LOCK}']['func'] = 'Get_Polls_Content'; $conf['{POLL_GENERAL_BLOCK}']['prms']['section_id'] =0; ?>LOCK}']['func'] = 'Get_Polls_Content'; $conf['{POLL_GENERAL_BLOCK}']['prms']['section_id'] =0; ?> افزایش قیمت بنزین در بودجه ۹۷ دیده شده است | بلاغ نیوز
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۳
کد مطلب : ۳۳۲۹۲۶
کمتر از 24 ساعت بعد از تکذیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی از سوی برخی مسئولان و رسانه‌های حامی دولت،‏‏ وزیر نفت این موضوع را تکذیب نکرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، لایحه بودجه سال 97‏ روز یکشنبه با حضور رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی‏ به نمایندگان مردم تقدیم شد. درباره ارقام بودجه سال آینده اظهارات مختلفی از سوی دولتی‌ها و کارشناسان مطرح گردیده است. یکی از این موضوعات‏ نرخ حامل‌های انرژی و به طور ویژه‏ قیمت بنزین است که این روزها در اظهارات ضد و نقیض دولتی‌ها و حامیان رسانه‌ای آنان‏ مردم را نگران کرده است. البته از چند روز پیش از ارائه بودجه خبرهایی در رسانه‌ها منتشر شد که از افزایش قیمت بنزین در روزهای پایانی سال خبر می‌داد.

محمدباقر نوبخت که روز دوشنبه به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه برای توضیح جزئیات لایحه بودجه سال آینده در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، در خصوص شایعات گرانی سوخت گفت: تمام مباحثی که در یکی دو روز گذشته در فضای مجازی در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطرح شده شایعه بوده و باید بگویم گاهی به حال افرادی که تحت تأثیر این خبرها در فضای مجازی قرار می‌گیرند تأسف می‌خورم. علاوه بر نوبخت‏، زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش هم روز گذشته در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها این موضوع را تکذیب نمود و گفت که «قیمت‌های جدید حامل‌های انرژی و زمان اعمال افزایش ‌قیمت‌ها مشخص نیست» و «هر قیمت جدیدی که برای بنزین اعلام می‌شود کذب محض است».

ضد و نقیض دولتی‌ها

اما این همه ماجرا نبود. بعد از این تکذیبیه‌ها‏، یک روزنامه حامی دولت، با استناد به اظهارات یک مقام ارشد سازمان برنامه، از افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان از اول دی‎ماه سال جاری خبر داد.

روزنامه اصلاح‌طلب و حامی دولت اعتماد در شماره دیروز خود خبر داد، «دولت قصد دارد از ابتدای دی ماه سال جاری قیمت بنزین را به هزار و 500 تومان و قیمت نفت‌گاز را به 400 تومان افزایش دهد؛ تصمیمی که ظاهراً دولتی‌ها بر اساس قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده یک قانون هدفمندی گرفته‌اند».اعتماد ادعا کرده که این مقام مسئول با اشاره به «مجوزی که پیش از این دولت از مجلسی‌ها کسب کرده» می‌گوید: «موضوع افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در دولت نهایی شده است و قصد بر آن است که از ابتدای دی ماه سال جاری اجرایی شود».

افزایش قیمت در لایحه بودجه 97

از سوی دیگر وزیر نفت هم موضعی متفاوت از نوبخت گرفته و احتمال تغییر قیمت‌ها را رد نکرده تا جمع اظهارات عجیب و متناقض در دولت روحانی تکمیل شود!

زنگنه با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ دیده شده است، به خبرگزاری خانه ملت گفت که «زمان و چگونگی افزایش قیمت بنزین هنوز مشخص نیست.» او افزود: «هر وقت لازم شد دولت موضوع افزایش قیمت بنزین را عنوان می کند».اظهارات ضد و نقیض و مبهم مسئولان دولت گویای آن است که یا هنوز خود دولتی‌ها در اطلاع‌رسانی دچار مشکل هستند و یا شاید ترفند رسانه‌ای آنها برای زمینه‌سازی افزایش قیمت در بازار سوخت است. از یک طرف در لایحه بودجه سال آینده درآمدهای دولت از ناحیه حامل‌های انرژی زیاد شده که نشان‌دهنده افزایش احتمالی قیمت‌ها در سال آینده است و از سوی دیگر‏، چنانچه خبرها حکایت می‌کند، در همین سال جاری هم با افزایش قیمت بنزین مواجه خواهیم بود.

خط قرمز مجلس

به هر ترتیب، این موضوع صدای کارشناسان و نمایندگان مجلس را درآورده است. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش 20 درصدی نرخ آب و گازوئیل را طبق لایحه بودجه سال آینده یادآور شده و گفته است:‌ افزایش قیمت بنزین خط قرمز نمایندگان مردم است چون متناسب با افزایش چند برابری سال‌های گذشته آن خدماتی به مردم ارائه نشده است، بر همین اساس این بخش‌های لایحه با یکسری اصلاحات در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس مواجه خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در مورد تبصره 18 لایحه مبنی بر اینکه صد درصد مابه‌التفاوت منابع حاصل از قیمت حامل‌های انرژی در سال 97 نسبت به ابتدای سال 96 به حساب خاصی نزد خزانه واریز شود، به فارس گفته است: به نظر می‌رسد دولت به دنبال افزایش نرخ حامل‌های انرژی بوده و با این تبصره به دنبال مجوز قانونی برای انجام این کار است.

حمیدرضا حاجی بابایی تأکید کرده که «تصویب این تبصره به معنای چک سفید امضای مجلس به دولت خواهد بود و عملاً دست دولت را برای هرگونه افزایش حامل‌های انرژی باز می‌گذارد.»

وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان افزایش حامل‌های انرژی در سال جاری نیز وجود دارد هم اظهار کرد که «تبصره 14 قانون بودجه سال 96 نیز این امکان را برای دولت فراهم می‌کند، درعین‌حال عبارات استفاده‌ شده در تبصره 18 لایحه سناریوی افزایش این حامل‌ها در سال جاری را نیز قوت می‌بخشد.»

مجموع اظهارات مسئولان دولتی و رسانه‌های حامی آنها نشان می‌دهد نوعی آشفتگی در نظام تصمیم‌گیری دولت وجود دارد که باعث نگرانی مردم شده است. به طور سنتی با افزایش قیمت بنزین در کشور‏، سایر قیمت‌ها در اکثر بازارها روند صعودی به خود می‌گیرد و همین موضوع در شرایط اقتصادی کنونی باعث افزایش نگرانی‌ها شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
سند تحول قوه مجریه!
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
«پدرخواندگی» یا «ائتلاف» مسئله این است
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
آقای واعظی، با اعصاب مردم بازی نکنید!
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳