مسوول نمایندگی وزارت امور امور خارجه در استان گلستان با اشاره به اینکه وضعیت عراق در صورت ایجاد خلاق قدرت و حذف دولت از معادلات بدتر می‌شود، گفت: نبود قدرت خواست دشمن و به نوعی بازگشت به گذشته است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ علما و روحانیون در طول تاریخ کشورمان همواره تاریخ‌ساز بوده و در تعیین و جهت دهی به معادلات و رخدادهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نقش آفرین بوده‌اند که به طور مثال می‌توان به آیت‌الله مدرس، آیت‌الله شیرازی، امام راحل عظیم‌الشان و حتی آیت‌الله کاشانی اشاره کرد.
از همین رو امام جمعه گنبدکاووس در اقدامی شاخص و ارزشمند اقدام به تدوین و برگزاری جلساتی با عنوان نشست ماهانه علما کرده است که در این جلسات در کنار ارائه تحلیل‌ها و محتوای غنی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به انسجام بخشی میان روحانیون و طلاب نیز نیم نگاهی می‌شود که در نشست آبان ماه که در دفتر امام جمعه گنبدکاووس برگزار شد محوریت موضوعات به بررسی تحولات عراق اختصاص یافت.
مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان در این نشست با اشاره به اینکه فهم تحولات امروز عراق به همه ما کمک می‌کند نگاه درست و بی‌پیرایشی از این کشور داشته باشیم، اظهار کرد: برای ورود به مسائل عراق باید ابتدا شناخت مناسبی به ساختارهای سیاسی این کشور داشته باشیم.
* دیوان‌سالاری و بروکراسی گنگ و بسیار پیچیده عراقی‌ها را خسته و به مرحله نارضایتی کشانده است
ذالفقار امیرشاهی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ضعف‌ها و مولفه‌های ایجاد نارضایتی در کشور عراق وجود منفذها و بسترهای بسیار برای رانتخواری در بدنه حکومت و دولت است، افزود: متاسفانه به دلیل حاکم بودن ساختار حزب بعث طی سالیان دراز در این کشور عملا رانتخواری به یک فرهنگ دولتی در این کشور تبدیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه دیوان‌سالاری و بروکراسی گنگ و بسیار پیچیده این کشور عملا مردم را خسته و به مرحله نارضایتی کشانده است، ادامه داد: مردم در مسیر دریافت خدمات خود از دولت و در مولفه‌های رفاه اداری و اجتماعی گیج شده و فهم دقیق مسیر بروکراسی برایشان سخت است.
مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان فقدان ورود به موقع مرجعیت در تحولات سیاسی و اجتماعی در کشور عراق را یکی از ضعف‌های اساسی حکومت دینی در این کشور دانست و گفت: متاسفانه به جز ورود آیت‌الله سیستانی در برخی از موارد سایر مراجع نجف عمدتا نسبت به مسائل و تحولات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی توجه جدی ندارند.
* عراقی‌ها همچنان به مرجعیت نگاهی مثبت دارند
امیرشاهی با اشاره به اینکه اگر همه مراجع در همه زمان‌ها همچون آیت‌الله سیستانی که فرمان تشکیل حشدالشعبی و حضور جوانان در این حوزه را صادر کرد ورود کنند مشکلات عراق قابل حل است، تصریح کرد: مردم عراق با وجود عدم شکل‌گیری فرهنگ سیاسی کامل و دقیق اما همچنان به مرجعیت نگاهی مثبت دارند.
وی با بیان اینکه ناسیونالیسم عربی یکی از مسائلی است که در بدنه دولت و مردم عراق در حال نفوذ و پررنگ شدن است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از روحانیون شاخص این کشور نیز در این راستا نقش‌آفرینی می‌کنند که قطعا به ضرر آینده سیاسی عراق خواهد بود.
مسوول نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان با تاکید بر اینکه دشمنان اسلام و وحدت منطقه ما به دنبال ایجاد خلا قدرت در عراق هستند، گفت: استعفای دولت و حذف قدرت سیاسی در کشور عراق نه تنها وضعیت را بهبود نمی‌بخشد بلکه به ایجاد ناآرامی و در بستر آن ایجاد حکومت دیکتاتوری خواهد انجامید.
امام جمعه گنبدکاووس نیز در این نشست با اشاره به اینکه راه‌اندازی جلسه ماهانه علما و روحانیون شهرستان در طی چند مدت اخیر برکات بسیاری را در پی داشته است، اظهار کرد: انسجام‌بخشی به حوزه روحانیت و طلاب شهرستان و ایجاد خط مشی مشترک در تبلیغ و انجام رسالت‌ها از مهم‌ترین این برکات بوده است.
* یک طلبه و روحانی باید در حوزه مسائل سیاسی و منطقه‌ای نیز تیزبین و دارای تحلیل درست باشد
حجت‌الاسلام محمود ترابی با بیان اینکه یک طلبه و روحانی باید در حوزه مسائل سیاسی و منطقه‌ای نیز تیزبین و دارای تحلیل درست باشد، تاکید کرد: شرایط دنیا و به ویژه منطقه ما به شکلی است که توجه دقیق به مولفه‌های سیاسی و ابزار قدرت در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی ضروری است.
وی دعوت از شخصیت‌ها و اندیشمندان حوزه مسائل سیاسی و دیپلماتیک را یکی از راهبردهای نشست علما و روحانیون در گنبدکاووس دانست و ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با قدرت و بصیرت در این مسیر ادامه حرکت داده و موجب اعتلای فرهنگ سیاسی در سطح طلاب و روحانیون شویم.
گفتنی است در بخش پایانی این نشست، مراسم معنوی عمامه‌گذاری یکی از طلاب گنبدی حجت‌الاسلام مرتضی غلامی برگزار و عمامه مبارک روحانیت و مسوولیت توسط امام جمعه گنبدکاووس به عنوان تاج افتخار انتساب به ولایت و امامت بر سر وی نهاده شد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱