LOCK}']['func'] = 'Get_Polls_Content'; $conf['{POLL_GENERAL_BLOCK}']['prms']['section_id'] =0; ?>LOCK}']['func'] = 'Get_Polls_Content'; $conf['{POLL_GENERAL_BLOCK}']['prms']['section_id'] =0; ?> عراق از شرکای اصلی ایران در بحث تجارت مرزی است | بلاغ نیوز
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰
کد مطلب : ۴۰۶۹۳۵
رییس کل گمرک ایران گفت: در بحث مرز گمرک و تجارت تقریبا یکی از شرکای اصلی عراق است و اهمیت خاصی برای کشور دارد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ مهدی میراشرفی در سی‌وچهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که هم‌اکنون با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور در سنندج در حال برگزاری است، اظهار کرد: یکی از شرکای اصلی در بحث مرز، گمرک و تجارت، کشور عراق است لذا این کشور اهمیت خاصی برای کشور دارد.
وی تصریح کرد: با همین دید سال گذشته با حضور استاندار کردستان و فعالین بخش خصوصی در مرز باشماق نشست برگزار کردیم و مشکلات این مرز بررسی شد.
رییس کل گمرک ایراناضافه کرد:‌ در روند این بازدید مشکلاتی در مرز باشماق وجود داشت و مرز باشماق ساماندهی نشده نبود.
وی با بیان اینکه سال گذشته مالکیت مرز باشماق مشخص نبود که با تلاش‌های صورت گرفته در این بازه زمانی بحث مالکیت مشخص شده است، گفت: کارهای مطالعاتی باید فورا انجام شود.
وی عدم مدیریت واحد در مرز باشماق را از مشکلات و چالش‌های جدی فراروی فعالیت‌های اقتصادی در این مرز رسمی عنوان کرد و گفت: این مشکل و ناهماهنگی در مرز باشماق وجود دارد در حالی‌که کشور عراق با وجود نوپا بودن مدیریت واحد مرزی را انجام می‌دهند.
ایران در حال آموزش روش‌های کنوانسیون بین‌المللی است 
به گفته وی، ایران در حال آموزش روش‌های کنوانسیون بین‌المللی است و طرف عراقی با بهره‌گیری از این آموزش‌ها که در کشور ما می‌بینند توانسته بسیار موفق در مدیریت واحد عمل کند، اما خود ما در اجرای آن‌ با مشکل مواجه هستیم.
وی عنوان کرد: باید اجرای مدیریت واحد مرزی جهت کاهش هزینه‌های خروج و ورود کالا از مرز بیشتر مورد تاکید قرار گیرد.
میراشرفی با تاکید بر اینکه شاید بخش خصوصی نتواند تضامین قانونی که گمرک تعیین کرده را تامین کند، گفت: برای ساماندهی مرز باشماق، مرجع تحویل‌گیرنده در وارادت و صادرات مرزها به بخش خصوصی واگذار شود.
95 درصد مبادلات مرزی در مرز باشماق ترانزیتی است
رئیس کل گمرک کشور با بیان اینکه 95 درصد مبادلات مرزی در مرز باشماق ترانزیتی است، گفت: زمانی که کالایی از مرز و گمرک کارهایش تمام می‌شود توسط برخی نهادها دوباره بازرسی می‌شود که این موجب ایستایی کالا می‌شود.
وی اضافه کرد: برخی از سازمان‌ها خواستار هستند که نمایندگان خودشان در پنجره واحد باشند و برون سپاری نکنند که این جای بحث دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی به درخواست مطرح شده در زمینه 24 ساعته کردن فعالیت مرز باشماق، گفت: با توجه به کمبود نیرو و همچنین نبود نیاز به نظر می‌رسد دو شیفته شدن فعالیت مرز می‌تواند بهترین راهکار برای تسریع در فعالیت‌ها باشد.
وی اضافه کرد: فعالیت یک دستگاه ایکس‌ری در مرز باشماق که سال گذشته قطعات یدکی آن تامین و الان در مدار است کمک خوبی برای تسریع در فعالیت مرز باشماق است.
وی در ادامه با بیان اینکه در جلسه کارگروه گمرک و مرز استان کردستان دو خواسته برحق از دولت مطرح شد، گفت: ترخیص سریع کالاهایی که چندین ماه در مبادی ورودی منتظر ترانزیت است و دوم معافیت از سود بازرگانی از مطالبات مطرح شده است که البته مطالبه دوم نیاز به کارهای کارشناسی و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری دارد.
وی اضافه کرد: در بحث مدیریت واحد مرزی سازمان‌ها متاسفانه تمکین نمی‌کنند و این باعث به وجود آمدن مشکل در بحث فعالیت‌های گمرکی در مرز می‌شود.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما