تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۴۰۸۸۴۰
مقام‌های آمریکایی و سوئیسی گفته‌اند کانال سوئیس برای مبادلات کالاهای بشردوستانه با ایران ظرف چند ماه آینده فعال می‌شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغیک رسانه انگلیسی به نقل از مقام‌های آمریکایی و سوئیسی مدعی شده کانال سوئیس برای تسهیل مبادلات غذا و دارو با ایران ممکن است ظرف چند ماه آینده فعال شود. 
دولت آمریکا ادعا می‌کند غذا، دارو و سایر کالاهای انسان‌دوستانه مشمول تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران نیستند. با این حال، تحریم‌های بانکی آمریکا موجب شده شرکت‌ها تمایلی به انجام مراودات با ایران حتی در زمینه کالاهای انسان‌دوستانه نداشته باشند. 
«پاسکال باریسل» از مقام‌های دولت سوئیس و «ادوارد مک‌مولن»، سفیر سوئیس در آمریکا مصاحبه‌هایی جداگانه با رویترز در خصوص همین موضوع انجام دادند. 
باریسل گفت: «وظیفه ما این است که برای مردم ایران غذا و کالاهای پزشکی فراهم کنیم. بنابراین، ما سرسختانه برای ایجاد این کانال بشردوستانه تلاش می‌کنیم.»
وی اضافه کرد: «در نهایت این مسئله به تمایل شرکت‌ها و بانک‌ها برای مشارکت بستگی دارد. اخیراً پیشرفت‌هایی کرده‌ایم.»
او در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید این ساز و کار در نیمه اول ۲۰۲۰ اجرایی می‌شود گفت: «امیدوارم اینطور بشود ولی پیش‌بینی آن سخت است چون دست ما نیست.»
مک‌مولن هم گفت: «خوشبختانه فکر می‌کنم ما در حال حاضر در مقطعی هستیم که با سوئیس در خصوص جزئیات نهایی همکاری می‌کنیم.»
پیش از این رسانه‌های سوئیس گزارش داده بودند دولت این کشور از آمریکا درخواست کرده تا در اقدامی جهت کاهش تنش با ایران، امکان ارسال کالاهای بشردوستانه به ایران میسر شود.
 به نوشته وبگاه «سوئیس اینفو» «ایگنازیو کاسیس» وزیر خارجه سوئیس از آمریکا خواسته تا شرایط  برای ارسال کالاهای بشردوستانه به ایران تسهیل شود.
سوئیس حدود ۴۰  سال است حافظ منافع آمریکا در ایران است.
دولت آمریکا هدف از تمدید نکردن معافیت‌ از تحریم‌های نفتی را ادامه سیاست موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» و به صفر رساندن  صادرات نفت ایران اعلام کرده و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نیز تأکید کرده‌اند آمریکا موفق نخواهد شد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.
واشنگتن می‌گوید هدف از این سیاست حصول توافق جدید با ایران است که در آن به همه مسائل مورد اختلاف دو کشور پرداخته می‌شود. جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تأکید بر بی‌نتیجه بودن گفت‌وگو با آمریکا، اعلام کرده تصمیم به مذاکره با آمریکا ندارد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶