تاریخ انتشارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۱
کد مطلب : ۲۴۳۷۳۹
حسن شایانفر گنجینه اسرار انقلاب، سردار گمنام عرصه جنگ نرم و مشاور فرهنگی روزنامه کیهان درگذشت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، مرحوم شایانفر از عناصر انقلابی بود که نقش شگرفی در افشای عناصر ضد انقلاب و وابسته به استکبار جهانی داشت.ستون خواندنی نیمه پنهان در روزنامه کیهان حاصل زحمات وی و همکارانش بوده است. 

حسن شایانفر سردار گمنام عرصه جنگ نرم دعوت حق را لبیک گفت
مرحوم حسن شایانفر از چهره‌های برجسته فرهنگی کشور مشاور فرهنگی و یار دیرینه حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان محسوب می‌شد، مرحوم شایانفر همواره به دلیل افشای ماهیت واقعی پرده‌نشینان و دستان پنهان و پیدای افراد پشت‌پرده جریان‌های معاند با انقلاب اسلامی از جمله فراماسون‌ها مورد غضب‌ فتنه‌گران داخلی و خارج‌نشین بود و  تا آنجا که توانستند وی را آماج ناسزا‌ها و فحاشی‌های خود قرار دادند.

تیزهوشی و درایت حسن شایانفر در شناخت حلقه‌های پنهان جریان‌های انحرافی سیاسی و فرهنگی سبب شد تا سلسله کتب "نیمه پنهان " شکل گیرد و اکنون به‌عنوان یکی از مراجع و منابع مطالعاتی دانشجویان و پژوهشگران به‌شمار ‌آید. 
 
 شایانفر هیچگاه تمایلی برای طرح نام خود در ذیل فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی که با مدیریت وی در روزنامه کیهان و محافل فکری، مطالعاتی و... انجام داده است، نداشت و همواره  به‌عنوان یک سردار گمنام در عرصه جنگ نرم فعالیت می‌کرد. 
 
شایانفر اگرچه از سال 1372 به جمع نویسندگان روزنامه کیهان پیوست و به عنوان مدیر دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان تا‌کنون مسئولیت‌های مختلفی از جمله انتشار پاورقی و کتاب‌های نیمه پنهان را برعهده داشته است، اما سابقه فرهنگی و مطالعاتی وی درباره محافل ضد انقلاب و فرهنگی وابسته به خارج‌نشینان بسیار طولانی است. 
 
او ظهر روز 1 آذر 1389 در پی بروز علائم یک بیماری سخت ابتدا به اورژانس بیمارستان بقیه‌الله (عج) انتقال یافت و در نهایت با تشخیص پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. 
 
‌پس از 83 روز با پایان روند معالجات پزشکی بیمارستانی و مصادف با سالگرد پیروزی انقلای اسلامی (22 بهمن 1389)، مشاور مدیرمسئول کیهان از بیمارستان ترخیص و به منزل آمد. در طول دوران بیماری وی، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و مدیران مسئول روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئولان کشوری و لشکری به عیادت وی رفتند و با انتقال شایانفر به منزل، دور جدیدی از معالجات پزشکی برای بهبود وی آغاز شد. 
 
وی اخیرا نیز در ادامه بیماری گوارشی که داشت، به منظور بررسی وضعیت خود به بیمارستان مراجعه کرد که پزشکان تشخیص دادند ایشان برای مدتی بستری شوند.این بستری شدن مقدمه دیدار او با خداوند متعال شد.

مجموعه کتاب‌های "نیمه پنهان " از تولیدات دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان است که از سال 1376 تاکنون بیش از  35 جلد از آن منتشر شده است. این آثار، تا 5 سال آینده و جلد شصت، ادامه پیدا خواهد کرد؛ کتاب‌هایی مانند "شوالیه‌های ناتوی فرهنگی "، "حزب خلق مسلمان "، "نیمه پنهان مصدق "، "سایه روشن بهائیت " و "سایه شوم " از جمله آن‌هاست. 

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان با اشاره به درگذشت حاج حسن شایان‌فر مدیر پژوهش‌های کیهان اظهار داشت: حاج حسن شایانفر ما، نام‌آوری گمنام بود، او مصداق مردانی بود که خدای مهربان آنان را با صفت «رجال لا تلهیهم تجاره و لا بیع عن ذکرالله» ستوده است.

وی افزود:‌ قبل از آمدنم به کیهان در سپاه با هم بودیم و در همان حال همکاری‌های مشترک دیگری داشتیم. ایشان با درخواست اینجانب از نخستین روز حضورم در کیهان مسئولیت مشاور فرهنگی و مدیریت دفتر پژوهش‌های موسسه را برعهده گرفت ضمن آنکه عضو شورای سردبیری روزنامه هم بود.

شریعتمداری با اشاره به اینکه مجموعه مستند و 60 جلدی کتاب‌های «نیمه پنهان» فقط بخشی از تلاش بی‌وقفه و خستگی ناپذیر ایشان است، گفت: آثار وی بارها تجدید چاپ شده و یکی از معتبرترین منابع مورد مراجه پژوهشگران است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان با تاکید بر اینکه سینه مرحوم حاج حسن ما گنجینه اسرار بود و گفتنی‌های ناشنیده‌ای داشت که در هنگامه تهاجم فرهنگی و جنگ نرم سره را از ناسره جدا می‌کرد، خاطرنشان کرد: با جرات می‌گویم که در اشراف و احاطه به عرصه فرهنگی کشور و شناخت عناصر فعال در این عرصه نه فقط کم‌نظیر که بی‌نظیر بود و همتائی نداشت.

وی اضافه کرد: حاج حسن دانسته‌هایش را فقط هنگامی بیرون می‌ریخت که یکی از ارزش‌های انقلاب را مورد هجوم می‌دید و یا تاریخ فرهنگی و سیاسی را در خطر تحریف احساس می‌کرد. به عنوان مثال وقتی سلطنت‌طلب‌ها به بهانه تاریخ‌نگاری در پی تطهیر رژیم خون‌ریز و غارتگر پهلوی بر آمده بودند چند جلد از کتاب‌های نیمه پنهان را به افشای مستند جنایات پهلوی اختصاص داد و یا افشای چهره منحوس فراماسون‌ها، حزب صیهونیستی بهائیت و هویت واقعیت مستند و پشت پرده دیگر جریاناتی که در مقابل اسلام و انقلاب ایستاده بودند.

شریعتمداری با بیان اینکه مرحوم شایان فر به شدت مبادی آداب شرع مقدس و تقوایش مثال زدنی بود، یادآور شد: ایشان زندگی به غایت ساده‌ای داشت و از مال و منال دنیا اندوخته‌ای نداشت.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درگذشت حاج حسن شایانفر را ضایعه‌ای سنگین عنوان و تصریح کرد: ایشان در اواخر سال 89 به بیماری سختی مبتلا شده بود که درمانشان چند ماهی به درازا کشید و پس از آن بازهم به فعالیت خود ادامه داد و خانه‌نشینی را برنتافت و چند هفته قبل با عود بیماری سخت کبدی بستری شد و یک هفته‌ای بود که با بهبودی نسبی به خانه بازگشته و دوران نقاهت را سپری می‌کرد که شامگاه روز جمعه 28 مرداد دار فانی را وداع کرد.

شریعتمداری در پایان تصریح کرد: شاید این نکته نیز گفتنی باشد حاج حسن ما در حالی که شرایط جسمانی‌اش نشان از بهبودی ایشان داشت، از رفتن خود خبر داد و در مقابل حیرت ما به اربعین حسینی علیه‌السلام نیز اشاره کرد!
  
 
*سایت خبری تحلیلی بلاغ درگذشت وی را به خانواده و همکارانش در روزنامه کیهان (بویژه دوست دیرینه اش حاج حسین شریعتمداری) و جامعه رسانه ای کشور، تسلیت گفته و برای بازماندگانش از خداوند متعال صبر جمیل و اجر جزیل طلب می کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين