کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

گرانی 35 درصدی مسکن نتیجه سیاست‌های پولی و بانکی نادرست

20 خرداد 1397 ساعت 0:52

روزنامه دولت از افزایش دوباره قیمت مسکن خبر می‌دهد.


به گزارش بلاغ، روزنامه ایران در گزارشی نوشت: پیش‌بینی‌ها حکایت از افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار مسکن دارد. در حالی که طی یک ماه پیش قیمت مسکن با جهش روبه‌رو شد و همه از افزایش قیمت مسکن شوکه شدند، برخی از کارشناسان آینده بازار مسکن را با ثبات پیش‌بینی نمی‌کنند و معتقدند اگر سیاست‌های دولت در مباحث پولی و بانکی درست عمل نشود، افزایش دوباره قیمت در انتظار حوزه مسکن است.
برخی از کارشناسان هم فعالیت‌های اقتصادی و کنترلی دولت را بی‌اثر می‌دانند و می‌گویند جهش قیمت رخ داده به خاطر افزایش هزینه‌ها بوده است و هنوز افزایش تقاضا دامنگیر بازار نشده است و چه بسا با افزایش خرید مسکن از سوی مردم و حتی سوداگران، قیمت مسکن در سال جاری مجددا با افزایشی رو به رو می‌شود که غیرقابل پیش‌بینی است.
محمود جهانی کارشناس حوزه مسکن در باره وضعیت بازار و آینده‌ای که این بخش طی ماه‌های آینده با آن مواجه خواهد شد، به «ایران»‌گفت: اگر تقاضا تحریک شود، شاهد افزایش دوباره قیمت مسکن خواهیم بود و البته در پی آن رونق معاملات مسکن اتفاق خواهد افتاد. اگر تقاضا برای بازار مسکن ایجاد نشود این احتمال وجود دارد که دچار تورم همراه با رکود باشیم و قطعا این اتفاق خوبی برای حوزه مسکن کشور نیست و باید برای جلوگیری از آن سیاست مناسب اتخاذ شود.
این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به این مطلب که قیمت مسکن طی 5 ماه اخیر 30 تا 35 درصد افزایش یافته است، گفت: اگر دولت بتواند نقدینگی‌های سرگردان را به سمت نظام بانکی کشور هدایت کند، سوداگران به سمت بازار مسکن نمی‌آیند و این بخش با جهش قیمت مواجه نمی‌شود. اما اگر دولت در کنترل نقدینگی موفق عمل نکند، احتمال دارد که قیمت‌ها بیش از پیش‌بینی‌ها بالا برود.
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن نیز گفت: افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن در یک ماهه به اندازه یک سال و حتی بیشتر بوده و این موضوع به دلیل تلاطمی است که افزایش نرخ ارز در بازار مسکن ایجاد کرده است. وی بیان کرد: وقتی که در یک ماه حدود 9 درصد افزایش قیمت مسکن مشاهده می‌شود، یعنی افزایش غیرطبیعی است. هیچ وقت شاهد آن نبوده‌ایم که بازار مسکن در یک ماه حدود 9 درصد افزایش قیمت داشته باشد اما اکنون با نوسانات قیمت ارز با این موضوع مواجه شده‌ایم.


کد مطلب: 360690

آدرس مطلب :
https://www.bloghnews.com/news/360690/گرانی-35-درصدی-مسکن-نتیجه-سیاست-های-پولی-بانکی-نادرست

بلاغ نیوز
  https://www.bloghnews.com