تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۶
کد مطلب : ۱۹۳۹۶۵
سفیر فرانسه در آمریکا با اشاره به اینکه وعده رفع تحریم‌ها بی‌محتوا شده است، تاکید کرد: اگر ایرانی‌ها از مزایای رفع تحریم‌ها برخوردار نشوند، چرا باید به برجام پایبند باشند؟!
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، «ژرارد آروئاد» سفیر فرانسه در آمریکا روز جمعه در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: توافق هسته‌ای، تنها به موضوع هسته‌ای مربوط می‌شود. تا زمانی که ایرانی‌ها، تعهداتشان را اجرا کنند، ما هم باید به وعده‌هایمان عمل کنیم.
آروئاد، علاوه بر این به امتناع بانک‌های اروپایی از مبادله با ایران به دلیل هراس از نقض تحریم‌های آمریکا هم اشاره کرد و در ادامه نوشت: پایبندی افراطی بانک‌ها، (وعده) رفع تحریم‌ها را تا اندازه زیادی از محتوا خالی کرده است.

آروئاد همچنین نوشت: اگر ایرانی‌ها از مزایای رفع تحریم‌ها برخوردار نشوند، چرا باید به برجام پایبند باشند؟!

سفیر فرانسه در آمریکا علاوه بر این خاطرنشان کرد: باید انتخاب کرد؛ توافق یا عدم توافق؛ بهای حالت دوم، رفع تحریم‌ها است.

وی این اظهارات را در پاسخ به «جفری گلدبرگ» خبرنگار نزدیک به رژیم صهیونیستی نوشت که روز جمعه در حساب کاربری‌اش در توئیتر مقاله‌ای تند علیه برجام در وال‌استریت‌ژورنال را به اشتراک گذاشته بود.

به گزارش فارس، «گلدبرگ» در پاسخ به سفیر فرانسوی نوشت: چرا باید آمریکا به رونق گرفتن ایران که حامی تروریسم است، کمک کند؟ اگر ایرانی‌ها می‌خواهند به بانک‌های اروپایی کمک کنند، باید آزمایش‌های موشکی را متوقف کنند.

 اظهارات دوپهلو و سیاسی جان کری
گفتنی است کری، پنجشنبه هفته گذشته با مدیران ارشد هشت بانک بزرگ اروپایی در لندن، پایتخت انگلیس دیدار کرد.

وی در اظهارنظری دوپهلو و سیاسی گفت: بانک‌ها، تا آنجا که احتیاطات لازم را به کار می‌بندند و می‌دانند که با چه کسی مبادله می‌کنند با معیارهای (قانونی) نامناسب و غیرمشخص روبه رو نخواهند شد.

مقام‌های بانک‌های اروپایی بعد از دیدار پنجشنبه با جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته‌اند اظهارات وی آنها را درباره از سرگیری مبادله با ایران متقاعد نکرده است.

 امتناع آمریکا از ارائه ضمانت کتبی
در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: دولت‌ها، بانک‌ها و سایر شرکت‌های خارجی خواستار توضیح کتبی از وزارت خزانه‌داری آمریکا - یعنی اساساً ضمانتی مبنی بر عدم مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا - هستند. اما واشنگتن تمایلی به انجام این کار ندارد، زیرا نمی‌خواهد اینطور به نظر برسد که در زمینه جریمه‌های قاطعانه‌اش درباره رفتارهای غیرهسته‌ای، نرمش به خرج می‌دهد. با آنکه بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 شرکت‌های اروپایی برای بازگشت به بازار جذاب ایران اعلام آمادگی کرده‌اند، اکراه بانک‌های اروپایی از انجام تراکنش‌های بانکی مربوط به قراردادهای این شرکت‌ها به مانعی عمده برای سرمایه‌گذاری آنها در ایران تبدیل شده است.

جریمه‌های سنگینی که آمریکا در سال‌های گذشته به بهانه نقض تحریم‌های ایران علیه بانک‌های بین‌المللی وضع کرده، موجب شده است که این بانک‌ها از انجام هر تراکنش مربوط به ایران هراس داشته باشند؛ این امر به نوبه خود موجب محدود شدن گزینه‌های مالی برای شرکت‌های اروپایی خواستار تجارت با ایران می‌شود.

 اعتراف واشنگتن به ارسال سیگنال‌های منفی
«جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی که مهر تأییدی بر دلایل بانک‌های اروپایی برای دوری‌گزینی از ایران به شمار می‌رود گفت که «جان کری» در دیدار با نمایندگان بانک‌های اروپایی از اقدامات ایران در منطقه ابزار نگرانی کرده است.

بانک «استاندارد چارترد» روز پنجشنبه بعد از نشست لندن در بیانیه‌ای ایمیلی به شبکه خبری «CNN» گفت که مطابق روال گذشته هیچ مشتری ایرانی نخواهد پذیرفت و تراکنش‌های مالی مربوط به هیچ فردی از این کشور را انجام نخواهد داد.

«دویچه‌بانک» آلمان هم پنجشنبه در بیانیه‌ای مشابه اعلام کرد: این بانک کماکان به محدود کردن عمومی مبادلات مربوط به ایران ادامه می‌دهد.

اما واضح‌ترین دلیل درباره متقاعدکننده نبودن اظهارات «کری» را «استوارت لوی»، مدیر حقوقی بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» در مقاله‌ای روز جمعه در وال‌استریت‌ژورنال بیان کرد. وی، دوگانگی‌ در رویکردهای واشنگتن و بیم و امیدهای همزمان مقام‌های این کشور درباره از سرگیری رابطه با ایران را عامل اصلی دوری‌گزینی بانک‌ها از معاملات مربوط به ایران ذکر می‌کند.

«استوارت لوی» با اشاره به «ارزیابی منفی» وزارت دارایی آمریکا و «کارگروه اقدام مالی» (نهاد بین‌المللی مبارزه با پولشویی) از بازار ایران، یادآوری می‌کند که دولت آمریکا مکرراً درباره تسلط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اقتصاد ایران هشدار می‌دهد- عواملی که در نهایت باعث می‌شوند بانک‌های اروپایی عدم معامله با ایران را ترجیح بدهند.

پیش از این هم مقام‌های بانک‌های اروپایی، بیم و انذارهای مقامات واشنگتن درباره حمایت ادعایی ایران از تروریسم و سیاست‌های این کشور در منطقه را از جمله دلایلی دانسته بودند که بازگشت به ایران در دوران بعد از اجرایی شدن «برجام» را دشوار می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز جمعه به تلویح به ارسال سیگنال‌های منفی از طرف مقام‌های کشورش به بانک‌ها درباره بازگشت به ایران اعتراف کرد. وی تصریح کرد کری در دیدار با نمایندگان بانک‌های اروپایی در لندن از سیاست‌های ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

 گلایه سیف از بدعهدی آمریکا
«ولی‌الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی در همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت گفت: بعد از اجرای برجام شرایط کشور به سمت مطلوب شدن در شرف تغییر است و اکنون با کانال‌های بانکی بیشتری ارتباط داریم.

سیف افزود: گرچه هنوز انتظار داریم که طرف مقابل تعهدات خود را بیشتر انجام دهد.

گفتنی است رئیس کل بانک مرکزی در جلسه اخیر کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است: روی کاغذ هیچ محدودیتی در خصوص سوئیفت وجود ندارد؛ قبل از تحریم‌ها هزاران شبکه کارگزاری بین‌ کشور ما و دنیای خارج وجود داشته که پس از تحریم‌ها کاملا راکد شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين