کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

تجلی بصیرت

14 مهر 1398 ساعت 13:10

نقشه دشمنان علیه اربعین مقابله با آگاهی جهانی از اهمیت و جایگاه حماسه اربعین و نیز ایجاد فضای منفی علیه مقاومت به عنوان تنها نیروی تصمیم گیر در معادلات منطقه است.به گزارش بلاغ،روزنامه «سیاست روز» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت:
هر چه به اربعین حسینی(ع) نزدیک تر می‌شویم، شور حسینی (ع) در میان ملت‌های اسلامی از جمله ملت بزرگ ایران بیشتر و بیشتر می‌شود چنانکه آمارها از ثبت نام بیش از ۲ میلیون نفر برای سفر به کربلا و حضور در مراسم اربعین سالار شهیدان حکایت دارد. خبرها نشان می‌دهد که این شور حسینی در میان ملت عراق از هفته‌ها پیش آغاز شده و طیف گسترده ای از مردم با اعتقادات و مذاهب مختلف دینی پای در مسیر خدمت به زائران اربعین نهاده اند. گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که دلدادگان حسینی(ع) از سراسر جهان خود را برای حضور در اربعین کربلا آماده می‌کنند و راهی عراق می‌شوند در حالی که محافل رسانه و خبرنگاران بسیاری نیز چشم به اربعین امسال دوخته اند که ببینند آیا جهان اسلام اجتماع‌های میلیونی سالهای گذشته را رقم خواهند زد. حماسه اربعین در حالی در شرف تجلی است که طی روزهای اخیر برخی از شهرهای عراق شاهد تظاهرات‌هایی بوده است. تجمعاتی که بخشی از آن برگرفته از مطالبات معیشتی و اقتصادهای مردم بوده اما جریان‌هایی مشکوک به دنبال موج سواری بر این اعتراض‌ها و تبدیل کردن آن به مولفه‌هایی برای اهداف مشکوک بوده اند که شعارهای ساختار شکنانه و هنجارشکن، آن هم در آستانه اربعین و نیز تلاش محافل رسانه ای همچون بی.بی.سی برای برجسته سازی و جهت دادن به این تجمعات، ابهامات آن را بیشتر کرده است.
نگاهی بر تحولات سالهای گذشته در آستانه اربعین در عراق و منطقه به خوبی نشان می‌دهد که ائتلاف عبری، سعودی و غربی به دنبال تحت الشعاع قرار دادن مراسم اربعین و حتی به نمایش گذاشتن چهره‌های غیرانسانی از جهان اسلام هستند و تلاش دارند تا این حماسه وحدت را به محل نزاع و درگیری میان امت اسلام مبدل سازند. زمانی داعش، زمانی اختلاف شیعه و سنی و اکنون نیز موج سواری بر مطالبات مردمی راهبرد آنها را تشکیل می‌دهد.
حال این سوال مطرح است که چرا دشمنان به دنبال فتنه انگیزی و مقابله با برگزاری حماسه اربعین می‌باشند.؟ در پاسخ به این پرسش چند نکته قابل توجه است. نخست آنکه این اقدام دشمن را در پیام‌های اربعین می‌توان جستجو کرد. پیام اربعین پیام وحدت و انسجام امت اسلامی، مبارزه با ظلم و مقابله با ظلم پذیری، توجه به مشکلات روز جهان اسلام و تلاش برای زنده نگاه داشتن اسلام ناب محمدی(ص) و در یک کلام هر آنچه که بشریت برای سعادت دنیوی و اخروی نیاز دارد در اربعین تجلی می‌یابد؛ به ویژه اینکه اربعین، آزادی خواهان جهان را به گردهم می‌آورد و تجلی آزادی و آزادمردی است. دوم آنکه به اذعان جهانیان جمهوری اسلامی و ملت ایران توانسته در منطقه به جایگاهی تاثیرگذار دست یابند چنانکه بدون حضور ایران هیچ تحولی در منطقه روی نمی‌دهد و جهانیان ایران را ضامن صلح و امنیت منطقه می‌دانند. همچنین ملت و دولت برآمده از رای ملت عراق نیز توانسته اند اراده مردم سالاری دینی را در میان کشورهای عربی به نمایش گذارند و جایگاهی مهم در برگزاری انتخابات و تشکیل پارلمان و دولت کسب نمایند در حالی که مبارزه آنها با تروریسم و حضورشان در جبهه مقاومت جایگاهی منطقه ای و جهانی برای آنان رقم زده است. در اصل حضور در جبهه مقاومت زمینه ساز جایگاه ویژه ای برای ایران، عراق، سوریه، لبنان، مقاومت فلسطین و یمن شده است که با وحدت و یکپارچگی رقم خورده است. با توجه به این حقایق نقشه دشمنان علیه اربعین مقابله با آگاهی جهانی از اهمیت و جایگاه حماسه اربعین و نیز ایجاد فضای منفی علیه مقاومت به عنوان تنها نیروی تصمیم گیر در معادلات منطقه است. حال این سوال مطرح می‌شود که راهکار مقابله با چنین فتنه ای چیست و زائران اربعین چه سهمی در این عرصه خواهند داشت؟ اصل بصیرت در دشمن شناسی و آگاهی از فتنه‌ها و توطئه‌هایی که دشمنان در مسیر مراسم اربعین طراحی کرده اند امری مهم و الزام آور است از یک سو ملت عراق که میزبان میلیون‌ها زائر اربعین هستند نقشی مهم در این وحدت و انسجام دارند که مقابله آگاهانه با ساختارشکنی‌ها و تحت تاثیر تبلیغات دشمنان قرار نگرفتن محور این بصیرت را تشکیل می‌دهد. مردم بزرگ ایران نیز که قصد سفر به عراق را دارند باید با بصیرت و دشمن شناسی تحت القاهای رسانه ای بیگانه که به دنبال نفاق و جدایی میان ملت ایران و عراق هستند قرار نگرفته و با بصیرت خویش در حفظ وحدت و انسجام با سایر ملتها از جمله ملت عراق با برگزاری هر چه باشکوه تر اربعین حسینی(ع) شکستی دیگر را به دشمنان جهان اسلام وارد سازند. اربعین امسال را می‌توان تجلی بصیرت برای امت اسلامی دانست که ادامه راه تحقق حماسه حسینی(ع)، پاسداشت اسلام ناب محمدی(ص) و دشمن شناسی است. چنانکه شهید مطهری فرموده‌اند باید یزید زمان را شناخت. یزید زمان اکنون با نقابی دیگر چشم به فتنه‌هایش علیه وحدت جهان اسلام دوخته است و حاضران در اربعین با بصیرت خویش می‌توانند این توطئه را خنثی سازند. 

قاسم غفوری
 


کد مطلب: 404824

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/news/404824/تجلی-بصیرت

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com