تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۳۹۱۷۹۴
با افزایش مهاجرت‌ها به خصوص در دو دهه اخیر و پس از خشکسالی‌ها و رکود درآمدزایی در روستاها، میزان حاشیه‌نشینی درشهرها نیز افزایش یافت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، افزایش حاشیه‌نشینی نیز ارتباط مستقیمی با افزایش بزه و خلاف دارد و نیاز است که برای کاهش آنها در این مناطق اقدامات مناسبی صورت گیرد که پیشگیری از بزه و خلاف‌هایی که منجر به جرم می‌شود حائز اهمیت است. 

پیشگیری از جرم، موضوع مهمی است که نیازمند مشارکت دستگاه‌های مختلف است و با جزیره‌ای عمل کردن، این مهم محقق نمی‌شود. اما گاهی مشاهده می‌شود در بخش پیشگیری به تمامی مولفه‌های مورد نیاز توجه نمی‌شود که این موضوع را در محلات حاشیه‌ای به وضوح می‌بینیم که منجر به افزایش جرائم در این مناطق شده است.

در واقع بیشتر این مناطق مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته است و این بی‌توجهی‌ها باعث شده ساکنان این مناطق عنوان کنند که آنها همواره مورد تبعیض و بی‌عدالتی قرار دارند و نیاز است که عدالت را در حوزه‌های مختلف از جمله عدالت آموزشی، فرهنگی، تفریحی، عمرانی، خدماتی و... در موردشان روا شود. 

برخی از موارد در این مناطق آن قدر عادی شده که دیگر کمتر به آن توجه می‌شود و از طرفی پیگیری‌های ساکنان بی‌نتیجه مانده است که آنها مایوس و ناامید شده‌اند و مسؤولان به وظایف‌شان در این بخش عمل نمی‌کنند و در حق حاشیه‌نشینان اجحاف می‌کنند. 

وقتی که موضوع روشنایی کوچه‌ها و معابر در چنین مناطقی مورد غفلت قرار بگیرد، آنگاه ساکنان با سرقت‌های متعدد مواجه می‌شوند و در برخی مناطق حاشیه‌ای، این کوچه‌های تنگ و تاریک به پاتوق معتادان، موادفروشان، مشروب‌فروشان و سارقانی تبدیل می‌شوند که آسایش را از ساکنان می‌ربایند.

اگر به روشنایی کوچه‌ها و معابر در این مناطق به عنوان یکی از عوامل پیشگیری از جرم بیشتر توجه می‌شد، به طور حتم در کاهش سرقت و ... نیز اثرگذار بود. اما به این موضوع چندان توجهی نشده و در واقع امنیت خلافکاران تامین می‌شود و آنها با خیالی راحت به خلاف‌های خود ادامه می‌دهند و ساکنان از بسیاری از حقوق‌شان بی‌بهره می‌شوند. حتی به راحتی نمی‌توانند در کوچه‌ها رفت و آمد کنند و با هراس و ترس به خصوص در شب‌ها تردد دارند و از آن طرف هم منازل‌شان از سرقت‌های شبانه و... درامان نیست.

برخی محلات قدیمی بندرعباس مانند آیت الله غفاری (شهناز) که بافت فرسوده‌اش همچنان پیر مانده است و به دلیل گرانی اخذ سند در این منطقه، ساکنان محروم و فقیرش قادر به اخذ سند و نوسازی املاک فرسوده با استفاده از تسهیلات نوسازی نیستند و به مرور سقف و دیوار خانه‌های فرسوده درحال ریزش است که اگر از طریق شورای شهر، راه وشهرسازی و شهرداری و... موضوع تهاتر اراضی این محله مدنظر قرار می‌گرفت آنگاه پاتوق‌های تزریق و استعمال و خرید و فروش کاهش می‌یافت و پاکسازی نیز به سهولت انجام می‌شد و امنیت لازم در محله که خواسته ساکنان است، محقق می‌شد.

این موضوع بایستی در سایر مناطق حاشیه‌ای و فرسوده شهر و استان نیز مدنظر قرار گیرد تا از پیشگیری از بزه و جرم نیز اثرگذار باشد. در چنین محلاتی اگر که بازگشایی معابر، احداث مراکز تفریحی، ورزشی، فرهنگی و... بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت، درواقع گام‌های بلندی در ارتقاء امنیت این محله و پیشگیری از جرم برداشته می‌شد و نیاز است که اقدامات لازم در این حوزه صورت گیرد و متولیان مربوطه، شرایط تحقق آن را فراهم کنند.

اگر این بازگشایی‌ها اتفاق بیفتد، آن‌گاه جرایم نیز کاهش می‌یافت و شاید برخی را روانه زندان نمی‌کرد. اما یک دستگاه به تنهایی قادر به پیشگیری از جرم نخواهد بود و از طرفی، یک دستگاه به عنوان لیدر یا هدایت‌کننده با اختیارات لازم بایستی باشد تا دستگاه‌های دیگر را وادار کند در چارچوب وظایف قانونی انجام دهد که در پیشگیری از جرم اثرگذار شود. 

با توجه به اینکه دستگاه قضایی، معاونت پیشگیری از جرم را دارد که در دادگستری‌های استان‌ها نیز این معاونت همین وظیفه را برعهده دارد؛ انتظار می‌رود اقداماتشان نیز برای مردم ملموس باشد. بخشی از جرایم در محلات حاشیه‌ای و بافت‌های فرسوده اتفاق می‌افتد که هرمزگان و حتی مرکز استان یعنی بندرعباس که دوسوم آن را بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده تشکیل می‌دهد، وظایف متولیان در پیشگیری از جرم سنگین‌تر خواهد بود. 

علیرضا احمدی منش معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان در مصاحبه‌ای باخبرنگارمان به این موضوع پرداخت. 

محلات حاشیه‌نشین و فرسوده 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان گفت: در خصوص بازسازی محلات حاشیه‌نشین و دارای بافت‌های فرسوده، یک ستاد ملی تشکیل شده که دارای دو کار گروه است؛ یک کارگروه احیاء بافت‌های فرسوده، که مدیریت آن به وزارت راه و شهرسازی واگذار شده و دیگری کارگروه پیشگیری از گسترش مناطق حاشیه‌نشین است که هدایت آن بر عهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نهاده شده است.

وی اظهار داشت: یکی اقدامات در مبداء مهاجرت و دیگر اقدامات در مقصد مهاجرت است. مهم‌ترین اقدامات در مبداء، معطوف به توانمند‌سازی خانواده‌ها با ایجاد اشتغال خانواده‌محور و افزایش در آمد با محوریت پتانسیل روستا است. علیرضا احمدی منش افزود: با توجه به اینکه گسترش مناطق حاشیه‌نشین ارتباط مستقیمی با مهاجرت بی‌رویه جمعیت از شهرها و روستاهای اطراف که به دلیل کاهش یا قطع منابع درآمدی مجبور به ترک مواطن خود می‌شوند دارد، معاونت پیشگیری را بر آن داشت تا جهت انجام وظیفه محوله، اقدامات پیشگیرانه خود را معطوف به دو نقطه ثقل کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: در سال‌جاری هم‌افزایی بین دستگاه‌های مسؤول در توسعه صنعت بوم‌گردی، کارگاه‌های صنایع خانگی، مشاغل کوچک، توسعه اماکن آموزشی و درمانی در مناطق کمتر برخوردار در دستور معاونت پیشگیری قرار دارد.

وی تصریح کرد : در مناطق مقصد مهاجرت نیز چند کار در دستور کار این معاونت قرار گرفته است. 

احمدی منش، مهم‌ترین این اقدامات را توسعه طرح کاداستر و الزام به اخذ اسناد تک برگی با ثبت اطلاعات رقومی املاک تحت تولیت ادارات دولتی که بیشترین حجم تصرفات غیر قانونی اراضی مربوط به آنها است، ایجاد طرح کمربند سبز در حاشیه شهرها به منظور شناسایی محدوده شهرها با هدف پیشگیری از تصرفات غیر قانونی عنوان کرد که تاکنون 10 هکتار آن در شمال بلوار راه آهن بندرعباس با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس انجام و در حاشیه بلوار شهید  رجایی نیز در حال اجرا است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان از فعال‌سازی هسته‌های مصلحین در محلات حاشیه‌نشین به منظور ایجاد سازش بین اهالی محلات با اولویت اختلافات مربوط به خانواده‌ها نام برد که در سال گذشته این هسته‌ها موفق شدند بیش از ۲۶ درصد از پرونده‌های ارجاعی را منتهی به سازش کنند.

توقیف منازل موادفروشان

وی گفت: طرح توقیف و ضبط اماکن محل توزیع مواد مخدر در محلات حاشیه‌نشین و بافت‌های فرسوده از دیگر طرح‌های اجرا شده است که تا کنون بیش از ۵۰ دستگاه منزل در این خصوص با همراهی پلیس مبارزه با مواد مخدر شناسایی و توقیف و چند باب منزل محل فروش نیز که دارای تعدد یا تکرار جرم مشابه بودند به نفع دولت ضبط شدند.

احمدی منش افزود:  در سال‌جاری نیز این طرح با همراهی پلیس به اماکن تجاری به ویژه عطاری‌های متخلف محل فروش مواد مخدر و روان‌گردان تسری پیدا خواهد کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان، برگزاری دوره‌های آموزشی پیشگیری از وقوع جرم در فرهنگسراها، خانه‌های تسهیل‌گری، پایگاه‌های اجتماعی محلات، مساجد و مدارس محلات حاشیه‌نشین با هدف ارتقاء آگاهی عمومی به منظور مصون‌سازی افراد در مواجه با جرائم و آسیب‌های اجتماعی و ایجاد هماهنگی با مرجع انتظامی و بسیج جهت راه‌اندازی پلیس محلات و گشت‌های رضویون با هدف نا امن‌سازی محیط برای مجرمان و همچنین  اجرای طرح نماد در مدارس محلات حاشیه‌نشین به منظور شناسایی دانش‌آموزان در معرض آسیب و ارجاع ایشان به مراجع عضو ائتلاف را از دیگر اقدامات این معاونت خواند. 

وی افزود: در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده که مدیریت آن برعهده اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری قرار گرفته است، هر چند اقدامات موثری در چند سال اخیر در محلات مختلف بندرعباس از جمله محلات آیت‌الله غفاری، شمیلی‌ها و چاهستانی‌ها صورت گرفته است که به دلیل عدم تامین بودجه کافی در این زمینه اقدامات انجام شده مطلوب و مورد رضایت مسؤولین امر نیست.

احمدی منش تاکید کرد: گستردگی عرصه میدانی و هزینه‌بر بودن اجرای طرح‌های نوسازی و بازگشایی معابر در محلات مورد نظر اجرای برنامه‌ها را در این خصوص با صعوبت و کندی مواجه کرده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد:  بسیاری از ادارات خدمات‌رسان نیز ارائه خدمت در این محلات را منوط به اجرای طرح نوسازی و بازگشایی معابر در آنها می‌دانند که این موضوع نیز در سال‌جاری مورد توجه جدی معاونت اجتماعی و پیش گیری دادگستری استان با تاکیدات رییس کل دادگستری استان هرمزگان قرار گرفته است.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

ماجرایی خواندنی درباره زیارت عاشورا
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۵
خبرنگار، قلم‌‌نگار امین و حفیظ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
نقش غدیر در عصرغیبت
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹