تاریخ انتشاريکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۳
کد مطلب : ۴۰۲۶۴۸
یک بانوی معلم قرآن اهل خراسان رضوی با همت و پشتکار خود توانست با راه‌اندازی 6 کارگاه، برای 60 نفر اعم از سرپرستان خانوار، بدسرپرستان و معلولان شغل ایجاد کند.
۰
plusresetminus
یک معلم قرآن 6 کارگاه تولیدی راه‌اندازی‌کرد
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی؛ فاطمه سادات طاهری معلم قرآن و دارای فوق‌لیسانس تفسیر قرآن کریم از شهر سربداران خراسان‌رضوی برای اعتقادی که به قرآن و مذهب تشیع داشت مسیر زندگی خود را تغییر داد و با سختی‌هایی روبه‌رو شد که کمتر کسی سراغ این موضوع می‌رود.

وی اظهار داشت: سال 90 بود که تصمیم گرفتم به صورت عملی وارد جنگ اقتصادی شوم و دلیل اصلی ورود به این موضوع، مشکلاتی بود که مردم با من به عنوان معلم قرآن مطرح می‌کردند. در آن زمان فرمانده یکی از پایگاه‌های بسیج منطقه خودمان بودم و مشکلات را به سپاه منتقل می‌کردم.

این فعال اقتصاد مقاومتی ادامه داد: برای رفع مشکلات مردم به شورای شهر و نمایندگان مجلس که خود مردم آنها را انتخاب کرده بودند مراجعه کردم اما متاسفانه نتوانستم کاری از پیش ببرم و هرکدام‌شان به نوعی این مسئله را از سر خودشان باز کردند و در نهایت یک تقدیرنامه به من دادند که پیگیر مشکلات مردم بودم اما به عنوان یک بنده خدا به دنبال تقدیرنامه از افراد و سازمان نبودم و می‌خواستم این افتخار نصیبم شود که در راه خدا کاری انجام داده باشم.

به گفته طاهری، برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار کوچک به بانک‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف مراجعه کردم اما هیچ‌کدام‌شان ریالی ندادند. من تصمیمم را برای رسیدن به هدف گرفته بودم، به همین دلیل خانه‌ام را فروختم و سرمایه اولیه کار کردم. رئیس‌سازمان بسیج سازندگی و مدیر روابط عمومی این سازمان برای بنده زحمات زیادی کشیدند و در بحث مجوزها و همچنین راهکارهای توسعه، رایزنی‌هایی انجام دادند که مدت زمان دریافت آنها بسیار کوتاه شد.

وی اضافه کرد: این کمک‌ها در حالی صورت گرفت که مسئولان منطقه خودمان به راحتی عنوان می‌کردند اگر نمی‌توانید اداره کنید آن را جمع کنید و زمانی که صحبت از بیکاری افراد می‌کردم می‌گفتند که متاسفانه نمی‌توانیم کاری کنیم. برای اینکه بتوانم کار خیر کرده باشم نیروهای مورد نیاز را از میان افرادی انتخاب کردم که یا سرپرست خانوار، بدسرپرست و معلول بودند.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: اکنون شش کارگاه مشغول به فعالیت هستند که هر کارگاه حداقل 10 نیروی کار دارد که در مجموع 60 نفر در کارگاه‌ها مشغول به کار هستند. کارگاه‌های خیاطی، هنرهای دستی مثل سوزن‌دوزی، قلاب‌بافی، ملیله‌دوزی، قالیبافی، گلیم، تابلو فرش، کیف و کفش، گلدان، نان‌های محلی با سبوس، داروهای گیاهی و ادویه‌جات خشک از جمله فعالیت‌هایی است که راه‌اندازی شده و فعال هستند.
طاهری ابراز کرد: حتی در یک بخش، خرده پارچه‌هایی که در خیاطی باید دور ریخته شود توسط تعدادی از جوانان با ایده و انگیزه به فرش‌های فانتزی تبدیل می‌شود.

وی افزود: بنده از نظر شیرینی‌پزی اصلاً سررشته ندارم اما افرادی که در این زمینه مشغولند تحصیل‌کردگان و فوق‌لیسانس‌های صنایع غذایی هستند که ایده‌های متفاوتی را اجرا می‌کنند. در کارگاه شیرینی‌پزی این تعاونی، شیرینی با ماندگاری بالا بدون مواد شیمیایی تولید می‌شود که به جای استفاده از رنگ خوراکی،  آب‌لبو، ریشه زعفران و مواد غذایی سالم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این بانوی کارآفرین اضافه کرد: همچنین به منظور افزایش سلامت مواد غذایی از گیاهان دارویی نظیر شیرین‌بیان، شیره انگور و... در تولید شیرینی‌جات این تعاونی استفاده می‌شود. اخیراً یک شیرینی با جوانه عدس، جوانه گندم و جوانه ماش تولید کرده‌اند که به آزمایشگاه سلامت وزارت بهداشت فرستاده‌ایم و از همه نظر نمرات بالایی دریافت کرده است.

به گفته طاهری، در زمینه تولید شیرینی‌های بدون شکر با شیره توت و خرما تبحر زیادی پیدا کرده‌ایم و اصلاً اعتقادی به استفاده از مواد شیمیایی نداریم. در این صورت افراد در رشته خودشان مشغول به کار می‌شوند و به این نتیجه می‌رسند که تحصیلاتشان مفید بوده است. در کارگاه عروسک‌سازی فوق‌لیسانس‌های خیاطی و طراحی مشغول به کار هستند و عروسک‌های سنتی را از همان خرده پارچه‌ها تولید می‌کنند. حتی اکنون طرحی را داده‌اند که شعرهای محلی استان خراسان را روی عروسک‌ها طراحی و بسازند.

وی درباره بازاریابی و فروش محصولات تولیدشده در کارگاه گفت: به دلیل اینکه افراد در کارگاه انگیزه فعالیت بیشتر داشته باشند محصولاتی که تولید می‌کنند را به صورت تضمینی خریداری می‌کنم که این موضوع در ماهیت تعاونی تعریف‌شده و بعد مسئولان فروش و بازاریابی اقدام به عرضه در سطح بازار می‌کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

ماجرایی خواندنی درباره زیارت عاشورا
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵
خبرنگار، قلم‌‌نگار امین و حفیظ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
نقش غدیر در عصرغیبت
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹