رئیس ‌انجمن‌ آردسازان مطرح کرد

اختلاط سالانه 700 هزارتن شن وخاک با گندم

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۵
کد مطلب : ۴۰۳۴۳۵
رئیس‌کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران گفت: سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش هزار میلیارد تومان به عنوان گندم وارد پروسه خرید و فروش می‌شود.
۰
plusresetminus
اختلاط سالانه 700 هزارتن شن وخاک با گندم

سیدمحمدرضا مرتضوی با بیان اینکه موضوع از این قرار است که دلالان، ضایعاتی همچون شن و خاک و گندم ضایعاتی را با گندم مخلوط کرده و به دولت تحویل می‌دهند، اظهار کرد: طبق بررسی‌های ما سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات با گندم مخلوط شده و به دولت فروخته می‌شود که به معنای آن است که سالانه حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بودجه بیت‌المال خارج شده و به جیب‌های «خاص» می‌رود.

وی ادامه داد: متاسفانه یک سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته که بارها در مورد آن به وزیر جهاد کشاورزی هشدار دادیم اما جوابی که از ایشان شنیدیم این بود که «اشکالی ندارد به جیب کشاورز می‌رود»، در حالی که ما مطمئنیم این اقدامات کار کشاورز نیست بلکه کار دلالانی است که گندم را از کشاورز خریده و به دولت می‌فروشند و دست برخی از مدیران نیز در کار است.

رئیس‌کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران افزود: طبق قانون در فرایند خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات و شن و خاک همراه گندم، باید از توری استاندارد استفاده کنند اما مسئولان مربوطه برای آنکه تخلف خودشان را بپوشانند، به‌ جای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد که ضایعات و شن و خاک را از خود عبورمی‌دهد در مراکز خرید گندم استفاده می‌کنند. مرتضوی تصریح کرد: متاسفانه این افراد می‌خواهند این فساد را به نام دیگران تمام کنند. وی گفت: در سه سال اخیر هم وزیر بهداشت و هم رئیس‌سازمان ملی استاندارد در این مورد و تاثیر منفی آن بر سلامتی مردم هشدار داده‌اند اما متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی به آنها توجهی نکرده است.

رئیس‌انجمن‌ آردسازان با بیان اینکه گندم ورودی به کارخانه‌های آرد به طور متوسط ۱۰ درصد آشغال و ضایعات دارد، اظهار کرد: در یک نمونه رئیس‌یکی از دستگاه‌های نظارتی از یک کارخانه آرد بازدید کرد و شخصا دید که گندم موجود با ۹ درصد آشغال و ضایعات مخلوط است.
 
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما