تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
کد مطلب : ۴۰۲۸۹۹
برخلاف ادعای همکاری سه کشور اروپایی با ایران در زمینه برجام، آمارهای اتحادیه اروپا نشان می‌دهد واردات فرانسه، آلمان و انگلیس از ایران نسبت به سال قبل 11 برابر کاهش یافته است.
۰
plusresetminus
کاهش 11 برابری واردات 3 عضو اروپایی برجام از ایران
 آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و سه عضو اروپایی برجام در نیمه نخست سال جاری میلادی با افت قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

مبادلات دو طرف در نیمه نخست 2018 بالغ بر 3.225 میلیارد یورو بوده که این رقم در نیمه نخست امسال یک‌سوم شده و به 1.035 میلیارد یورو رسیده است.

صادرات سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن 2019 به نصف صادرات این کشورها به ایران در مدت مشابه سال قبل رسیده است. صادرات این کشورها به ایران در نیمه نخست سال 2018 بالغ بر 1.872 میلیارد یورو اعلام شده بود اما این رقم در مدت مشابه امسال با افت 51 درصدی به 916.5  میلیون یورو رسیده است.

واردات این سه کشور از ایران در نیمه نخست 2019 نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل یک‌یازدهم شده (یا به عبارتی 11 برابر کاهش یافته) و به 118.5 میلیون یورو رسیده است. این کشورها در نیمه نخست سال قبل 1.353 میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بودند.

افت قابل توجه تجارت اعضای اروپایی برجام با ایران در نیمه نخست سال 2019 که تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بازگشته است نشان می‌دهد این کشورها به‌رغم وعده‌های خود اراده‌ای برای تامین منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای نداشته‌اند.

بر اساس این گزارش، فرانسه به عنوان یکی از امضاکنندگان برجام با پیروی از تحریم‌های آمریکا در نیمه نخست امسال تنها 10 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است در حالی که طی مدت مشابه سال قبل 1.158 میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

صادرات این کشور به ایران نیز که در نیمه نخست سال قبل 459 میلیون یورو گزارش شده بود در مدت مشابه امسال به 168 میلیون یورو کاهش یافته است. کل تجارت فرانسه با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی افت 89 درصدی داشته و از 1.617 میلیارد یورو به 178 میلیون یورو رسیده است.

به همین ترتیب، صادرات آلمان به ایران در نیمه نخست امسال و واردات از ایران طی این مدت افت قابل توجه داشته است. آلمان که در نیمه نخست سال قبل 1.313 میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود این رقم را در نیمه نخست امسال به 678 میلیون یورو کاهش داده است.

واردات از ایران نیز در نیمه نخست 2019 به 100 میلیون یورو کاهش یافته است. آلمان در مدت مشابه سال قبل 174 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود. کل تجارت آلمان با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی 47 درصد کاهش داشته و از 1.487 میلیارد یورو به 778 میلیون یورو رسیده است.

انگلیس طی سال‌های اخیر تجارت قابل توجهی با ایران نداشته است. این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی 70.5 میلیون یورو کالا به ایران صادر و 8.5 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است.

صادرات این کشور به ایران در مدت مشابه سال قبل 100 میلیون یورو و واردات از ایران 21 میلیون یورو اعلام شده بود. کل تجارت انگلیس با ایران در نیمه نخست امسال 79 میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 34 درصدی داشته است. تجارت انگلیس و ایران در نیمه نخست سال قبل 121 میلیون یورو اعلام شده بود.

گفتنی است، در حالی ارقام مبادلات سه کشور اروپایی با ایران به طور محسوسی کاهش یافته که این سه کشور خواستار ادامه حضور ایران در برجام هستند، با این حال نه تنها منافع ایران در برجام را تضمین نمی‌کنند بلکه سطح ارتباط خودشان با ایران هم کاهش یافته است! موضوعی که به خوبی نشان می‌دهد همین الان هم این کشورها مشغول فریب ایران می‌باشند.
 
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين