تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۳۸۱۸۳۳
معاون فرماندار شهرستان سوادکوه گفت: دامداری باید از شکل سنتی به سمت نیمه‌صنعتی و صنعتی برود و آسیب استفاده غیراصولی از مراتع در نهایت به خود مردم باز می‌گردد و مردم را باید متوجه این امر کنیم.
۰
plusresetminus
آسیب استفاده غیراصولی از مراتع به خود مردم باز می‌گردد
به گزارش بلاغ، عین‌الله طالبی، در مراسم درختکاری به یاد 221 شهید شهرستان سوادکوه، خدمات و تلاش کارکنان عرصه منابع طبیعی را همچون ایثار رزمندگان دانست و اظهار کرد: یکی از اهداف این ایام تقدیر از تلاش شما است که با حفظ منابع طبیعی به نفع همه مردم تلاش می‌کنید؛ هرچند افرادی که جهل به قوانین و انتفاع منابع طبیعی دارند به شما دید مثبتی ندارند.

وی تنها جریمه و محکومیت را کارساز ندانست و بر ایجاد و نهادینه‌سازی فرهنگ منابع طبیعی و اخلاق زیستی تأکید کرد و با بیان اینکه باید منافع منابع طبیعی و زیانی که از اسیب منابع طبیعی به مردم می‌رسد را بازگو کنیم، افزود: کار فرهنگی مهم‌ترین کار است و باید در کنار کار قضایی، کار فرهنگی نیز انجام شود.

معاون فرماندار شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه جذب آب در جنگل حدود 7 دقیقه و در خارج از آن تا 4 ساعت طول می‌کشد، یکی از فواید مهم جنگل‌ها را حفظ آب عنوان کرد و گفت: اکنون روستاهای ما درگیر آب هستند و سطح اب زیرزمینی کم شده، هزینه لوله‌کشی در برخی روستاها انجام شده اما سرچشمه آب کافی ندارد و این امر باید به مردم انتقال یابد.

طالبی با بیان اینکه از زمان نام‌گذاری هفته طبیعی در کشور، نهالکاری هم انجام شده است، نتیجه‌بخش بودن این امر را مورد پرسش قرار داد و افزود: در این کاشت و نگهداری، چه میزان از سمن‌ها کمک گرفته شد و چه تغییری ایجاد شده است و باید بدانیم که این کار به همان اندازه که کار مقدسی است اگر کورکورانه و بدون برنامه صحیح باشد، هدر رفت سرمایه و نابودی انفال است و باید پاسخگو باشیم.

وی نام‌گذاری روز درختکاری و کاشت نهال بدون خروجی را یک نماد تشریفاتی دانست و بر ضرورت ایجاد یک خروجی مناسب تأکید کرد و با بیان اینکه نهالکاری امروز به یاد 221 شهید شهرستان است، پیشنهاد کرد تا مراقبت از آنها نیز به عهده بنیاد شهید باشد.

معاون فرماندار شهرستان سوادکوه با بیان اینکه نیروی انتظامی با تمام امکانات مجرمان را دستگیر و اقدام پیشگیرانه انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: اما کارکنان عرصه منابع طبیعی با محدودترین امکانات بهترین کار را انجام می‌دهند و به دلیل همین محدودیت‌ها باید از دیگر نهادها و مردم کمک گرفت چرا که قاچاقچیان در زمینه تخلف به روز هستند.

طالبی با بیان اینکه سوادکوه با کشاورزی و دامداری تعریف می‌شود، بر توجیه دامدار در استفاده از مراتع و جنگل‌ها اشاره کرد و افزود: دامداری باید از شکل سنتی به سمت نیمه‌صنعتی و صنعتی برود و آسیب استفاده غیراصولی از مراتع در نهایت به خود مردم باز می‌گردد و مردم را باید متوجه این امر کنیم.

وی یکی دیگر از موارد را تغییر کاربری‌ها برشمرد و افزود: در همین جا، زمین‌های شیب‌دار که مناسب کشت درختان مثمر و زراعت چوب هستند اکنون برای ساخت‌و‌ساز تفکیک شده‌اند و مشاهده می‌شود که هشتاد درصد پلاک‌ها نیز غیرسوادکوهی هستند و ما در اینده آسیب‌های دیگری را نیز شاهد خواهیم بود.

معاون فرماندار شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه مسئولان خادم مردم هستند و باید پاسخگو باشند، به اهمیت حفظ کرامت ارباب رجوع اشاره کرد و گفت: مردم به دلیل بیان مشکلات خود نزد ما می‌ایند و عموما نارحت هستند و بر ما است که با احترام با آنها برخورد کنیم و هرچند موظف به حفظ منابع طبیعی هستید اما برخورد باید با احترام باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
میرحسین موسوی یک «‌فراماسون» است!
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
"حسین همدانی کیست؟"
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷
ارتش چین را بهتر بشناسیم
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
خودسازی در گرو کنترل هواهای نفس
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۵