تاریخ انتشاريکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰
کد مطلب : ۴۰۹۱۰۸
دیتاها در بخش‌های مختلف به یکی از با ارزش‌ترین دستاوردهای سامانه‌ها و سایت‌های خدمت‌رسان و حتی اپلیکیشن‌های فروش کالا یا ارائه خدمات تبدیل شده‌اند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغدیتاها در بخش‌های مختلف به یکی از با ارزش‌ترین دستاوردهای سامانه‌ها و سایت‌های خدمت‌رسان و حتی اپلیکیشن‌های فروش کالا یا ارائه خدمات تبدیل شده‌اند. افزایش روزافزون فعالیت‌های مردم در این بسترها، خدمت‌رسانی را هدفمندتر و آسان کرده و رشد فزاینده این اطلاعات، متولیان تصمیم‌گیری در بخش‌های مختلف را نیز، به سمت بهره‌گیری از کلان داده‌ها در اعمال سیاست‌گذاری‌های خود در بخش‌های مختلف همچون مسکن سوق داده است. به عنوان مثال افزایش تقاضا برای اجاره آپارتمان در قلهک، سیاست‌گذاران را برای اعمال تصمیم‌های تشویقی برای افزایش ساخت‌وساز در این منطقه یاری می‌رساند، که در نهایت این امر، تعادل بین عرضه‌وتقاضا را در پی خواهد داشت.

 
در مجموع بهره‌گیری از کلان داده‌ها را می‌توان نقطه اتصال علم و تکنولوژی دانست. یا بهتر است بگوییم کلان داده‌های حاصل از رفتار کاربران در دنیای دیجیتال، می‌تواند به اقتصاددانان کمک کند تا از این داده‌های ارزشمند استفاده کنند و رفتار انسان‌ها را بهتر بررسی کنند. به طور مثال بررسی میزان درخواست آپارتمان‌های کوچک متراژ،‌ سازندگان را به ساخت خانه‌های مطابق با نیاز جامعه سوق داده و حتی مبالغی که بیشتر در فضای اینترنت برای خرید یا اجاره وارد می‌شود، سیاست‌گذاران را از میزان توان متقاضیان باخبر می‌کند، تا بتوانند با اعمال تسهیلات، فاصله جیب مردم با قیمت خانه را کوتاه کنند.
اما تحلیل این کلان‌داده‌ها با روش‌ها و ابزارهای سنتی آمار و اقتصادسنجی امکان پذیر نیست و باید این ابزارها بروزرسانی شوند.
به خصوص بازار مسکن نیاز بیشتری به این بروزرسانی دارد. چراکه در بخش‌های مختلف همچون حمل‌ونقل یا فروش کالا،  تاحدودی این بروزرسانی صورت گرفته. اما به واسطه اینکه مسکن کالایی گران است و همچنین سیاست‌گذاری در این بخش باید بلندمدت باشد، اهمیت سرعت در ارائه آمار و شناسایی رفتار متقاضیان اهمیت بیشتری دارد.
از سوی دیگر ارائه اطلاعات از سوی مراکز آمار، در بهترین حالت با وقفه یک‌ماهه صورت می‌گیرد و این امر سیاست‌گذاران را برای اعمال تصمیم صحیح با مشکل مواجه می‌کند. اما بهره‌گیری از کلان داده‌ها در بخش دریافت اطلاعات می‌توان این فاصله زمانی را کوتاه کرده و به تصمیم‌گیری سیاست‌گذاران کمک بسیاری کرد.
از این رو نیاز است ابزاری ایجاد شود که بتواند تمام این اطلاعات را در فضایی داده‌محور جمع آوری، پردازش و به نسبت نیاز کاربر اطلاعات را به صورت کاربردی ارائه دهد. این مهم را مدتی است مجموعه‌ای دانش‌بنیان،‌ با راه‌اندازی سامانه‌ای با عنوان کیلید راه‌اندازی کرده است. کیلید سامانه‌ای است فعال در حوزه مسکن، که با بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی تمام اطلاعات معاملات املاک را از بسترهای مختلف اطلاعاتی جمع‌آوری کرده و پس از پردازش در قالب ابزارهای مختلف ارائه می‌دهد.
یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که کیلید برای این بخش فراهم کرده، اطلاعات بازارمسکن است. بدین طریق کاربران و سیاست‌گذاران می‌توانند به این بخش وارد شده و اطلاعات کاملی از قیمت و تعداد معاملات ملک در مناطق مختلف‌که قابلیت انتخاب بازه زمانی دلخواه دارد، را مشاهده کنند.
از سوی دیگر کیلید با رصد، پردازش و تجمیع آگهی‌های مسکن ثبت شده توسط مشاورین املاک و مالکین، می‌تواند تخمین دقیقی از عرضه واحدهای مسکونی در هرمحله، منطقه و شهر را در بازه‌های زمانی مختلف ارائه دهد. همچنین تحلیل توأم عرضه و تقاضا، کمک شایانی به سازندگان و سیاست‌گذاران مسکن می‌کند تا پروژه‌های ساختمانی و سیاست‌های تشویقی و بازدارنده خود را با توجه به نیاز بازار اعمال  کنند. به عنوان مثال، اگر در یک بازه زمانی، شاهد رشد چشمگیر تعداد افرادی که اجاره آپارتمان در بلوار فردوس را جستجو می­کنند، باشیم و در مقابل املاک عرضه شده در این محله زیاد نشود، احتمال اینکه قیمت اجاره در این محله افزایش‌ ­یابد زیاد است و سیاست‌گذاران با توجه به این دانش، می‌توانند اقدامات لازم را برای رفع سریع‌تر این تاخیر در عرضه مسکن، در دستور کار قرار دهند. 
لازم به ذکر است یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای کیلید تخمین قیمت ملک است. مدنظر داشته باشید، ضریب خطای بسیار پایین تخمین قیمت کیلید در بین سامانه‌های مشابه در کشورهای دیگر زبانزد شده است. گفتنی است این تخمین قیمت همان مولفه‌هایی که نیروی انسانی برای برآورد ارزش یک ملک در نظر می‌گیرد را، توسط هوش‌مصنوعی محاسبه و تنها با ارائه کدپستی به کاربر ارائه می‌دهد.
شایان ذکر است کیلید با بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی، عمل جست‌وجو را توسعه داده و با ایجاد ابزارهای متفاوت، همچون جستجو از روی نقشه و مشخص کردن محدوده دلخواه، جستجو از طریق اعمال فیلترهای مختلف، جستجو از روی نقشه حرارتی کیلید و در نهایت پیداکردن خانه مناسب از طریق دوربین گوشی همراه(AR)، این امر را لذت‌بخش کرده و به رسیدن مخاطب به خانه مناسب کمک شایانی کرده است.
همچنین کیلید در مجله خبری خود با عنوان (KiliDmag) محتوای تخصصی از بازارمسکن و بخش‌های مرتبط با این حوزه همچون معماری و شهرسازی، اقتصاد مسکن، فن‌آوری، معماری و شهرسازی، دکوراسیون داخلی و... تولید و به انتشار می‌رساند.
از این رو می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد و از آن برای رسیدن به تمام اهداف ملکی استفاده کرد. به زبان ساده متقاضیان خرید یا اجاره آپارتمان در پاسداران می‌توانند از طریق کیلید، نوسانات قیمت و تعداد معاملات در این منطقه را در بازه‌های زمانی مختلف رصد کرده، از طریق ابزارهای متنوع جستجوی کیلید، ملک مورد نظر خود را پیدا کرده و با ارائه کدپستی ملک مورد نظرخود، ارزش واقعی ملک را مطلع شده و با اطلاعات کامل با مالک وارد مذاکره شود.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما