تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۵
کد مطلب : ۱۰۵۲
آقای هاشمی باید پاسخ دهد که چرا بر خلاف نظر رهبر انقلاب که آمریکا را دولتی غیر قابل اعتماد می دانند ، رابطه با آمریکا را عنایت الهی دانسته است؟
۰
plusresetminus
علت مخالفت هاشمی با نظر امام و رهبری درباره رابطه با آمریکا چیست؟
بلاغ-در بین خبرها و مقاله ها و یاداشت هایی که در صفحات وبگاه های خبری درمورد سفر اخیر دولت به نیویورک به چشم می خورد ، دیدن خبری به نقل از هاشمی جای بس تامل دارد.
آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت از تماس تلفنی روحانی و اوباما و همچنین مذاکره ظریف و جان کری اظهار خوشنودی کرده و آن را از عنایات خداوند در حق ملت ایران دانسته است.
فارغ از جوانب مختلف این اظهار نظر عجیب ، استفاده آقای هاشمی رفسنجانی از عبارت " عنایت الهی " در مورد تماس تلفنی دولت با اوباما ، لازم می بینیم یکبار دیگر برخی از مصادیق "عنایت خداوند در حق ملت ایران" را بازخوانی کنیم.
پیروزی انقلاب ، عنایت الهی
بر کسی پوشیده نیست که انقلاب اسلامی و ظهور آن چه منافع باور نکردنی را برای ملت ایران به همراه داشته است از این رو امام خمینی (ره ) در جمع برخی خواص در شهر قم در اوایل انقلاب اینگونه فرمودند : نظرِ لطف خدا بود که شما با نداشتن سازمانی و با نداشتن برگ و ساز ارتشی، برقدرتهای بزرگ پیروز شدید. این نظر خدای تبارک و تعالی و تأیید اسلام بود این نظر اسلام است که شما را متحول کرده است، و شما آرزوی شهادت می‏ کنید. تا شما به این حال هستید ـ و امید است که همیشه باشید ـ پیروز هستید. خداوند با شماست. قرآن کریم پناه همۀ ماست. ما برای قرآن قیام می‏کنیم و کردیم، و پیروز خواهیم بود. شما حق هستید، در مقابل باطل ایستاده‏اید و حق پیروز است. شما برای اسلام قیام کردید و پشتیبان شما اسلام است و کسی که پشتیبان او قرآن و اسلام باشد پیروز است. (صحیفه امام خمینی –– جلد ۹)
ولایت فقیه ، عنایت الهی
پس از پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی ایران و سایه افکنی ولایت فقیه بر سر ملت شریف ایران ، عنایات الهی یک به یک خود را در عرصه های مختلف نمایان ساخت . در واقع می توان اینگونه بیان نمود که انقلاب اسلامی ایران حقیقتی بود در بستر سنت های الهی مبنی بر عنایات الهی مستضعفان و غلبه بر مستکبران .
انتخابات و حضور مردم ، عنایت الهی
سالیان درازی ملت ایران در رنج و محنت بسر می برد ،. سالیانی که مردم درگیر نان شب و بیماریهای واگیر بودند و تنها فکرشان زنده بودن بود و عده ای هم که اهل فضل و دانش بودن از ترس حکومت های استبدادی همواره در خفا زندگی می کردند و یا به جرم بیان حقیقت در زندان و یا سر بدار بودند ، اما به شکرانه انقلاب اسلامی ملت ایران عزت پیدا کردند و خود تصمیم گیرنده اصلی سرنوشت خود شدند ، رای گیری و انتخابات یکی از نشانه های این بلوغ سیاسی برای ملت ایران بود. با توجه به موج تبلیغی دشمن در هر دوره از انتخابات خواه انتخابت مجلس شورای اسلامی ، خواه انتخابات خبرگان رهبری ، خواه انتخاب ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا برای کم کردن حضور مردم و منحرف کردن افکار عمومی برای انتخابی غیر اصلح، امام خامنه ای حضور در انتخابات را نیازمند بصیرت دانستند و تأكید كردند: مردم ایران باید به‌طور كامل مراقب دشمن و مواضع او باشند تا بتوانند تصمیم صحیح خود را بگیرند و مطمئناً این‌بار نیز با لطف، عنایت و هدایت خداوند، ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی از این آزمون سربلند بیرون خواهند آمد. (امام خامنه ای -
۱۳۸۶/۱۰/۱۹)
پیروزی در فتنه ۸۸ ، عنایت الهی
در سال ۱۳۸۸ و فتنه ای که از خارج کشور برنامه ریزی شد و مهره های داخلی بازیگران آن شدند ، اتفاقات ناخوشایندی در جریان انتخابات ریاست جمهوری رقم خورد ، اتفاقاتی که چشم طمع دشمن را به نابودی این نظام معطوف کرده بود ، از زمان برگزاری انتخابات در خرداد ماه ۱۳۸۸ تا هشت ماه بعد از آن فضای کشور بسیار ملتهب و نگران کننده گزارش میشد ، هدایت های رهبر انقلاب همچون آبی بر روی آتش فتنه شعله های آن را کم نمود و در نهم دی ماه ۱۳۸۸ با حرکتی خودجوش و برخواسته از درون و ضمائر پاک مردم ایران بساط فتنه گران برچیده شد ، بگونه ای که رهبر معظم انقلاب اعلام نمودند در هشت ماه جنگ نرم هم ملت ایران با عنایت خداوند متعال از خود مهارتی مثال زدنی نشان داد و در نهم دی سال گذشته به بركت یاد حضرت سیدالشهدا علیه السلام و با همت، بصیرت، آگاهی، و هوشیاری خود، بساط فتنه گران را جمع كرد. (امام خامنه ای - ۱۳۸۹/۱۰/۰۸)
 
پیروزی های دوران دفاع مقدس ، عنایت الهی
یکی از ضربه های بزرگی که در اوایل سالهای انقلاب بر پیکره نظام وارد شد ، تحمیل جنگ ۸ ساله بود ، جنگی که با رشادت های جوانان و زنان و مردان این مرز و بوم و زحمات فرماندهان و مسئولین نظام به پیروزی رسید ، در کنار تمامی پیروزی های شیرینی که در دوران دفاع مقدس بدست آمد ، آزاد سازی خرمشهر شیرینی خاصی را بهمراه داشت ، بگونه ای که حضرت امام خمینی ( ره ) فرمودند : خرمشهر را خدا آزاد کرد ، شاید بتوان این کلام حضرت امام را اینگونه بیان نمود که فتح خرمشهر از مصادیق بزرگ عنایت الهی به مردم کشور ایران بوده است. اگر به وصیت نامه ها و دست نوشته ها و سخنان شهدای دوران دفاع مقدس سری بزنیم شاهد جملاتی هستیم که شنیدنشان روح انسان را آرام و به ادامه راه امیدوار و ثابت قدم میکند ، شهید امیر سپهبد صیاد شیرازی در یکی از سخنانشان این چنین می گوید که بزرگترین نعمت خداوند به ما ولایت است.
واقعه طبس ، عنایت الهی
یکی دیگر از اتفاقاتی که عینیت بیشتری برای مردم عوام در امدادهای غیبی به ملت ایران را داشته حادث سرنگونی هواپیماها و نیروهای آمریکایی در صحرای طبس است ، بی‌شک واقعة طبس از معجزات الهی و از امداد‌های غیبی حضرت حق بود. خداوند در سورة محمد(ص) آیة ۷ می‌فرماید: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْکُمْ وَ یثَبِّتْ أَقْدامَکُم »؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر خدا را یاری کنید، خدا نیز شما را یاری کرده و ثابت‌قدمتان می‌گرداند.
چنانچه از تفاسیر برمی‌آید، منظور از یاری خداوند، یاری دین اوست؛ یعنی اگر قومی در راه احیای دین و احکام الهی قیام کرده آن را یاری نمایند، خداوند متعال نیز از روی رحمت امداد‌های خویش را بر آنان فرستاده قدم‌های آنان را در راه حق استوارتر می‌سازد. موارد قابل بیان از عنایات الهی به ملت ایران فراوان است و در این مجال کوتاه می خواهیم آن روی سکه را به شما نشان دهم.
طبق بررسی کوتاهی که با هم در بخش هایی از تاریخ انقلاب کردیم و آیه ای که ارائه نموده ایم ، مصادیق عنایت الهی مشخص شد و فهمیدیم که از چه مواردی می توان بعنوان عنایت الهی یاد نمود.
حال باید از آقای هاشمی پرسید ، آیا تماس تلفنی آقای اوباما و آقای روحانی و گفتگوی کوتاهشان را می توان عنایت الهی نامید ؟ آیا از آقای هاشمی رفسنجانی که خود مفسر قرآنند بعید نیست چنین شتاب زدگی در بیان این اظهار نظر ؟
یا اینکه چرا آقای هاشمی رفسنجانی از این اتفاق بعنوان عنایت الهی یاد می کنند ؟
اگر بخواهیم از وجه استدلالی مواضع اخیر آقای هاشمی را بررسی کنیم که چرا اینقدر از ضرورت ارتباط ایران و آمریکا سخن می گویند و این جریان مکالمه تلفنی ایشان را خوشحال کرده باید کمی به عقب تر برگردیم ولی ابتدا اجازه بدهید این موضوع را بررسی کنیم که در فضای سیاست خارجه تحرکات دیپلماتیک چه معنایی  را بهمراه دارد.
باید بگوئیم آقای هاشمی خودشان بهتر از هر کس دیگری می دانند که هر زمان در داخل کشور ما این بحث ها مثل "ضرورت" رابطه با آمریکا مطرح شده از سوی آمریکایی ها چه واکنشی را شاهد بوده ایم.
ایشان به عنوان یک سیاستمدار تیزهوش می دانند که هیچ سیاستمداری قبل از مذاکره دست خودش را نمی بندد. هر کسی که از "ضرورت" رابطه با آمریکا صحبت کند یعنی اینکه به آمریکایی ها پیام داده که "شما در موضع برتر هستید و ما هیچ راهی جز ارتباط با شما نداریم" و خود را در موضع ضعیف تر قرار داده است. در ثانی مگر ما ارتباطمان را قطع کردیم!؟ آنها خودشان رابطه شان را با ما قطع کردند و می خواستند به ما بفهمانند که ما هستیم که به رابطه با آمریکا نیاز داریم.
اما یک سیاستمدار تیزهوش به جای اینکه از ضرورت رابطه سخن بگوید با شرط حرف می زند. البته بماند که رفتارهای متناقض آمریکایی زمان مکالمه تلفنی و حرفهای رد و بدل شده در آن و بعد از آن ، کاملا دلیلی بر اثبات این تحلیل است.
در ضمن اگر آقای هاشمی رفسنجانی به رابطه اعتقاد دارند و بقول خودشان اگر عمر دولتشان اجازه می داد روابط ایران و آمریکا را اصلاح می کردند و البته مدعی هستند که در زمان ریاست مجلس شورای اسلامی و حضور حضرت امام (ره) موضوع ارتباط با آمریکا را به امام خمینی (ره) گوشزد کرده اند ، اما امام خمینی (ره) هم آن زمان در چهارچوب سیاستهای کلی پاسخ داده اند و ما با مطالعه با مواضع امام (ره) متوجه می شویم که مواضع امام (ره) نسبت به استکبار جهانی در سالهای آخر عمرشان بسیار شدیدتر بوده است." هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید" و یا " تقابل اسلام آمریکایی و اسلام ناب" که
امام(ره) در سالهای آخر عمرشان روی آن تاکید داشتند.
اما بر خلاف ادعایشان آقای هاشمی اصلا جرات نمی کرد که در زمان امام(ره) علنا و شفاف حرف از رابطه با آمریکا بزند و این را به صورت مخفیانه پی گیری می کرد. مثلا آنچه که در رابطه با مساله مک فارلین پیش آمد و ایشان با مخفی کردن واقعیات از امام در صدد مذاکره بود که البته موضوع لو رفت.
حال چه شده که آقای هاشمی با تحریف تاریخ سعی در القای این موضوع دارند که امام خمینی (ره) موافقت تلویحی خود را برای مذاکره با آمریکا اعلام نموده ؟ آقای هاشمی باید پاسخ دهد که چرا بر خلاف نظر رهبر انقلاب که آمریکا را دولتی غیر قابل اعتماد می دانند ، رابطه با آمریکا را عنایت الهی دانسته است؟
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين