تاریخ انتشارشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۸
کد مطلب : ۲۲۲۶۳
معاون «ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز»، در نشستی خبری با تشریح جزئیات اجرای فاز نخست فروش سوخت به مرزنشینان و واریز 100 هزارتومان به حساب سرپرستان خانوار مرزنشین گفت: نخستین مرحله از درآمد حاصل از فروش سوخت مرزی به حساب سرپرستان خانوار ساکن در منطقه مرزی هیرمند و سراوان در استان سیستان و بلوچستان واریز شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ به نقل از شبکه خبر، معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با اعلام اختصاص 500 لیتر گازوئیل به هر خانوار مرزنشین سیستان و بلوچستان و فروش 6 میلیون لیتر سوخت در مرحله اول گفت: با اجرای طرح فروش سوخت مرزی در این مرحله ، 100 هزارتومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که تا 300 هزارتومان نیز قابل افزایش است.
ابویی در نشستی خبری با تشریح جزئیات اجرای فاز نخست فروش سوخت به مرزنشینان و واریز 100 هزارتومان به حساب سرپرستان خانوار مرزنشین گفت: نخستین مرحله از درآمد حاصل از فروش سوخت مرزی به حساب سرپرستان خانوار ساکن در منطقه مرزی هیرمند و سراوان در استان سیستان و بلوچستان واریز شد.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از ابتدای خرداد امسال، این طرح در دو منطقه یاد شده آغاز شد و تمامی ساکنان در عمق 20 کیلومتری مرز شناسایی و برای آنها کارت ویژه صادر می شود. در مرحله نخست، کار سهمیه هر خانوار ماهیانه 500 لیتر نفت گاز است.
ابویی تصریح کرد: سوخت از طریق مباشران در منطقه مرزی از طریق شرکت ملی پخش تحویل می شود و فروش سوخت به مرزنشینان قیمت گذاری می شود. در این زمینه، دولت، کارگروهی را متشکل از نمایندگان وزارت اقتصاد، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، ستاد قاچاق کالا، وزارت نفت و نماینده استاندار استان مربوطه تشکیل داد.
وی افزود: در مرحله نخست کار، قیمت هر لیتر نفت گاز برای مرزنشیان 2 هزار و 300 تومان محاسبه شده است که تقریبا به قیمت فوب خواهد بود. مباشرینی که در این برنامه حضور دارند سوخت را در افغانستان و یا پاکستان می فروشند و پس از کسر درصدی از فروش، باقی درآمد حاصل از فروش سوخت، به مرزنشینان اختصاص می یابد.
این مقام مسئول در ستاد قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مرحله دوم طرح در کلیه مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان خواهد بود که برای این منظور، ابلاغ کردیم تا مقدمات کار را فراهم نمایند. از ابتدای شهریورماه سال جاری (امروز جمعه) کار در مراحل بعدی اجرایی می شود.
به گفته ابویی، با به دست آمدن نتایج حاصل از مرحله اول و اجرا در سیستان و بلوچستان، طرح در استان های دیگر مانند هرمزگان انجام می شود که هم اکنون فراهم کردن مقدمات انجام کار به این استان نیز ابلاغ شده است. به صورت کلی، طرح ابتدا در استان هایی که بیشترین میزان قاچاق سوخت را دارند انجام خواهد شد.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه طبق گزارش های به دست آمده، با اجرای طرح در فاز اول روند مهاجرت به خارج از مرزها معکوس شده است، گفت: در طرح دوم موضوع معافیت هر خانواده برای ورود 2 میلیون تومان کالا به کشور است که در روزهای گذشته، پیشنهاد جدیدی را به دولت ارائه کردیم تا در صورت موافقت، این میزان به 4 میلیون تومان افزایش یابد.
وی اجرایی شدن این برنامه ها را گام های کوتاه مدت و فوری برای تقویت معیشت مرزنشینان دانست و افزود: آوردن دام پرواری و مولد توسط مرزنشینان از جمله دیگر طرح ها برای توسعه فعالیت اقتصادی مرزنشینان است. از سویی، موضوع ارائه تسهیلات برای کارگاه های کوچک نیز مطرح است.
این مقام مسئول در ستاد قاچاق کالا و ارز گفت: برای معافیت ملوانان در ورود کالا به کشور نیز توافقاتی با وزارت تعاون، کار و رفاه برای ایجاد تعاونی های ملوان یار انجام شده  و از طریق پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون، امکانی برای عرضه کالاهای ملوانی ایجاد می شود.
ابویی گفت: در قالب اجرای مرحله نخست طرح فروش سوخت مرزی، 6 میلیون لیتر گازوئیل اختصاص یافت. برآورد این است که اگر بتوانیم برای هر خانوار در ماه 500 لیتر سوخت به فروش برسد تا 300 هزارتومان نیز قابل اختصاص باشد. همچنین برنامه داریم برای خانوارهای بالای 5 نفر نیز 1000 لیتر سوخت اختصاص دهیم.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه تا کنون 19 هزار خانوار تحت پوشش قرار گرفته است، گفت: در استان سیستان و بلوچستان، کل خانوارها به 60 هزار خواهد رسید. به صورت کلی در مرحله نخست، 2 میلیارد و 700 میلیون تومان سوخت فروخته شد و بر این اساس، 100 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.
وی افزود: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان بلوچستان و هرمزگان استان هایی است که قرار است این طرح در آنها اجرا شود. تا کنون در مناطق اجرا شده، کاهش چشمگیری قاچاق سوخت را داشتم. در گذشته از طریق مرز سیستان و بلوچستان روزانه 3 میلیون لیتر سوخت قاچاق می شد که هم اکنون با اقداماتی از قبیل بستن معابر خروجی و پرداخت یارانه سوخت، بحران خاصی به عنوان قاچاق سوخت نداریم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰
تضرع؛ نیاز امروز جامعه
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶