کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران اعلام کرد

لزوم لایروبی و دیواره‌سازی 7000 کیلومتر از رودخانه‌های مازندران/بهره‌مندی استان از منابع ملی سیلاب

5 ارديبهشت 1398 ساعت 15:21

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه در استان‌ مازندران بیش از 7 هزار کیلومتر رودخانه و دو هزار کیلومتر نهر وجود دارد که باید دیواره سازی شوند؛ گفت: سند سیلاب استان مازندران تهیه و در جلسه شورای برنامه ریزی استان در بهمن ماه گذشته به تصویب رسید .


به گزارش بلاغ، سید محمد نظری در جلسه مدیریت بحران شهرستان بابل اظهار کرد: برابر ماده ۵۵ و ۵۶ قانون شهرداری‌ها در حوزه شهری، لایروبی رودخانه‌ها چه در انهار و چه در حریم، از جمله وظایف شهرداران است.

وی با بیان اینکه در استان‌ مازندران بیش از 7 هزار کیلومتر رودخانه و دو هزار کیلومتر نهر وجود دارد که می‌بایست دیواره سازی شوند؛ افزود: با توجه به ورود سازمان بازرسی به نیابت از قوه قضاییه نسبت به این موضوعات، این مهم‌ سبب تشدید مسئولیت قانونی مدیران و شهرداران شد و همچنین مطالعه منابع در حوزه سیل و سیلاب، جمع آوری هدایت آب‌های سطحی از جمله دیگر اقداماتی است که شهرداران باید آن‌را مورد اهتمام و توجه قرار دهند.
 
 مدیرکل راه و شهرسازی مازندران خاطرنشان کرد : یکی از نعمات سیل اخیر، همدلی و همنوایی بود و همین مهم سبب شد که تمام دستگاه‌ها بدون‌ شرح وظایف کنار هم قرار گیرند و همان حماسه‌ای که در هشت سال جنگ تحمیلی داشتیم یک‌بار دیگر مدیران ما به نمایش بگذارند.

این مسئول اضافه کرد: این مهم جای بسی خوشحالی است که مدیران دستگاه‌های اجرایی در مدیریت اجرایی به ید واحده تبدیل‌ شدند؛ لذا با توجه به تنش‌های اجتماعی موجود که دشمن شادکن است، خلق چنین حماسه‌ای توسط مدیران دستگاه‌های اجرایی و به ویژه سپاه، ارتش و بسیج قابل تقدیر است.

نظری بیان کرد: در حوزه پیشگیری مدیریت بحران در گذشته باید وارد موضوعات مهم این چنینی می‌شدیم به طوری‌که سندی در جهت تامین منابع مالی جهت مقابله با سیل و سیلاب تهیه و تنظیم می‌شد.
 
وی با اشاره به این نکته که استان‌های گیلان و گلستان از منابع اعتباری سیل و سیلاب استفاده می‌کنند؛ تصریح کرد: اما در استان مازندران این مهم مغعول ماند، لذا با تلاش‌های استاندار مازندران  و تکلیف دستوری که توسط وی برای شرکت آب منطقه‌ای تعیین شد، سند سیلاب استان مازندران تهیه و در جلسه شورای برنامه ریزی استان در بهمن ماه گذشته به تصویب رسید و بدین ترتیب از ردیف ملی بودجه سال ۱۳۹۸ استان مازندران می‌تواند از منابع ملی سیل و سیلاب بهره مند شود که در جلسه ماه گذشته مدیریت بحران که با حضور رئیس جمهور و معاون اول برگزار شد بر عملی شدن این موَضوع تاکید جدی صورت گرفت.
 
 مدیرکل راه و شهرسازی مازندران متذکر شد: پیش بینی می‌شود در سال‌های آتی مشکلات ناشی از سر دهانه‌ها و سیلاب رودخانه‌ها کاهش یابد و از 12 شهرستان که درگیر سیل بودند شهرستان بابل (محور گلوگاه فیروزجا) و شهرستان نکا (محور هزارجریب) در اولویت قرار دارد و ردیف اعتباری مناسب  برای این دو محور اختصاص داده شده است.
 
این مسئول اظهار کرد: لذا براساس تکلیفی که به سازمان مدیریت برنامه ریزی استان و کمیته برنامه ریزی در شهرستان‌ها اعطا شد، استاندارد سازی و مدرن سازی سردهنه‌های کشاورزی است که باید فرمانداران در کمیته برنامه ریزی شهرستان‌ها لحاظ کنند.
 
نظری ادامه داد: این مطالعات از چند منظر کمک حال شهرداری‌ها است به طوری‌که هم‌ می‌توانند از ردیف منابع ملی اعتبارات لازم را کسب کنند و در حوزه بازآفرینی شهری هم می‌تواند سبب تصویب محدوده‌ها  شود و  کمک‌های لازم‌ را دریافت کنند.
 
وی افزود: در حوزه بازآفرینی شهری ظرفیت‌های مناسبی جهت کمک به شهرداری‌ها وجود دارد  که در همین راستا در شهرهای کوچک، ساخت ساز و احیای بافت‌ها با تسهیلات کم بهره  به متقاضیان جهت ساخت و ساز پرداخت می‌شود و در حوزه نظام مهندسی از تخفیفات لازم برخوردار می‌شوند.
 
 مدیرکل راه و شهرسازی مازندران اعلام کرد: اعطای قیر رایگان به شهرداری‌ها از جمله اقداماتی است که اداره کل راه و شهرسازی استان‌ مازندران نسبت‌ به انجام آن تاکید ویژه‌ای دارد؛ لذا انتظار می‌رود شهرداران در این امر پیش گام و پیش قدم شوند و به همین منظور مطالعات بافت‌های شهری که از جمله موضوعات مهم محسوب می‌شود و از اهمیت خاصی هم برخوردار است که می‌بایست مورد توجه جدی شهرداران قرار گیرد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 385226

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/news/385226/لزوم-لایروبی-دیواره-سازی-7000-کیلومتر-رودخانه-های-مازندران-بهره-مندی-استان-منابع-ملی-سیلاب

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com