تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۵
کد مطلب : ۱۳۹۹۳۵
وزیر امور خارجه آمریکا با ابراز امیدواری برای ایجاد «تغییر بنیادین» در ایران، گام اول برای تحقق این رویا را حذف شعارهای مرگ بر آمریکا و اسرائيل معرفی کرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا  در مصاحبه با بی‌بی‌سی با اشاره به ائتلاف آمریکایی در سوریه و بدون هیچ اشاره‌ای به فعالیت غربی‌ها در تقویت تروریست‌های داعش، گفت: ما دنبال داشتن پایگاهی در سوریه نیستیم، اما روسیه شاید [باشد] ما دنبال داشتن نیروهای خارجی در سوریه نیستیم اما بقیه هستند. سپاه پاسداران ایران آنجاست، حزب‌الله آنجا هست و این خطر بزرگی برای فوران افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی است که می‌تواند درگیری بزرگتر و خطرناک‌تری پدید بیاورد.

وی در خصوص توافق هسته‌ای ایران و 1+5 ادامه داد: امیدواریم که این توافق به همکاری بیشتر در منطقه و جاهای دیگر منجر شود تا ما بتوانیم به نگرانی‌هایی مثل نابودی سوریه یا آنچه در یمن می‌گذرد، رسیدگی کنیم. چیزی که دنیا اصلا به آن احتیاج ندارد یک درگیری فرقه‌ای دیگر است. برای همین فکر می‌کنم بسیار ضروری است که برای رسیدن به صلح و ثبات در منطقه همکاری کنیم.

به گزارش تسنیم، وزیرخارجه آمریکا بار دیگر گروه‌هایی مثل حزب‌الله و انصار‌الله را متهم به تروریسم کرد و اظهار داشت: ایران باید از ارسال مخفیانه سلاح از ایران به سوریه و لبنان که تهدیدی برای اسرائیل است دست بردارند. ارسال سلاح به دیگرانی که حاضر نیستند از قوانین و اصول بین الملل پیروی کنند را هم باید متوقف کنند.

گروه‌هایی که فقط می‌خواهند کشورها را بی‌ثبات کنند. نگاه کنید که در یمن چه اتفاقی افتاده. صالح، رئیس‌جمهوری سابق نقش بسیار مخربی داشت. دولتی بر سر کار بود و سعی در مذاکره داشت، اما حوثی‌ها همه چیز را در اختیار گرفتند. حوثی‌ها را چه کسی حمایت می‌کرد؟ و این تهدیدی شد برای کشورهای دیگر در منطقه. حالا هم که کشور در حال نابودی است و تلفات غیرنظامی زیادی هم بر جا مانده.

کری در پاسخ به این پرسش که نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با شعار کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند، گفت: نه. نه. این توافق کنار گذاشته نخواهد شد، مگر اینکه ایران توافق را نقض کند که البته فکر نمی‌کنم ایران دلیلی برای این کار داشته باشد، نه در مراحل اولیه و نه در ادامه آن. به خاطر اینکه با بازرسی‌ها از فعالیت‌های ایران اطلاع خواهیم داشت، این بخشی از توافق است. اجرای توافق از سوی ایران به معنای دعوت از کشورهای دیگر برای مشارکت است، اقتصاد هم بهتر می‌شود، روی وضعیت زندگی مردم هم تاثیر می‌گذارد و ما همین را می‌خواهیم.

وزیرخارجه آمریکا طی سال‌های اخیر ددمنشانه‌ترین و غیرانسانی‌ترین تحریم‌ها را به ملت ایران تحمیل کرده است با ژستی حقوق بشری، ادامه می‌دهد که  «ما نمی‌خواهیم که مردم ایران زیر بار مشکلاتی بروند که تصمیمات دولت برایشان پیش آورده. برای همین هم فشار آوردیم تا در این جهت حرکت کنیم. چون می‌خواهیم ایران را هم در جمع کشورهایی در جهان ببینیم که قواعد بین‌المللی را رعایت می‌کند.»

کری درخصوص احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در ایران، افزود:  نمی‌توانم این را پیش‌بینی کنم و نمی‌خواهم چنین گمانه زنی کنم. اما واضح است که می‌خواهیم موانع در روابط دو کشور به شکل سازنده‌ای برداشته شود. اما وقتی که می‌بینید رهبر کشوری خواستار نابودی کشور دیگری می‌شود که متحد نزدیک آمریکا هم هست، خیلی دشوار است که به گشایش سفارت در آینده نزدیک فکر کنیم.

 چالش اوباما و کری؛ شعار «مرگ بر آمریکا»

کری با ابراز امیداوری نسبت به ایجاد «تغییر بنیادین» در ایران، افزود: فکر می‌کنم همه می‌توانند با تغییر لحن و کم کردن از شعار‌ها شروع کنند. اول از همه شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل. داشتن نقشه‌ای برای نابودی اسرائیل به این روند کمکی نمی‌کند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز  چند روز پیش در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، در حین صحبت‌هایش از شعارهای مردم ایران علیه کشورش انتقاد کرد و گفت که «سر دادن شعار مرگ بر آمریکا اشتغال ایجاد نمی‌کند یا ایران را امن‌تر نمی‌کند. اگر ایران مسیر متفاوتی را انتخاب کند، این برای امنیت منطقه، مردم ایران و جهان، خوب خواهد بود.»

از صحبت‌های چند روز قبل اوباما در سازمان ملل و حرف‌های جان کری در مصاحبه با بی‌بی‌سی آشکار شده که دشمن خیز بلندی برای عبور از خطوط قرمز برداشته و توافق هسته‌ای آرام آرام در حال تبدیل شدن به یک رمز عبور از ارزش‌های جامعه اسلامی ایران می‌شود.

ادبیات شماتت آمیز و پر از شرط و شروط اوباما و وزیر خارجه دولت وی نشانگر گستاخ شدن بیش از پیش طرف آمریکایی است چرا که تا قبل از توافق تنها دغدغه آنها محدود‌سازی توان هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران بود ولی بلافاصله از فردای روز توافق لحن و فحوای کلام طرف آمریکایی گستاخانه‌تر و زیاده‌خواهانه‌تر شد و صحبت‌هایی از جمله حذف شعار «مرگ بر آمریکا» و عدم حمایت از نهضت‌هایی مثل حزب‌الله  که از شاکله‌های وجودی نظام اسلامی محسوب می‌شوند به میان آوردند.

آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» برای ملت ایران صرفا شعارهایی که سالی چند بار بر دهان بیاورند نیست بلکه جزئی از سبک زندگی مردم جامعه ماست.

«مرگ بر آمریکا» یادگاری از پیر مراد سفر کرده، امام خمینی‌(ره) است که نمادی از استکبار‌ستیزی و ظلم‌ستیزی  انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن است و آمریکایی‌ها می‌دانند که اگر این شعار را از ملت ایران بگیرند دیگر راهی تا رسیدن به هدفشان که همانا ایرانی غیرانقلابی و فاقد اقتدار است ندارند.

هر ورق از کارنامه دولت آمریکا در قبال ایران  در یک صد سال اخیر و به خصوص پس از انقلاب اسلامی ننگی پاک نشدنی برای آنهاست و طرف آمریکایی حی حاضر به عذر‌خواهی از اقدامات سبعانه خود در برابر ملت ایران نشده است. پیش از انقلاب اسلامی دولت آمریکا با حمایت از رژیم‌های دست نشانده پهلوی به غارت و پایمال کردن حقوق حقه ملت ایران پرداخت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز آمریکایی‌ها همه تلاش خود را برای سرکوب کردن صدای حق‌طلب و استکبار‌ستیز انقلاب اسلامی ایران انجام داد و از هیچ رفتاری فروگذاری نکرد.

در این برهه زمانی هشیاری دولتمردان دولت یازدهم بیش از هر زمان دیگری نیاز کشور است چرا که دشمنان درصددند تا با دستان چدنی که در دستکش‌های مخملی خود پنهان کرده‌اند از هنجارها و ارزش‌های ملت انقلابی ایران تابو‌شکنی کنند، از این رو با واکنش مقتدرانه نباید به آنها اجازه عبور از خطوط قرمز نظام را داد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما