تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
کد مطلب : ۳۹۲۱۹۹
مدیر طراحی مکانیک یک شرکت تولیدی با تاکید بر اینکه تحریم برای ما نعمت بود، گفت: با فرار از کار در یک شرکت دولتی یک فعالیت صنعتی در زمینه گیت‌های کنترل تردد را آغاز کردیم و امروز علیرغم وجود تمام سختی‌ها شاهد شکوفایی آن هستیم.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که در زمینه اقتصادی در سال‌های اخیر  رهبر انقلاب بسیار به آن تاکید داشته‌اند، موضوع حمایت از تولید ملی است چنانچه سال جاری به فرمایش ایشان سال «رونق تولید» و سال گذشته هم سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد. 

بنابراین از آنجا که یکی از ارکان رشد و توسعه اقتصادی در هر کشوری توسعه تولید و رونق آن  است باید از هر لحاظ زیر ساخت‌های لازم برای تولید‌کنندگان فراهم شود تا این قشر از جامعه که نقش بسیار ارزنده‌ای در شکوفایی اقتصادی دارند با خیال راحت به کار تولیدی خود ادامه دهند. 

گفتنی است اگرچه  هر کسی می‌داند که برای توسعه و رونق تولید باید برخی الزامات و زیر ساخت‌ها برای تولید‌کنندگان فراهم شود اما متاسفانه فضای کسب و کار در کشور چندان مساعد برای امر تولید و تولید‌کنندگان نیست و مشکلات مختلف از برورکراسی‌های اداری گرفته تا تسهیلات گران قیمت بانکی و تحریم‌های بین‌المللی هر روز فشار مضاعفی را برای این قشر وارد می‌کند. 

 با وجود تمام مشکلاتی که برای تولید‌کنندگان در کشور وجود دارد  اما باز هم کسانی هستند که با عشق و علاقه فراوان  خود به تولید و اتکا به خداوند متعال قدم در این راه سخت می گذارند و با جنگیدن با مشکلات و مصائب و شکست آنها به هدف والا و ارزشمند خود یعنی تولید و رونق آن می‌رسند. 

مصداق این مدعا گروه 5 نفره‌ای از جوانان کشورند که با ترک کار در یک شرکت دولتی و به قول خود فرار از آن شرکت،  قدم در راه سخت تولید گذاشتند و با تشکیل یک واحدهای تولیدی کاملا خصوصی اقدام به تولید «گیت‌های کنترل تردد و سیستم‌های امنیتی کنترل تردد اشخاص» در کشور کرده‌اند و امروز  پس از گذراندن چندین سال سختی و تلاش ثمره تولید خود را می‌بینند و هر چند باز هم با مشکلاتی روبرو هستند اما از اقدام خود خرسندند و  به آن افتخار می‌کنند.

* فارس: آقای دستی شرکت شما اکنون تولید کننده گیت‌های کنترل تردد و سیستم‌های امنیتی کنترل تردد اشخاص در کشور است؟ ایده این کار چگونه شکل گرفت؟ و کار را چگونه شروع کردید؟ 

دستی: کار ما یک کار گروهی است اما ایده کار 15 سال پیش  در دهه 80 توسط آقای هواخواه مدیرعامل  فعلی شرکت شکل گرفت. در آن زمان ما به همراه آقای هواخواه در یک مجموعه دولتی تولید گیت‌های تردد مترو، کار می‌کردیم. کار ما در آن شرکت  یک کار روتین و همیشگی بود، بطوریکه چه تلاش می‌کردیم و چه تلاش نمی‌کردیم حقوق ماهیانه خود را دریافت می‌کردیم. اما کار کردن در چنین وضعیتی برای ما که اهل تحقیق و مطالعه و ارتقا بودیم بسیار سخت بود. 

- از کار در شرکت دولتی فرار کردیم

در آن شرکت دولتی تحقیق معنا نداشت و مدیریت مجموعه نمی‌خواست کار بروزرسانی شود و تولید بدون هیچ‌گونه ارتقا و پیشرفتی با استفاده از دانسته‌های قبلی در حال انجام بود، بنابراین ما هم که پذیرای چنین وضعیتی نبودیم و به دنبال پیشرفت و ارتقا و بروز رسانی دانش شرکت بودیم قادر به تحمل آن شرایط نبویم و در نتیجه آن شرکت را ترک و به عبارتی از آن شرکت فرار کردیم. 

متاسفانه این موضوع وضعیت خصیصه شرکت‌های دولتی و بعضا خصولتی است که در نهایت هم مجموعه را به شکست می‌رساند بطوریکه که مجموعه‌ای که از آن نام بردم اکنون شکست خورده است و دیگر هیچ فعالیت تولیدی در آن انجام نمی‌شود و این امر یک مساله کاملا طبیعی است زیرا هیچ فعالیت تولیدی در شرایط فعلی بدون ارتقا قادر به رقابت نخواهد بود. 

همان‌طور که  اشاره کردم پیشنهاد تولید گیت‌های کنترل تردد در قالب یک شرکت خصوصی را برای اولین بار مدیرعامل کنونی شرکت ارائه داد و ما هم که به دنبال رهایی از کار در آن شرکت دولتی بودیم تصمیم گرفتیم تا با آقای هواخواه همکاری کنیم و کار نویی را آغاز کنیم بنابراین کم‌کم شرکت را ترک کردیم و در نهایت هم تیم 5 نفره‌ای را برای کار تشکیل دادیم و از 5 سال پیش فعالیت شرکت آغاز شد.  

* فارس: کار را چگونه شروع کردید و سرمایه کار را از کجا آوردید؟ ضمن اینکه در مورد تولید خود یک مقدار توضیح دهید. 

دستی: پیچیدگی‌های کار تولید در کشور تصمیم به آغاز یک فعالیت تولیدی را به یک تصمیم سخت برای ما تبدیل کرده بود اما با اتحاد  و در قالب یک گروه کار را آغاز کردیم.  برای شروع کار یک میلیارد تومان آورده داشتیم و با این سرمایه اگرچه بسیار کم بود کار خود را آغاز کردیم.

گیت‌های کنترل تردد همان گیت‌های کارت‌زنی موجود در ادارات برای ساعت‌زنی ورود و خروج کارمندان  و یا گیت‌های بلیت‌زنی مترو است، گیت‌های امنیتی تردد اشخاص هم که از اسم آن پیداست به گیت‌هایی گفته می‌شود که برای کنترل امنیت در فرودگاه‌ها یا سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کار گذاشته می‌شود. 

* فارس: مشتریان شما چه کسانی هستند؟ 

دستی: شرکت ارتباطات زیرساخت، وزارت علوم، خوابگاه‌های دانشجویی، بانک‌ها و بطور کلی تاکنون 60 شرکت  دولتی و غیر دولتی به مشتری ما تبدیل شده‌اند، در حالی که با توجه به مشکلات مالی تاکنون هیچ‌گونه تبلیغی برای کار خود نکرده‌ایم و رضایت مشتری به تبلیغ کار ما تبدیل شده است. 

* فارس: از چه کمک دولتی برای کار استفاده کردید؟ آیا موفق به اخذ تسهیلات بانکی شدید؟ 

دستی: دولت هیچ کمکی به تولید نمی‌کند، ما برای تهیه سوله به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کردیم آنها هم یک زمین فاقد هر گونه امکانات آب، برق گاز 120 کیلومتر دورتر از تهران به ما دادند که کاملا در یک منطقه‌ بیابانی واقع شده بود بنابراین مجبور به اجاره یک سوله بسیار کوچک در شهرک چهار دانگه شدیم و کار را از آنجا آغاز کردیم. اکنون هم که در این شهرک صنعتی کار می‌کنیم باز هم مشکلات عدیده‌ای داریم بطوری که سال گذشته برق این شهرک هر روز از ساعت 13 تا 15 قطع می‌شد و واقعا بر اثر این اقدام خسارات زیادی به ما وارد شد. 

-تولید کننده با دریافت تسهیلات با سود 20 درصدی محکوم به شکست است

از هیچ گونه تسهیلات بانکی هم تاکنون استفاده نکرده‌ایم زیرا وزارت صنعت مدعی است که ما تولید‌کنندگان را برای  اخذ تسهیلات به بانک‌ها معرفی می‌کنیم در حالی که این تسهیلات با سود 20 درصد به تولید کنندگان داده می‌‌شود که قطعا هر تولید‌کننده‌ای از این وام‌های استفاده کند محکوم به شکست خواهد بود زیرا تولید هیچ‌گاه چنین سودهایی ندارد. 

* فارس:در مورد شرایط و وضعیت تولید،  در ابتدا  که کار را شروع کردید توضیحات بیشتری دهید.  

دستی: وقتی کار را شروع کردیم به دلیل مشکلات مالی تمام کارها را خودمان انجام می‌دادیم، طراحی، تولید، سفارش گرفتن، نصب تجهیزات تولید خلاصه خودمان رئیس و مرئوس بودیم و مانند یک کارگر کار می‌کردیم. در ابتدای کار شب تا صبح سفارشاتمان را آماده می‌کردیم و صبح تا شب هم سفارشات را به مشتری‌ها تحویل و در محل نصب می‌کردیم خلاصه از کار کردن هیچ‌گونه واهمه‌ای نداشتیم تا اینکه کم‌کم شرایطی اقتصادی‌مان بهتر شد و برای بخش‌هایی کارگر و کارمند استخدام کردیم. 

فارس: اکنون در شرکت تولیدی شما چند نفر مشغول به کار است و با این اقدام برای چند نفر اشتغال ایجاد کرده‌اید؟ 

دستی: با توجه به محدودیت‌های مالی ما با حداقل امکانات و نیروی انسانی کار می‌کنیم اما در مجموع 15 نفر در شرکت بطور مستقیم مشغول کار هستیم و 70 نفر هم بصورت غیر مستقیم با شرکت ما کار می‌کنند. 

اکنون هم اگر به هر دلیلی بعضی از نیروهای خود را از دست بدهیم باز هم آمادگی داریم که به عنوان کارگر کار کنیم زیرا ما به هدفمان ایمان داریم و تمام سعی و تلاشمان را برای موفقیت در کارمان انجام می‌دهیم. 

* فارس: وضعیت مالی‌تان اکنون چگونه است و آیا الان وضعیت مالی بهتری نسبت به زمانی که در آن شرکت دولتی کار می‌کردید دارید؟ 

دستی: درآمدمان خوب است اما در حال حاضر بجز یک حق کارشناسی از سود شرکت چیزی بیشتری برداشت نمی‌کنیم و تمام سود حاصل از کار را برای توسعه کار به شرکت باز می‌گردانیم، با توجه به اینکه تاکنون از هیچ گونه تسهیلات بانکی برای کار استفاده نکرده‌ایم مجبوریم که درآمدمان را برای توسعه شرکت دوباره در شرکت سرمایه‌گذاری کنیم. 

- سرمایه‌گذاری در شرکت را به خودرو و خانه بهتر ترجیح داده‌ایم

هر کدام از ما اکنون می‌توانیم خودرو و خانه بهتری خریداری کنیم و از زندگی در یک خانه بهتر و استفاده از یک ماشین بهتر لذت ببریم  اما با توجه به عشق و علاقه‌‌ای که به کار خود داریم از این کار امتناع می‌کنیم و سرمایه خود را صرف تولید کرده‌ایم. 

* فارس: اطلاعات اولیه کار را از کجا بدست آوردید؟ 

دستی: ما اطلاعات اولیه این کار را از شرکت‌های اروپایی دریافت کردیم و طی 15 سال اخیر بر روی محصولات تولیدی اروپا در این زمینه تحقیق کرده‌ایم و به این موضوع هم افتخار می‌کنیم زیرا برای تولید به سمت جنس‌های چینی نرفتیم و همین موضوع باعث شده که اکنون با اطمینان خاطر ادعا کنیم که تولیدات ما کاملا قابل رقابت با تولیدات اروپایی است و هیچ چیز کمتر از آنها نداریم. 

* فارس: با توجه به اینکه شما شرکت بسیاری کوچکی هستید و محدودیت در تولید دارید آیا  توان رقابت با تولید‌کنندگان داخلی را دارید؟ 

دستی: بله در این زمینه مشکلی نداریم، زیرا ما یک شرکت دانش بنیان هستیم و براساس تحقیقات مؤثر شکل گرفتیم بنابراین اکنون که در سخت‌ترین شرایط قرار داریم و با تحریم دست و پنجه نرم میکنیم با توجه به اینکه کمترین وابستگی را از زمان آغاز فعالیت خود به واردات داشته‌ایم و مدعی تولید داخلی هستیم  توانسته‌ایم همچنان به تولید خود ادامه دهیم.ما تمام توان خود را برای تولید داخلی انجام می‌دهیم و یک تولید کننده واقعی هستیم. 

بعد از اینکه ظرفیت تولید برای ما ایجاد شد می‌توانستیم بجای تولید با واردات کالای از چین و یا سایر کشور  فعالیت خود را ادامه دهیم، همان طور که بسیاری از شرکت‌های این کار را انجام می‌دادند اما ما واقعا تولید کردیم و وابستگی خود را به واردات کاهش دهیم و به همین دلیل است که امروز در شرایط سخت تحریم مشکلات را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذاریم. 

فارس: شما اشاره کردید که برخی از شرکت‌ها به جای تولید، این کالاها را از چین و یا سایر کشورها وارد می‌کرده‌اند و با عنوان تولید داخل عرضه می‌کردند، در این مورد بیشتر توضیح دهید. 

دستی: به دنبال محدویت‌های ارزی محدودیت‌هایی برای واردات کالا بخصوص کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود وضع شد و با این اقدام شرکت‌هایی که در گذشته گیت‌های تردد چینی و تایوانی را وارد می‌کردند و آن را به عنوان تولید داخل عرضه می‌کردند دچار مشکل شدند چرا که اکنون از دانش تولید این کالا برخوردار نیستند و امکان واردات هم ندارند. 

- واردکنندگانی که کار تولیدی ما را مسخره می کردند اکنون مشتری ما شده‌اند

این در حالی است که این افراد در گذشته به ما می‌خندید و کار ما را به تمسخر می‌گرفتند و به ما می‌گفتند که وقتی که امکان واردات کالا وجود دارد چرا با این شرایط سخت تولید می‌کنید. اما اکنون همین شرکت‌ها به مشتریان ما تبدیل شده‌اند و با توجه به اینکه نه امکان تولید دارند و نه امکان واردات و واردات هم به صرفه نیست، امکان تامین تقاضای مشتریان خود را ندارند و برای پاسخگوی به نیاز مشتریان خود مشتری ما شده‌اند. 

* فارس: تحریم‌ها چقدر کار شما را تحت تاثیر قرار داده است؟ 

دستی: تحریم‌ها برای ما نعمت بود، ما از تحریم‌ها استقبال می‌کنیم زیرا هر چقدر تحریم‌ها بیشتر شود به نفع ماست زیرا امکان واردات کمتر می‌شود و در نتیجه میزان خودکفایی ما هم افزایش می‌یابد و بیشتر روی پای خودمان می‌ایستیم. 

* واقعا تحریم هیچ گونه مشکلی را برای شما ایجاد نکرد؟ 

دستی: بهرحال مشکلاتی را ایجاد کرده است به عنوان مثال برخی مواد اولیه وارداتی ما تا 6 برابر هم افزایش قیمت داشته است به عنوان مثال هر کیلو استیل که یک ماده اولیه کاملا وارداتی است را در گذشته به قیمت 10 هزار تومان خریداری می‌کردیم اما اکنون نه تنها این ماده کمیاب است بلکه قیمت هر کیلوگرم آن به 60 هزار تومان افزایش یافته است اما در مجموع با توجه به اینکه محدودیت‌هایی که در واردات پدید آمده است جنس‌های وارداتی چینی، ترکیه‌ای و تایوانی کم شده و اکنون متقاضیان کالای تولید داخل را خریداری می‌کنند. 

بهرحال ترکش‌های هر اتفاقی به سمت تولید است و انگار هدف‌گذاری همه چیز به سمت تولید است اما با این وجود ما کار خودمان را بدون وقفه انجام می‌دهیم و از مشکلات و سختی‌ها هراسی نداریم. 

تولید نیازمند آسایش است تا در سایه آرامش برای تولید برنامه‌ریزی شود اما متاسفانه این شرکت کمتر وجود دارد و عدم ثبات قیمت‌ها که قدرت برنامه‌ریزی را از ما می‌گیرد یکی از معضلات جدی ما محسوب می‌شود زیرا افزایش قیمت‌ها مصرف کنندگان را به سمت تهیه کالاهای بی‌کیفیت سوق می‌دهد. 

* فارس: شرکت شما براساس چه اصولی اداره می‌شود؟ 

دستی: اصول شرکت ما کار تیمی و گروهی است چیزی که در جامعه ما کمتر می‌توان آن را یافت. همه اعضا حداکثر تلاش را برای موفقت انجام می‌دهند و در تیم گروهی ما  اخلاق و صداقت حرف اول را می‌زند. 

در کار تولید کمتر کسی اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد اما ما این کار را کردیم و منافع شخصی را به منافع جمعی و گروهی ترجیح دادیم، ما در کسب منافع مانند آنچه که در جامعه امروز باب شده است فقط به جلوی پای خود نگاه نکردیم و منافع کوتاه مدت را به منافع بلند مدت ترجیح دادیم. 

همانطور که قبلا هم گفتم پس از اینکه ظرفیت تولید را ایجاد کردیم می‌توانستیم کار تولید را کنار بگذاریم و از محل واردات پاسخگوی مشتریان خود باشیم اما این کار را نکردیم و ثمره آن را هم دیدیم بطوریکه امروز همان کسانی که به کار تولیدی ما می‌خندیدند به مشتری ما تبدیل شده‌اند. 

امروز توانمندی ما در امر تولید باعث شده تا شرکت‌ها و ارگان‌ها به ما اعتماد کنند. 

* فارس: از دولت چه توقعی دارید؟ 

دستی: ما هیچ کمکی از هیچ جایی نگرفته‌ایم ودولت هم هیچ قدمی برای ما بر نداشته، البته هیچ امیدی هم به کمک دولت نداریم، فقط امیدواریم دولت هیچ وقت به سمت ما نیاید و به ما کاری نداشته باشد فقط اجازه دهد ما کارخودمان را انجام دهیم. 

* فارس:  امکان صادرات برای شرکت شما فراهم است؟ 

دستی: تولیدات ما کاملا قابل رقابت با تولیدات اروپایی است بنابراین به لحاظ کیفیت مشکلی برای صادرات کالا نداریم و ظرفیت آن را داریم که کل بازارهای منطقه را بدست آوریم. اکنون محصولات ما در سردترین و گرم‌ترین نقاط ایران آزمایش خود را پس داده است، اما به لحاظ توان مالی از این امکان فعلا برخوردار نیستم. برای صادرات یک سری پیش‌نیاز لازم است از قبیل شرکت در نمایشگاه‌ و تولید فراوان که با توجه به محدودیت‌های مالی اکنون شرایط صادرات برای ما فراهم نیست. 

بدون دریافت تسهیلات بانکی توسعه کند است اما بهرحال با توجه به شرایط سخت تسهیلات امکان دریافت تسهیلات بانکی برای ما وجود ندارد. 

* فارس: با چه مشکلاتی در تولید مواجهید ؟ 

دستی: هزینه‌های بالای بیمه و مالیات بر حقوق کارگران  از مشکلات اساسی ما به شمار می‌رود  و تا زمانی که سود بانکی از سود تولید در یک کشوری بیشتر باشد روال تولید در آن کشور اصلاح نمی‌شود. این دستگاه ها و تجهیزاتی در شرکت ما تولید می‌شود  ابعاد و وزن کمی ندارد اما با این وجود این کالا به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود و علیرغم اینکه طبق مصوبه هیئت دولت گیت‌های کنترل تردد جزء کالای ممنوعه وارداتی است.

* با وجود این همه مشکلات چگونه موفق شدید؟ 

دستی: اگر سماجت در کار نداشتیم اکنون در این موقعیت قرار نداشیم. نکته مهمی که ما در کار و محصولاتمان داریم این است که مشتری با خرید از ما خدمات آینده و ارتقاء‌هایی که در سیستم را می‌دهیم دریافت می‌کند به طور مثال اگر هر گونه قطعه و یا بخشی از نرم‌افزار به اصطلاح باگ داشته باشد و متوجه آن شویم آن را برطرف خواهیم کرد و بعد از خرید مشتری از سمت ما رها نمی‌شود و همچنان خدمات ما را دریافت می‌کند. 

تاکنون حتی یک بار هم بازاریابی برای محصولات و خدماتمان نداشته‌ایم و معرفی ما از طریق مشتریان به یکدیگر بوده است. 

در مجموع باید بگویم که کار گروهی با بدون همدلی و صداقت به نتیجه و ثمر نخواهد رسید. 

* فارس: آینده کارتان را چگونه می‌بینید؟

دستی: به آینده کارمان یقین داریم و امیدوار به موفقیت‌های بسیاری هستیم.

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جای خالی جابر
دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
دست‌مریزاد سردار سلامی
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸