد خرج تئاتر کند فقط یک تسهیل کننده برای دریافت مجوز و سالن است این شرایط برای هنری که وابسته به جریان دولتی است ، مناسب نیست چرا که دولت هم آن را رها کرده است.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما