بعد از خروج آمریکا از برجام قرار شد کشورهای اروپایی بسته ای پیشنهاد دهند که براساس آن "منافع ایران" در برجام حفظ شود، سرانجام بعد از گذشت دو ماه، بسته پیشنهادی اروپا به صورت ناقص منتشر شد اما ظاهرا تنها چیزی که در این بسته مورد توجه قرار نگرفته "منافع ایران" است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به گزارش به نقل از قم فردا، بعد از خروج آمریکا از برجام قرار شد کشورهای اروپایی بسته ای پیشنهاد دهند که براساس آن "منافع ایران" در برجام حفظ شود، سرانجام بعد از گذشت دو ماه، بسته پیشنهادی اروپا به صورت ناقص منتشر شد اما ظاهرا تنها چیزی که در این بسته مورد توجه قرار نگرفته "منافع ایران" است.

اروپا آب پاکی را روی دست روحانی ریخت/ آیا روند ذلت‌بار مذاکرات هسته‌ای وارد فاز جدیدی خواهد شد؟روحانی طی سخنانی نسبت به بسته پیشنهادی کشورهای 1 + 4 واکنش نشان داد و گفت: متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.

روحانی همچنین در تماس تلفنی با «امانوئل مکرون» عنوان کرد: بسته پیشنهادی اروپا درباره ادامه روند همکاری‌ها در برجام دربرگیرنده همه خواسته‌های ما نیست و امیدواریم روند مذاکرات وزرای 5 کشور در وین، بتواند خواسته‌های ایران را برای ادامه همکاری در برجام تامین کند.

در همین رابطه محمد جواد ظریف نیز در نشست وزیران امور خارجه عضو برجام به کلی گویی طرف های اروپایی اشاره کرد و گفت:  انتظار دارم همتایانم در اتحادیه اروپا بویژه سه کشور اروپایی به اضافه چین و روسیه به‌جای قول‌های بزرگ و نامشخص، تعهداتی روشن و قابل اجرا بدهند.

این روزها شرایط برای ایران از هر زمان دیگر دشوارتر شده است، هزینه های زیادی طی 5 سال گذشته به کشور تحمیل شد اما هیچ آورده ای به همراه نداشت، در پی خروج آمریکا از برجام کشور ما هیچ واکنش جدی نتوانست از خود نشان دهد، این در حالی بود که عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در تاریخ - اسفند 96- گفته بود: «موضع ما این است که اگر آمریکا خارج شود ما هم خارج می‌شویم؛ این را به اروپایی‌ها هم گفتیم که اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند، ایران هم از برجام خارج خواهد شد». روحانی نیز- فروردین 97-گفته بود: «آنها حتما بدانند اگر نقض‌ پیمان کنند پشیمان خواهند شد. آمادگی‌ها بیشتر از آن مقداری است که آنها فکر می‌کنند و اگر نقض‌ پیمان کنند در عرض کمتر از یک هفته آثارش را خواهند دید».

از طرفی کل توان و ظرفیت کشور در سالهای گذشته صرف مذاکره با آمریکا و اوپا شد و بنیه های اقتصاد داخلی به شدت ضعیف شده است، اگر عامل نابسامانی های اخیر در بازار ارز و چالش های پیش آمده در عرصه اقتصادی را برجام عنوان کنیم گزاف نگفته ایم.

بدون شک اگر دولت حسن روحانی طی 5 سال گذشته توان دستگاه اجرایی کشور را معطوف به مذاکرات بی فایده با آمریکا نکرده بود و به جای آن ظرفیت های داخلی کشور را فعال می ساخت، کشور به این وضعیت گرفتار نمی شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين