تاریخ انتشارشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
کد مطلب : ۴۰۶۴۸۲
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بهره‌برداری علمی از شقایق ایرانی شتاب می‌گیرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ یکصد و ششمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی با هدف ایجاد هماهنگی، تعامل و هم افزایی دست اندرکاران و سیاست گذاران صنعت گیاهان دارویی کشور و با حضور مدیران و نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار شد.
محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای جلسه بیان کرد: در بررسی ظرفیت‌های گیاهان دارویی، جنبه های مختلف اقتصادی و اجتماعی آن از جمله زنجیره ارزش، ارزش صادراتی، نقش آن در ارتقاء سلامت جامعه، ایجاد اشتغال و کمک به توسعه پایدار کشور باید مورد توجه برنامه ریزان و مجریان ذیربط قرار گیرد.
وی افزود: یکی از گیاهان دارویی ارزشمند که بومی ایران بوده و از مشتقات آن در صنعت تولید داورهای گیاهی استفاده می شود، شقایق ایرانی است، این گیاه به تنهایی ظرفیت یک داروخانه را دارد و از مواد موثره آن ده‌ها نوع دارو و فرآورده‌های دارویی با رویکرد صادراتی به‌ دست می‌آید.
عصاره در ادامه گفت: البته با توجه به رویش این گیاه در عرصه‌های منابع طبیعی کشور باید بهره برداری از آن با هماهنگی لازم با دستگاه‌های اجرایی متولی در این زمینه صورت گیرد.
وی افزود: ایجاد زیر ساخت‌های لازم و حمایت از حضور و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در این عرصه، یکی از پیش نیازهای ضروری است، همچنین هر گونه برداشت از مراتع، فرآوری و استحصال مواد موثره گیاهان دارویی از جمله شقایق ایرانی باید با تاکید بر جنبه‌های علمی آن و بر اساس استفاده از نتایج تحقیقات انجام گرفته، صورت گیرد.

بلاغ: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
"طلبه شاکر"
يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
ملتی استثنایی واجد خدمت استثنایی
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۰
تفاوت جدی این دوره انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
عقده‌گشایی به بهانه انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰