پرده‌برداری از نقش آمریکا در کودتای بن‌سلمان

ترامپ:‌ عامل خود را در عربستان بر کرسی ولیعهدی نشاندم

تاریخ انتشارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
کد مطلب : ۳۳۹۰۷۷
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، یک نویسنده آمریکایی در کتاب جدید خود نقش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در به قدرت رسیدن ولیعهد عربستان و کودتای این کشور را افشا کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از المنار، مایکل وولف، مولف کتاب «آتش و خشم: در کاخ سفید ترامپ» اعلام کرد، هنگامی که محمد بن‌سلمان (پسر و ولیعهد پادشاه عربستان) بر کرسی ولیعهدی عربستان نشست، ترامپ رجزخوانی می‌کرد و در مورد خود و دامادش می‌گفت «مرد خودمان را در راس امور گذاشتیم». وی در کتاب جنجال برانگیزش نوشته است:«ترامپ به دوستانش می‌گفت که وی به همراه جارد کوشنر، دامادش کودتایی را در عربستان مهندسی کردند.» ملک سلمان در خرداد ماه محمد بن نایف را از ولیعهدی برکنار و پسر خود را به عنوان ولیعهد عربستان معرفی کرد. این کودتا بعد از سفر ترامپ به ریاض انجام گرفت که این اولین سفر وی از زمان تصدی کرسی ریاست‌جمهوری آمریکا در ابتدای سال 2017 به شمار می‌رفت.
از سوی دیگر مجله «لوموند دیپلماتیک» فرانسه در یادداشتی نوشت، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان برای رسیدن به تخت پادشاهی، علاوه‌بر سیطره بر عرصه سیاسی و اقتصادی این کشور، باید بر مهم‌ترین منابع سمبلیک قدرت عربستان که همان وهابیت است، نیز سیطره داشته باشد. نویسنده این یادداشت به وعده‌هایی که ولیعهد عربستان برای انجام اصلاحات عمیق در این کشور داده،‌اشاره و تاکید کرد که وعده‌های مربوط به برطرف کردن دلایل «افراط گرایی دینی» در عربستان دقیقا به معنای دوری از «مسلک وهابی» رایج در این کشور نیست.
وی ادامه داد که وهابیت پشتیبان نظام پادشاهی عربستان بوده و شیوخ و شخصیت‌های سمبلیک این کشور همیشه توانسته‌اند با تلاش‌ها برای سیطره بر آنها کنار بیایند. به گفته لوموند، اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد به دست گرفتن قدرت از سوی محمد بن‌سلمان در عربستان صفحه جدیدی از تاریخ این کشور را خواهد گشود. بلند پروازی‌ها و آمال بن‌سلمان در بازسازی ساختار عرصه اجتماعی عربستان با هدف انحصار قدرت خلاصه می‌شود که این خود نیازمند سیطره کامل بر همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماسی عربستان است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
بانوی اول خلقت در نگاه سنی و شیعه
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۴
پشت پرده کشتار شیعیان کویته
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹
آمریکا گرفتار چنگال تروریسم داخلی
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
سقوط غول آمریکا از سریر قدرت به حضیض ذلت
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۱