تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۴۰۶۸۲۳
بزرگراه اصلی که اسپانیا را به فرانسه متصل می‌کند توسط معترضان در منطقه «کاتالونیا» مسدود شده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ معترضان در منطقه «کاتالونیا» بزرگراهی که اسپانیا را به فرانسه پیوند می‌دهد از هر دو طرف مسدود کردند. در منطقه خودمختار «باسک» هم معترضان خیابان‌ها را مسدود کردند. 
طبق گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان بزرگراه AP-7 که فرانسه را به اسپانیا متصل می‌کند از هر دو طرف مسدود کردند. پلیس فرانسه برای متفرق کردن معترضان در این منطقه مرزی از گاز اشک‌آور استفاده کرد. گزارش‌ها حاکی است ۱۹ نفر از معترضان دستگیر شدند.
 
 استقلال‌طلبان کاتالونیا در سال ۲۰۱۷، استقلال این منطقه از اسپانیا را طی یک نظرسنجی به رأی گذاشتند. با وجود یورش نیروهای امنیتی به مراکز رأی‌گیری و تلاش دولت مرکزی اسپانیا برای اخلال در روند برگزاری، اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان در آن همه‌پرسی، به جدایی این منطقه رأی دادند. این اقدام مهم‌ترین بحران سیاسی اسپانیا از زمان خاتمه یافتن حکومت دیکتاتوری «فرانسیسکو فرانکو» در این کشور قلمداد شد.
یک ماه پس از انجام نظرسنجی که با پاسخ شدید پلیس اسپانیا همراه شد، پارلمان کاتالونیا به‌طور یک‌جانبه استقلال این منطقه را اعلام کرد. دولت اسپانیا در اقدامی متقابل کنترل کامل این ناحیه را در دست گرفت و دستور دستگیری «کارلس پوئیگدمون» رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا و سایر اعضای دولت را صادر کرد.
رسیدگی به اتهامات این استقلال‌طلبان در دادگاه عالی مادرید چهار ماه طول کشید و بیش از ۴۰۰ شاهد در آن حاضر شدند. از جمله این شهود می‌توان به «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا در دوره برگزاری همه‌پرسی اشاره کرد.
سنگین‌ترین حکم دادگاه اسپانیا را «اوریل جانکراس» معاون سابق رئیس دولت محلی دریافت کرد و به ۱۳ سال حبس محکوم شد. همچنین این دادگاه جرم ۹ نفر از مقامات دولت محلی کاتالونیا را خیانت، شورش و سوء استفاده از بودجه دولتی اعلام کرده و آن‌ها را مجموعاً به حدود ۱۰۰ سال زندان محکوم کرد.
صدور این احکام در دادگاه عالی اسپانیا خشم معترضان در کاتالونیا را در پی داشته و آنها در هفته‌های گذشته مسیرهای قطار، مترو و سایر مسیرهای مهم را مسدود کرده و تجمعاتی چند هزار نفری در میادین مهم شهرهای این منطقه صورت داده‌اند. 

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما