تاریخ انتشارجمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
کد مطلب : ۴۰۶۹۸۶
مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ناتوانی شرکت‌های داخلی گفت: نمی‌توان توانمندی شرکت‌های داخلی را در اکتشاف میادین نفتی منکر شد و اینکه شوی تبلیغاتی دربیاوریم و بگوییم اکتشاف میدان جدید نفتی فقط بخاطر حضور خارجی‌ها بوده، صحیح نیست.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ محمدرضا اکبری مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار  درباره اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ناتوانی شرکت‌های داخلی در اکتشاف میدان جدید نفتی کشور گفت: در اکتشاف میدان جدید نفتی شرکت مناطق نفت­خیز جنوب و هم شرکت­های پیمانکار داخلی درگیر بودند اما من منکر این نمی­شوم که پیمانکارهای خارجی نیز حضور داشتند. براین اساس شرکت­های داخلی اطلاعات اولیه را دادند ولی لزوما به این معنی نبود که اگر شرکت خارجی حضور پیدا نمی­کرد کار روی زمین می­ماند زیرا شرکت­های داخلی هم با پردازش اطلاعاتی که داشتند به این جمع‌­بندی رسیده بودند که احتمال وجود نفت در این سازه هست.
وی ادامه داد: در ناحیه‌ای که میدان نام‌آوران اکتشاف شد؛ چند میدان گسسته وجود داشت از جمله میدان آب تیمور، میدان سپهر شرقی و میدان چاه­های اکتشافی‌ای که در منطقه برای مخازن مشابه زده شده بود. اینها فکر می­کردند این مخازن از همدیگر جدا هستند ولی بعد از اینکه چاه­های اکتشافی بیشتری زده شد، به این جمع‌بندی رسیدند که مخزنی با لایه گسترده­‌تری وجود دارد که بخشی از آن در میادینی است که قبلاً اکتشاف شده است. برای همین میزان ذخایر این میدان، عدد بزرگی در حد 53 میلیارد بشکه نفت محاسبه شد.
اکبری در مورد تفاوت تکنولوژی شرکت­های داخلی با خارجی بیان کرد: نمی­توان توانمندی شرکت­های داخلی را منکر شد اما تفاوت تکنولوژی وجود دارد. اما اینکه بگوییم اگر خارجی­ها نبودند اکتشاف صورت نمی­گرفت، کم‌لطفی به شرکت­های داخلی است. شرکت­های داخلی یا با انتقال فناوری، گرفتن جوینت خارجی و یا استفاده از توانمندی خارجی­ها در برخی بخش­ها تا حدی می­توانند مشکلات را برطرف کنند. اما اینکه شوی تبلیغاتی دربیاوریم و بگوییم اکتشاف صورت گرفته فقط بخاطر حضور خارجی­ها بوده، صحیح نیست.
*اتکا به شرکت‌های خارجی عدم‌ النفع‌­های میلیارد دلاری  به کشور تحمیل کرد
مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی خاطر نشان کرد: در توسعه میدان آزادگان هیچ شرکت خارجی حضور ندارد و عملا همه کارها با شرکت، پیمانکار، تجهیزات و مدیریت داخلی انجام می­شود. پول هم داخلی است. در این میدان تقریبا حدود 100هزار بشکه نفت روی زمین تولید می­شود. اما در فاز 11 پارس جنوبی که خواستیم کار را با مدل خارجی جلو ببریم. در عمل این میدان هیچ توسعه­‌ای پیدا نکرد؛ علی­رغم اینکه میدان فاز 11 پارس جنوبی مشترک است و عدم‌­النفع خیلی زیادی به کشور وارد شد. یعنی نمونه‌هایی وجود دارد که شرکت‌های داخلی موفق‌تر از شرکت‌های خارجی بودند.
وی ادامه داد: در واقع پروژه‌ای که به همین شرکت توتال را با همه جذابیت­‌هایی که در قرارداد درج شد دادند به سرانجام نرسید. زیرا ابتدا گفتند که این شرکت فقط با اعمال تحریم­‌های بین‌­المللی از ایران خارج می‌­شود و به قرارداد پایبند است و نیاز به جریمه هم ندارد. اما دیدیم که با تحریم آمریکا میدان را خالی کرد. این کار به منزله قرار دادن تمام تخم‌­مرغ­ها در سبد شرکت­های خارجی است که کار اشتباهی بود.
اکبری همچنین اظهار داشت: البته به طور کلی تکنولوژی شرکت‌های خارجی از داخلی‌ها بهتر است اما گاهی ارزیابی می‌شود این تفاوت فناوری برای من فایده دارد، خب آن را قبول می­کنم. اما در جایی به کشور عدم النفع‌­های میلیارد دلاری تحمیل می­شود، مانند فاز 11 پارس جنوبی که الان پنج سال است پروژه خوابیده است. در جایی مانند آزادگان با همه مشکلاتی که داشت و ضعف تکنولوژی که هست، شرکت­های داخلی برای کشور از یک میدان مشترک با عراق نفت تولید می­کنند. ما باید در شرایط واقعی برنامه‌­ریزی کنیم و جلو برویم.   
مدیر گروه نفت اندیشکده تحلیلگران انرژی درباره امکان واردات تکنولوژی در شرایط تحریم گفت: قطعا در این زمینه راه­های ارتباطی برای شرکت­های خصوصی وجود دارد. دنیا هم بزرگ است و محدود به چند شرکت بزرگ نفتی نیست. مهم این است که با شرکت­های مختلف تعامل وجود داشته باشد. ولی اینکه گفته شود چون شرکت­های خارجی در کشور حضور ندارند کار روی زمین می­ماند، سیاست اشتباهی است. حداقل به عینه ما در یکی دو میدان بزرگ نفتی این تجربه را داریم که منتظر شرکت­های خارجی شدیم و ضربه خوردیم. اگر شرکت خارجی وارد نمی­شود نباید کار متوقف شود؛ با توان داخلی هم می­توان کار را پیش برد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما