تاریخ انتشاريکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
کد مطلب : ۴۰۸۵۲۹
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سومین روز سفر به روسیه در بازدید از دانشگاه روابط بین الملل میگیمو گفت: روابط بین‌الملل از دو فضایی شدن جهان تأثیر گرفته است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل ازمرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سومین روز سفر به روسیه ضمن بازدید از دانشگاه روابط بین الملل میگیمو با ترکانف رئیس این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار عاملی بر گسترش همکاری‌های دانشگاهی میان دو کشور ایران و روسیه به ویژه در رشته‌هایی مانند ایران‌شناسی، روابط بین الملل و اقتصاد دیجیتال  تاکید کرد.
عاملی همچنین از آمادگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای زمینه‌سازی و حمایت از گسترش همکاری‌ها بین این دانشگاه و دانشگاه‌های ایران و از جمله فعال‌تر شدن تفاهم نامه این دانشگاه با دانشگاه تهران خبر داد.
ترکانف هم ضمن استقبال از این پیشنهاد، برای اعطای بورسیه تحصیلی دانشجویان میان دانشگاه‌های ایران و روسیه نیز ابراز آمادگی کرد.
در ادامه بازدید عاملی از دانشگاه روابط بین الملل میگیمو، وی در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه تحت عنوان شناخت جهان با نگاه کلان و ۲ فضایی شدن جهان به ایراد سخنرانی پرداخت.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در این سخنرانی گفت: قبلا ما با جهان تک فضایی که در آن جغرافیا موضوعیت داشت، مواجه بودیم اما اکنون با جهانی مواجه هستیم که در آن فضای مجازی با قابلیت‌ها و ماهیت رقومی موضوعیت پیدا کرده است.
وی افزود: جهان مجازی قابلیت‌های جدید  و الگوریتم‌های مخصوص به خود را دارد و می‌توان گفت جهان مجازی، جهان عددی و جهان الگوریتمی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در ارتباط با مسائل حوزه بین‌‍‌الملل گفت: در این حوزه قبلا ژئو پلتیک موضوعیت داشت ولی امروز شکل جدیدی از روابط و قواعد ایجاد شده که در آن تمام موضوعات مربوط به روابط بین‌الملل از دو فضایی شدن جهان تاثیر گرفته است.
وی افزود: این موضوع یک نظم و دیسیپلین جدید را ایجاد کرده و نظم‌‎ها و دیسیپلین‌های قدیم در حال تغییر و منسوخ شدن است.
عاملی ادامه داد: علوم سیاسی، علوم اجتماعی، علوم پزشکی و علوم مهندسی در این فضا قاعده و قانون جدید خود را دارند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به عنوان مثال در علوم پزشکی ما با 24 خدمت دیجیتال و از راه دور برخوردار هستیم.
وی افزود: در دنیای فضای مجازی دیگر آن الگوریتم آنالوگ استفاده نمی‌شود بلکه الگوریتم دیجیتال قواعد زیادی را عوض کرده است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در پایان نیز ادامه داد: با ایجاد این تغییرات قواعد قدرت و بسیاری از قواعد دیگر در حوزه‌های مختلف علوم عوض می‌شود و ما با تبدیل‌ها و تغییرات راهبردی مواجه هستیم.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
پایان انتظار 4 سال و 5 ماه و 5 روز
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱