لحظه شماری برای آغاز هجدهمین دوره مسابقات بازی‌های آسیایی در جاکارتا

وزارت ورزش انتظار کسب 25 مدال طلا را دارد/ ایران در بازی‌های آسیایی به عنوان چهارم می‌رسد؟!

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
کد مطلب : ۳۶۲۵۷۹
در ۴ دوره اخیر بهترین رتبه برای کشورمان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ به دست آمده که ایران به رتبه چهارمی رسیده است. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ ایران پایین‌تر از قزاقستان به عنوان پنجمی رسید و در سال ۲۰۰۶ نیز ایران عنوان ششمی را به دست آورده بود. در صورتی که ایران بیش از ۲۵ مدال طلا کسب کند، امکان کسب دوباره عنوان چهارمی وجود دارد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، کمتر از چند روز دیگر هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی در جاکارتای اندونزی آغاز می‌شود. از عمر بازی‌های آسیایی حدود۷۰ سال می‌گذرد. اولین دوره این بازی‌ها در سال۱۹۵۱ برگزار شد که این به دنبال تلاش‌های چند ساله‌ای بود که از سوی چند کشور آسیایی وعمدتا شرق این قاره انجام شده بود، عاقبت اولین دوره آن در کشور هند برگزار شد که از سوی نخست‌وزیر فقید این کشور یعنی جواهر لعل نهرو به نامی که امروز می‌شناسیم یعنی«بازی‌های آسیایی» نامگذاری شد.  این بازی‌ها که بعضی آن را اصطلاحاً المپیک آسیایی می‌خوانند که البته اصطلاح درستی نیست اما در واقع شبه المپیکی است که در آن تمامیت ورزش قاره کهن به صحنه می‌آید و در مقایسه با یکدیگر عیار هر یک مشخص خواهد شد. ضمن اینکه مجال و میدان مناسبی است برای اینکه هر کشوری وضعیت فعلی ورزش خود را با وضعیت چهارسال گذشته مقایسه کند و محاسبه نماید آیا طی این مدت پیشرفت داشته، درجا زده یا پسرفت!

طبق جدولی که کمیته ملی المپیک منتشر کرد، در این دوره ۳۷۸ ورزشکار ایرانی در ۳۱ رشته و ۴۲ ماده ورزشی راهی اندونزی می‌شوند تا برای کسب مدال با حریفان آسیایی خود مصاف دهند. این موضوع باعث شده تا کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ یکی از بزرگ‌ترین کاروان‌های تاریخ باشد. اگر بخواهیم با ۴ دوره اخیر مقایسه کنیم، حتی از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو که ۳۵۹ ورزشکار به چین رفتند و با عنوان چهارمی بازگشتند هم تعداد ورزشکاران بیشتری به جاکارتا اعزام می‌شوند.

بزرگ‌ترین کاروان ورزشی در جاکارتا
در ۴ دوره قبلی بیشترین تعداد ورزشکار ایرانی به بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ اعزام شده است. ۲۷۱ ورزشکار مرد و ۸۸ زن، هشت سال قبل به چین رفتند و نتیجه درخوری را هم کسب کردند. در این دوره با هماهنگی بین کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون‌ها در نهایت ۲۸۰ ورزشکار مرد و ۹۸ ورزشکار زن راهی جاکارتا خواهند شد که در نوع خود یک رکورد به حساب می‌آید. نسبت به دوره قبلی که به کاروان ایران بیش از ۱۰۰ ورزشکار اضافه شده که جالب به نظر می‌رسد.

انتظار مدالی از ایران چیست؟
با اینکه مسئولان کمیته ملی المپیک تمایلی به ارایه پیش‌بینی از نتایج کاروان ایران در بازی‌های آسیایی ندارند اما روز شنبه محمدرضا محمدرضا داورزنی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری ایسنا انتظار وزارت ورزش از ورزشکاران را کسب ۲۵ یا ۲۶ مدال طلا عنوان کرد. این پیش‌بینی معاون وزیر ورزش در صورتی که به تحقق بپیوندد، یک اتفاق بزرگ خواهد بود. در دوره قبلی ۲۱ مدال طلا، در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو ۲۰ مدال طلا، در سال ۲۰۰۶ دوحه ۱۱ مدال طلا و در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان ۸ مدال طلا سهم ایران بوده است. در صورتی که حداقل ۲۵ مدال طلا به دست بیاید، فارغ از اینکه ایران چه رتبه‌ای در جدول مدالی کسب می‌کند، نتیجه قابل قبولی برای ورزش ایران کسب خواهد شد.

رقیب ایران برای کسب عنوان چهارمی قزاقستان است
با توجه به اینکه چین، کره جنوبی و ژاپن همواره خود را در ۳ رتبه ابتدایی جدول مدال‌های بازی‌های آسیایی دست نیافتنی می‌بینند، بهترین رتبه برای ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ می‌تواند چهارمی باشد. با اینکه در سابقه ایران در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران رتبه دومی(البته با توزیع عجیب و غریب مدالها در رشته فوتبال) هم دیده می‌شود؛ در سال‌های اخیر هیچ وقت چنین اتفاقی امکان‌پذیر نبوده است.  در ۴ دوره اخیر بهترین رتبه برای کشورمان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ به دست آمده که ایران به رتبه چهارمی رسیده است. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ ایران پایین‌تر از قزاقستان به عنوان پنجمی رسید و در سال ۲۰۰۶ نیز ایران عنوان ششمی را به دست آورده بود. در صورتی که ایران بیش از ۲۵ مدال طلا کسب کند، امکان کسب دوباره عنوان چهارمی وجود دارد؛ اما قطعا ایران رقیب سرسختی مثل قزاقستان را هم در کنار خود می‌بیند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
امین
با سلام .
قزاقستان شانس کسب مدال در وزنه برداری و اوزان سنگین بوکس را مثل دوره قبلی ندارد بنابراین اگر ورزشکاران ما حواسشان جمع باشد و مرتکب اشتباه نشوند ، کسب عنوان چهارمی دور از دسترس نیست .
پربيننده ترين
فرزند پیامبر هم باشی، نابود می‌شوی
يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰
میرحسین موسوی یک «‌فراماسون» است!
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۲
"حسین همدانی کیست؟"
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷
ارتش چین را بهتر بشناسیم
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۰