تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
کد مطلب : ۴۰۲۹۵۸
بسکتبال ایران که به عنوان دومین تیم سهمیه المپیک را کسب کرده فرصت طلایی 11 ماهه برای حضور موفق در این رقابت‌ها پیش رو دارد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،سال 2008 بود که بسکتبال ایران توانست پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار با قهرمانی در آسیا جواز حضور در بازی‌های المپیک تابستانی را دریافت کند، اما از آن به بعد در دو دوره دیگر هر بار تا مرز صعود رفت، اما دستش از کسب سهمیه کوتاه ماند تا اینکه امسال این اتفاق طور دیگری رقم خورد.
جام جهانی 2019 آوردگاهی بود که باید برای رسیدن به المپیک در آن موفق ظاهر می‌شدیم. رقابت اصلی برای کسب این سهمیه با چین بود؛ رقیب دیرینه‌ای که در چند سال گذشته سرمایه گذاری زیادی را در این رشته داشته و سال قبل نیز طلای بازی‌های آسیایی با اشتباهات ما را از گردن شاگردان مهران شاهین‌طبع درآورد.
پس از باخت به پورتوریکو و تونس در دو بازی اول امیدها بسیار کم شده بود و سهمیه از دست رفته دیده می‌شد، اما به قول حامد حدادی سنتر بلند بالای کشورمان خدا یک شانس دیگر به بسکتبال ایران داد.
هیچ تیمی از آسیا نتوانست راهی دور دوم شود تا جدال برای کسب سهمیه در جدول بازنده‌ها حساس شود. با برتری مقابل آنگولا امیدمان بیشتر شد، اما تفاضل گل به وجود آمده با چین یک مقدار کار را سخت تر می‌کرد، 16 امتیاز اختلاف وجود داشت و در صورت جبران این اختلاف، چین هم باید مقابل نیجریه شکست می‌خورد.
 یکشنبه 17 شهریور روز سرنوشت سازی برای بسکتبال ایران بود. خوشبختانه فیلیپین حریفی نبود که بخواهد ما را اذیت کند و از سوی دیگر چینی‌ها به یکی از تیم های خوب آفریقا خورده بودند که آنها هم برای کسب سهمیه می‌جنگیدند. خوشبختانه با وجود تمام استرس‌هایی که وجود داشت، نیجریه‌ای نتیجه‌ای که لازم بود را گرفت و  این بار هم ما کارمان را به خوبی انجام دادیم و با ایجاد اختلاف زیاد به آن چیزی که مدنظرمان بود رسیدیم؛ سهمیه ملی المپیک. 

 
برای اعتلا و پیشرفت این سهمیه از نان شب هم برای بسکتبال ایران واجب بود. حضور در المپیک برای هر رشته‌ای افتخار است و نباید به سادگی از این فرصت به دست آمده بگذریم. المپیک آوردگاه بزرگی است که باید برای حضور در آن برنامه ریزی خوبی داشت.
اگر از امروز بخواهیم محاسبه کنیم، 11 ماه فرصت آماده سازی داریم. البته 11 ماهی که به سرعت می‌گذرد و نیاید در باد آن خوابید. فدراسیون بسکتبال وظیفه سنگینی در این 11 ماه باقی مانده تا المپیک دارد و کشتن زمان آسیب جدی به تیم ملی خواهد زد. برگزاری لیگ پویا نخستین آزمون فدراسیون در این راه است و اردوهای آماده سازی و بازی‌های تدارکاتی در مرحله بعد قرار دارند.
آقاکوچکی:  از الان باید برای المپیک سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم
عباس آقاکوچکی در این زمینه می‌گوید: حیف بود که این تیم به المپیک نمی‌رفت؛ خوشبختانه با این اتفاق انگیزه در جامعه بسکتبال حفظ شد. چین با آن همه سرمایه‌گذاری سازماندهی و با وجود میزبانی جام جهانی نتوانست راهی المپیک شود و این ایران بود که موفقیت را به دست آورد. این شایستگی‌های بسکتبال ما را می‌رساند. 
وی تأکید کرده که از الان باید برای المپیک سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم. حدود یک سال وقت داریم و باید بتوانیم تیم خوبی را راهی این مسابقات کنیم. این تیم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و قطعاً تجربه برد و باخت‌ها در جام جهانی کمک زیادی به ما می‌کند و نباید دیگر باخت‌های مقابل پرتوریکو و تونس تکرار شود.
مربی سابق تیم ملی بسکتبال عنوان کرد: باید ابتدا لیگ‌مان را پویا کنیم و اهمیت دهیم و پس از آن اردوهای منظم و مفید برای تیم ملی در نظر بگیریم. تجربه خوبی در بازی‌های تدارکاتی داشتیم و باید آن را برای المپیک هم تکرار کنیم و بهتر شویم. 

 
به گزارش فارس، در جام جهانی و ادروهای پیش از آن اتحاد خوبی در تیم ملی حاکم شده بود و این روند باید برای المپیک هم حفظ شود. مطمئنا روزهای خوبی در انتظار بسکتبال خواهد بود اگر اهالی آن بخواهند. حمایت از تیم ملی در هر شرایطی باید وجود داشته باشد. از فدراسیون گرفته تا کارشناسان، پیشکسوتان و رسانه‌ها همه باید در کنار هم باشند که البته فدراسیون در این زمینه وظیفه سنگین‌تری دارد.
المپیک 2020 توکیو از دوم مرداد ماه آغاز می‌شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸
طوبای حکمت
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
هفت تپه قطعه‌ای از بهشت
پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
اختلاف بنیادین 2 بینش در نحوه اداره کشور
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱