تاریخ انتشارشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
کد مطلب : ۴۰۱۹۸۸
عضوشورای عالی کار با‌اشاره به اینکه نرخ سبد معیشت از مرز هفت میلیون تومان گذشته است گفت: ترمیم دستمزد حتی از طریق متدهای غیرریالی می‌تواند از بار فشار تحمیلی به کارگران بکاهد.
۰
plusresetminus
ترمیم دستمزد کارگران ضروری است
 
 علی خدایی، درباره آخرین وضعیت جلسه شورای عالی کار گفت: پیشنهادات گروه کارگری آماده است و همین هفته، تحویل دبیرخانه شورای عالی کار خواهد شد و امیدواریم طبق قرار قبلی، هفته بعد شورای عالی کار، تشکیل جلسه داده و تکلیف افزایش قدرت خرید کارگران مشخص شود.

وی ادامه داد: ظاهراً متاسفانه هیچ یک از دو گروه دیگر یعنی دولتی‌ها و کارفرمایان پیشنهادات خود را تدوین نکرده‌اند؛ این در حالیست که قرار بود این کار به سرعت توسط هر سه گروه انجام شود.

عضوشورای عالی کار در رابطه با پیشنهادات گروه‌های کارگری در جلسه شورای عالی کار گفت: پیشنهادات گروه کارگری در دو دسته قرار می‌گیرد؛ تعاونی‌های توزیع و مصرف با هدف تامین سبد غذایی ارزان برای کارگران و تعاونی‌های مسکن با هدف تامین مسکن ارزان و شایسته برای آنها.

خدایی گفت: امیدواریم امسال، ضرورت ترمیم غیرریالی دستمزد یا همان افزایش قدرت خرید کارگران جدی گرفته شود و راهکارهایی برای حل نسبیِ بحران معیشت، مصوب شود. در حال حاضر، نرخ سبد معیشت از مرز هفت میلیون تومان گذشته است و ترمیم دستمزد حتی از طریق متدهای غیرریالی می‌تواند تا اندازه‌ای از بار فشار تحمیلی به کارگران بکاهد.

 گفتنی است، هشتم مرداد ماه 98 جلسه شورای عالی کار با محوریت بررسی راهکارهای ترمیم قدرت خرید کارگران،پیگیری آیین نامه تبصره 1 ماده7 و ارائه گزارش‌های سامانه جامع روابط کار برگزار شد.

در این‌جلسه که با حضور نمایندگان کارگران،کارفرمایان ودولت برگزار شد،پس از بحث وتبادل نظر در زمینه موارد فوق پیشنهاداتی در زمینه تأمین مسکن کارگران،راهکارهای توزیع کالاهای اساسی ارزان قیمت و...با تکیه بر ظرفیت تعاونی‌های کارگری مطرح ومقرر شد پیشنهادات مطرح شده به صورت مکتوب به دبیر خانه شورا ارسال وجلسه آتی شورا با حضور معاونین تعاون وامور اجتماعی وزیر ومطلعین دیگر تشکیل شود.

درخصوص آیین نامه تبصره 1ماده 7 که در هفته اول مرداد به بررسی آن در کمیسیون اجتماعی دولت پرداخته‌بودیم مقرر شد کمیته روابط کار در جلسه‌ای فوق‌العاده به موارد مطرح شده در جلسه کمیسیون پرداخته ونتیجه را در جلسه‌آتی کمیسیون مطرح کنند.

در این جلسه همچنین گزارشی ازاجلاس سازمان جهانی کار وپیگیریهای معاونت روابط کار برای پرداخت حقوق معوقه تعداد قابل توجهی از بنگاههای تولیدی وخدماتی ارائه شد. با وجود اینکه اکنون هشتم شهریور ماه است و حدود یک ماه از جلسه شورای عالی کار می‌گذرد هنوز خبری از جلسه نیست.
منبع : تسنیم،
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

ماجرایی خواندنی درباره زیارت عاشورا
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵
خبرنگار، قلم‌‌نگار امین و حفیظ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
نقش غدیر در عصرغیبت
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹