با وجود ممنوعیت خرید کالا از آمریکا

کشتی حامل 10 هزار تن برنج آمریکایی در چابهار پهلو گرفت!

تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۲۳:۳۵
کد مطلب : ۱۵۹۳۲۵
به رغم ممنوعیت خرید کالا از آمریکا، یک فروند کشتی حامل 10 هزار تن برنج آمریکایی در اسکله شهید بهشتی چابهار پهلو گرفت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، مدیر روابط عمومی بازرگانی دولتی ایران گفت: بار برنج‌های آمریکایی که در حال تخلیه در بندر چابهار است، در تیر ماه امسال خریداری شده و قبل از صدور بخشنامه تحریم بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، یک کشتی آمریکایی با 10 هزار تن برنج دانه بلند آمریکایی به سفارش شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران 40 روز پیش در آمریکا بارگیری شده و در حال تخلیه بار در اسکله شهید بهشتی چابهار است.

از آنجائی که براساس بخشنامه وزیر صنعت، معامله و خرید از آمریکا تحریم شده است، وجود این برنج‌های آمریکایی در کشور و تخلیه آن در بندر چابهار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

سیاوش رضوانی مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: آقای یوسفی مدیرعامل شرکت غله به عنوان صاحب کالا می‌تواند در این زمینه اظهارنظر کنند.

مدیرعامل شرکت غله و بازرگانی سیستان و بلوچستان هم در این زمینه اظهار کرد: بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که معاملات با آمریکا را ممنوع اعلام کردند، معامله‌ای با این کشور صورت نگرفت و این کالا خرید قبلی است که سه کشتی بوده و در حال حاضر در حال تخلیه در بندر چابهار است.

یوسفی افزود: مدیرکل خریدهای خارجی بازرگانی دولتی بهتر می‌توانند به این موضوع پاسخ دهند.

مدیر کل خریدهای خارجی بازرگانی دولتی در این باره گفت: باید زمان دقیق خرید کالا را بررسی کنیم و قطعاً اگر ممنوع بوده نباید از گمرک مجوز می‌گرفته است.

رحیم‌زاده افزود: پروسه خرید و ارسال کالا و گذراندن مراحل مختلف حداقل پنج ماه طول می‌کشد و باید بررسی کنیم ببینیم زمانی که این برنج‌ها خریداری شده، ممنوعیت‌ها اعمال شده بوده یا خیر؟

وی گفت: از آنجا که این کالا به مرحله تخلیه رسیده نشان می‌دهد که کالا مجوز لازم را برای طی کردن مراحل اداری داشته است.

مدیرکل خریدهای خارجی بازرگانی دولتی گفت: برای اینکه بررسی کنیم زمان دقیق خرید این کالا چه روز و مقطعی بوده است، روابط عمومی سازمان، باید اطلاعات لازم را در اختیار قرار دهد.

مدیر روابط عمومی بازرگانی دولتی ایران در این زمینه اظهار کرد: برنج‌های آمریکایی در تاریخ سوم تیر ماه امسال خریداری شده است در حالی که بخشنامه تحریم 9 آبان امسال ابلاغ شده است.

حسین داستان افزود: البته برنج شامل کالاهای تحریم شده نیست اما باز هم پس از ابلاغ بخشنامه تحریم هیچگونه خریدی از آمریکا انجام نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این بار برنج مراحل مختلف اداری را طی کرده و مجوزهای لازم را داشت باید در مکان تعیین شده که بندر چابهار بوده تخلیه می‌شد.

احمدعلی موهبتی فرماندار ویژه چابهار نیز در بازدید از مکان تخلیه برنج‌های آمریکایی گفت: این بار برنج آمریکایی مجوز لازم را برای طی مراحل تخلیه و بارگیری داشته است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

دروغی به نام «رویای ایرانی آبان۹۹»
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
فراقی جانکاه و امیدبخش
يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵
از خانطومان تا بهشت
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
چرا «دولت بی‌سر»؟!
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰