تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
کد مطلب : ۳۹۲۱۹۸
سخنگوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت:برای بهبود شرایط داوری فوتبال باید هم بلیت فروشی الکترونیکی انجام و هم جرایم سنگین مالی لحاظ شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،سید رضا غیاثی در گفت و گو با خبرنگار  در مورد وضعیت داوری در فصل گذشته گفت: داوری در فصل گذشته مثل تمام فصول قبلی در فوتبال کشورمان بود. من از ۵۱ سال است که در فوتبال و بخش داوری حضور دارم و هیچ وقت ندیده‌ام که فصلی داوری بدون بوده باشد.از جام تخت جمشید تا امروز من هم کمک داور بوده‌ام و هم داور و در بخش‌های مختلف داوری هم سمت داشته‌ام همیشه در داوری مشکل وجود داشته است. حالا درصد اشتباهات داوری کمتر و بیشتر بوده است. 

وی افزود: در این فصل هم اشتباهات داوری را شاهد بودیم در چند هفته آخر هم به داوران جوان بیشتر میدان داده شد و وضعیت داوری بهتر هم شد. به هر حال باید نهادها و سازمان های دیگر هم برای بهتر شدن داوری کمک کنند. آیا در فینال جام حذفی داوری مشکل داشت؟! باید بلیت فروشی الکترونیکی در فوتبال ما رونق بگیرد تا همه بدانند که روی هر صندلی کدام تماشاگر نشسته و مشخصات آن معلوم باشد. در آنصورت شاید حتی شاهد فحاشی به داوران هم نباشیم زیرا داور می‌تواند از تماشاگر یا تماشاگرانی که فحاشی می‌کنند هم شکایت کنند. 

غیاثی با اشاره به آئین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: کمیته انضباطی فدراسیون تمام تلاش خود را انجام می‌دهد اما واقعیت این است که میزان جرایم در این آئین‌نامه بازدارنده نیست. وقتی بازیکن و مربی دستمزد میلیاردی می‌گیرند باید هم میزان جرایم چند صد میلیونی باشد تا دیگر هیچ بازیکن و مربی جرات حمله ور شدن و اعتراض به داور را نداشته باشد. همانطور که در اروپا هم شاهد اعمال جرایم سنگین مالی برای چنین بازیکنان و مربیانی در نظر می‌گیرند. اگر یادتان باشد جرایم رانندگی در ایران خیلی کم بود و شاهد تخلفات زیاد رانندگی بودیم اما  با افزایش نسبی این جرایم دیگر کمتر شاهد عبور رانندگان از چراغ قرمز هستیم و راننده‌ای کمتر خیابان ورود ممنوع را می‌رود. بنابراین در فوتبال ما هم باید جرایم انضباطی سنگین مالی در آئین‌نامه لحاظ شود. من این پیشنهاد را به رئیس محترم فدراسیون فوتبال هم داده‌ام.

سخنگوی کمیته داوران افزود: متاسفانه وقتی به داور می‌گوییم چرا فلان رفتار بازیکن را گزارش نکردی می‌گوید مگر گزارش کنم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟! بنابراین باید جرایم بازدارنده سنگینی برای متخلفان در امر داوری لحاظ شود و بازیکنان و مربیانی که در امر داور اخلال ایجاد می‌کنند با جرایم سنگین مواجه شوند. از سویی دیگر در چنین فضایی امکان برخورد با داورانی هم که دچار خطا می‌شوند زیادتر خواهد شد. در این فصل ما شاهد اشتباهات داوری بودیم و یک تیم به دلیل اشتباه داوری نتوانست به لیگ یک صعود کند و برخی نتایج هم در مسابقاتی دیگر با اشتباهات داوری تغییر کرد. بنابراین باید تلاش کنیم درصد اشتباهات داوری کمتر شود.

وی تصریح کرد: مربیان هم در جو ملتهب داوری مقصر هستند و ضعف مدیریتی در این زمینه وجود دارد زیرا اگر مربی به بازیکنان گفته که به داور اعتراض کند اشتباه اوست و اگر بازیکن بدون اجازه مربی به داور پرخاش می‌کند بازهم مساله مدیریتی است که مربی نتوانسته بازیکنانش را به خوبی مدیریت کند. متاسفانه گاهی هم شاهد هستیم که داوران از بازیکنان نامی می‌ترسند و وقتی چنین بازیکنانی به او معترض می‌شوند داور مماشات می‌کند در حالیکه این بازیکنان هستند که باید از داور حساب ببرند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما