تاریخ انتشارسه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۴۰۲۲۰۰
دیروز 104 نماینده مجلس در تذکری به رئیس‌جمهور و وزیر دادگستری بر لزوم رعایت استقلال قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی و پرونده فساد ارزی تأکید کردند و وزیر اقتصاد نیز کارت زرد دوم را از مجلس گرفت.
۰
plusresetminus
تذکر 104 نماینده مجلس به رئیس‌جمهور: قوه قضائیه در رسیدگی به مفاسد اقتصادی مستقل است
دیروز جلسه علنی مجلس در نوبت صبح به ریاست علی لاریجانی در حالی آغاز شد که همچنان ادامه بررسی لایحه تجارت اصلی‌ترین دستور کار مجلس بود. همچنین وزرای اقتصاد و ارتباطات دیروز به مجلس آمده بودند.

در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور قرائت شد. بر این اساس احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و ۱۰۴ نفر از نمایندگان در تذکری به وزیر دادگستری و رئیس‌جمهور بر لزوم تمکین و رعایت اصل تفکیک قوا و استقلال قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده‌های مهم مفاسد اقتصادی به‌ویژه پرونده فساد ارزی تأکید کردند.

«محسن حاجی میرزایی» وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حاشیه جلسه دیروز مجلس در جمع خبرنگاران گفت: اولین اقدام بنده حل مشکلات ضروری و فوری وزارت آموزش و پرورش است که بخشی از فرهنگیان مطالباتی دارند، بنده در شرایطی قرار است سکان‌دار وزارت آموزش و پرورش شوم که این وزارت خانه حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد که باید تلاش شود این کسری بودجه جبران شود.
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: خوشبختانه  بخشی از  پاداش بازنشستگان که از ابتدای شهریور ماه در حال پرداخت است که همچنان ادامه خواهد داشت و برخی دیگر  از مطالبات در ارتباط با حق‌التدریسی‌ها و  کارمندان آموزش و پرورش است پرداخت آن در دستور کارمان قرار دارد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف افرادی که می‌خواهند سکان‌دار وزارت آموزش و پرورش شوند اجرای سند تحول بنیادین است،گفت: این سند با همه ویژگی‌هایی که دارد برای آنکه به مرحله اجرا برسد باید تمهیدات و برنامه داشته باشیم که در همین راستا باید همه بخش‌ها کمک کنند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از ایرداتی که نمایندگان به شما وارد می‌کنند سبقه سیاسی‌تان است که اعلام شده شما عضو حزب کارگزاران هستید، گفت: بنده عضو هیچ حزب و گروه سیاسی نیستم و رفتار بنده در طول سال‌های گذشته نشان‌گر خط فکری بنده بوده است که می‌توان آن را دریافت. من از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در همه دولت‌ها حضور داشتم.

فشار اصلاح‌طلبان مانع انتشار اسامی
احمد امیرآبادی عضو هیئت‌رئیسه مجلس دیروز در تذکر شفاهی، گفت: در جلسه قبل همکار عزیزمان آقای مازنی تذکری بر اساس ماده ۱۱۴ آئین نامه داخلی مجلس دادند. این تذکر در مورد امضای بیانیه حمایت از عوامل سریال تلویزیونی گاندو بود که بر اساس ادعای او امضاء‌ها کمتر از عدد قانونی آئین‌نامه بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: ۱۵۵ نفر از نمایندگان این بیانیه را امضاء کرده بودند، ۲ نفر از نمایندگان نیز بعد از قرائت، بیانیه را امضا کردند بنابراین مجموع امضاها ۱۵۷ امضاء بود. تعدادی از همکاران از بنده خواستند که اسامی ‌آنها منتشر نشود. می‌گفتند در صورت انتشار اسامی ‌ما از طرف گروه‌های سیاسی و دولت تحت فشار قرار خواهیم گرفت.

امیرآبادی با بیان اینکه علاوه بر این تعدادی از نمایندگان به بنده گفتند که کسی از امضای ما باخبر نشود، اظهار داشت: حتی یکی از دوستان گفت امضاء‌ها کمتر از تعداد قانونی است به همین جهت آقای رحیمی ‌همکار بنده در هیئت‌رئیسه امضاءهای بیانیه را شمارش کرد. بنده از آقای رحیمی ‌خواهش کردم که اسامی ‌نمایندگان را یادداشت نکنند و اسامی ‌را برای مشروح مذاکرات ارسال کردیم. بعضاً اسامی ‌تکراری بود، برخی مخدوش بود و قلم خوردگی داشت، رفت و برگشتی بین کارشناسان هیئت‌رئیسه و اداره قوانین انجام شد. نهایتاً معاونت قوانین ۱۵۵ امضاء را تطبیق داده و تائید کرد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خطاب به مازنی گفت: وقتی هم فکر سیاسی شما به من مراجعه می‌کند و می‌گوید من این سریال را قبول دارم اما تحت فشار جریان سیاسی قرار دارم، من باید چه کار کنم؟ بنده آئین نامه را رعایت کرده‌ام، برای چاپ ارسال کرده‌ام، اسامی‌ را هم برای مشروح مذاکرات فرستاده‌ام. کما اینکه رسانه‌های وابسته به دولت به موضوع پرداختند. اما ما وقت خود را صرف پاسخ به این مسائل نکردیم.
در پایان مصری نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، نامه‌ای را که از طرف امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به هیئت‌رئیسه داده شده بود، قرائت کرد.

وی گفت: آقای امیری اعلام کرده که در موضوعی که آقای امیرآبادی فرمودند دولت هیچ‌گونه صحبتی با نمایندگان محترم در این مورد نداشته است. همچنین علی مطهری هم یادداشتی به هیئت‌رئیسه داده‌ و اعلام کرده که امضاهای بیانیه حمایت از «گاندو»، حد نصاب لازم را جهت قرائت در صحن علنی مجلس داشته است.

به گزارش مهر، پس از تذکر امیرآبادی، مازنی و تعدادی از اعضای فراکسیون امید همچنان به اعتراض بی‌مورد خود ادامه داده و آئین نامه خود را بالا گرفته و خواستار بیان تذکر شفاهی بودند. در حالی که به صراحت مشخص شده بود که ادعای مازنی نماینده لیست امید مجلس درست نبوده است.

کارت زرد دوم برای وزیر اقتصاد
در جلسه علنی عصر دیروز مجلس سؤال محمدرضا صباغیان از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره علت عدم اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه درباره راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای شاغلان دستگاه‌های اجرایی در دستور کار قرار گرفت.

پس از آنکه توضیحات وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره این سؤال مطرح شد، صباغیان خواستار آن شد که پاسخ‌های وزیر به رای گذاشته شود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۹۳ رای موافق، ۹۵رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در جلسه علنی پاسخ‌های دژپسند را قانع‌کننده ندانستند و بر این اساس وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک روز دو کارت زرد از مجلس دریافت کرد.

همچنین در جلسه علنی نوبت عصر دیروز، بررسی سؤال نصرالله پژمانفر از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. این سؤال در مورد علت عدم انجام وظایف قانونی وزارت ارتباطات در احراز هویت افراد در اینترنت، عدم ساماندهی فیلترشکن‌ها و عدم ساماندهی سیم‌کارت‌های مجعول بود.

آذری جهرمی‌ پیش از سخنان خود، ماکتی از ماهواره ناهید را به هیئت‌رئیسه مجلس تقدیم کرد و گفت: این ماهواره آخرین دستاورد جوانان غیور ایرانی در عرصه فضایی بوده که ماکت آن را به نمایندگان تقدیم می‌کنم. تکنولوژی‌ای که امروز خوار چشم دشمنان شده است و ما به جوانان کشورمان به‌خاطر توسعه این فناوری می‌بالیم. در پایان آراء نمایندگان گویای آن بود که از اظهارات آذری جهرمی‌ قانع شده‌اند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
خرمشهر، شناسنامه ملت ایران
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۰
جایگاه اخلاق در سیاست حضرت علی(ع)
شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۴