تاریخ انتشارجمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۱
کد مطلب : ۳۱۹۵۶۶
وزیر دفاع انگلیس در یک موضع‌گیری شرم آور خواستار عدم انتقاد از جنایت‌های رژیم آل‌سعود در یمن شد تا روباه پیر بتواند بیشتر به سعودی‌ها سلاح بفروشد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، نزدیک به سه سال از جنگ یمن می‌گذرد و در طول این مدت به اذعان سازمان‌های بین‌المللی رژیم آل‌سعود همه قوانین در مورد رعایت حقوق غیر نظامیان در جنگ را زیر پا گذاشته است. دلیل آن نیز هزاران زن، کودک، پیر و جوانی هستند که در طول این سه سال در یمن کشته شده‌اند.

کشورهای غربی مدعی دفاع از حقوق بشر هم چشم خود را بر روی این جنایات کاملاً بسته‌اند. یکی از دلایل اصلی این سکوت بی‌شرمانه اما، میلیاردها دلار سودی است که از کنار فروش سلاح عاید دولت‌های غربی و به ویژه انگلیس می‌شود.

درآمد 6 میلیارد پوندی انگلیس
بر اساس آمار وزارت بازرگانی بین‌المللی انگلیس، فروش اسلحه از سوی دولت انگلیس به عربستان از ابتدای سال جاری میلادی(2017) ماه به ماه بیش‌تر شده و در نیمه نخست سال، فروش اسلحه انگلیسی به سعودی‌ها، از یک میلیارد و یکصد میلیون پوند هم گذشته است.

«گاردین» در این باره به نقل از «معاون رهبر حزب لیبرال دموکرات» انگلیس نوشته: آمار وزارت بازرگانی بین‌المللی انگلیس، نشانگر سود تجارت شرم آور با رژیم عربستان سعودی است که به یمن حمله می‌کند. این سود‌های شرم آور شرکت‌های اسلحه فروشی انگلیس، از فروش جنگ افزار به رژیمی به دست می‌آید که هزاران یمنی را کشته و میلیون‌ها نفر را در آن کشور با گرسنگی و بیماری روبرو کرده است.

ایندیپندنت نیز درباره فروش «سلاح به عربستان برای جنگ یمن» می‌نویسد: «براساس آخرین مطالعات صورت گرفته شرکت‌های انگلیسی از زمان حمله عربستان به یمن 6 میلیارد پوند از صادرات به این کشور درآمد کسب کرده‌اند.» ایندیپندنت شرکت‌های بزرگ انگلیسی را به کسب درآمد از کشتار کودکان بی‌گناه از طریق فروش موشک و تجهیزات نظامی به عربستان متهم کرده است.

مبادا از عربستان انتقاد کنید!
همین سودهای سرشار حاصل از فروش سلاح برای کشتار مردم بیگناه یمن باعث شد تا «مایکل فالن» وزیر دفاع انگلیس در یک موضع شرم آور خواستار عدم انتقاد از عربستان شد.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، فالن در کمیته دفاعی پارلمان انگلیس در پاسخ به سؤالی درباره دلیل عدم امضای توافق فروش جنگنده‌های تایفون به عربستان سعودی گفته: «انتقادهایی که از عربستان سعودی در پارلمان می‌شود اصلا به معاملات تسلیحاتی و تجهیزات نظامی لندن به ریاض کمک نمی‌کنند.»

فالن گفته: انگلیس باید عربستان را برای خرید این جنگنده‌ها تشویق کند و به همین دلیل وی اخیرا سفری به عربستان داشت تا درباره پیشرفت این معامله با مقامات عربستان گفت‌وگو کنند. در مقابل این سخنان، ائتلاف مخالف فروش تسلیحات در انگلیس اظهارات وزیر دفاع را «شرم‌آور» خواند و هشدار داد».

فروش تسلیحات به رژیمی که از حقوق بشر سو‌ء استفاده می‌کند، امکان ندارد مگر این‌که وزرایی مانند فالن از آن حمایت کنند.» فالن پیش از این نیز در پاسخ به انتقاد درباره فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان گفته بود پادشاهی سعودی کاملا در دفاع از خود در مقابله با حوثی‌ها به یمن حمله می‌کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
میدان یا ستاد، عشق یا عشوه‌گری؟!
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۰
تحریم با تحریف نمی شکند
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
چرا دوگانه‌سازی برجامی؟!
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۶