تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
کد مطلب : ۴۵۳۰۸۲
حال و روز دامداران این روزها خوش نیست و در زمینه گرانی علوفه،عدم تناسب هزینه و درآمد و وجود واسطه ها از مسئولان گله مندند و اگربه صورت اورژانسی راهکاری ارائه نشود، آینده این صنعت به خطر می‌افتد.
۰
plusresetminus
فیلم| روزگار سیاه دامداران مازندرانی/سوءمدیریتی که صنعت دامداری را احاطه کرد
به گزارش بلاغ،  این روزها به دلیل گرانی و کمبود علوفه وضعیت دامداری‌های مازندران مساعد نیست، به‌طوری‌که برخی دامداری‌ها با کشتار دام‌ها در حال تعطیل شدن و دامداران در حال ورشکستگی هستند.

حال و روز دامداران این روزها خوش نیست و در زمینه گرانی علوفه،عدم تناسب هزینه و درآمد و وجود واسطه ها از مسئولان گله مندند و اگربه صورت اورژانسی راهکاری ارائه نشود،آینده این صنعت به خطر می افتد.

مدتی است که به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت نهاده‌های دامی باعث شده فعالان این حوزه از وضعیت به وجود آمده ناراضی باشند به‌طوری‌که با فشارهایی که در این مدت به آن‌ها درزمینهٔ تأمین آذوقه و خوراک دام‌هایشان و نیز پایین بودن نرخ محصولاتشان واردشده، دیگر قادر به نگهداری دام‌هایشان نیستند و بسیاری نیز حتی دام‌های مولد را به دلیل گرانی نهاده‌ها و هزینه‌های نگهداری راهی کشتارگاه‌ها کردند تا از این طریق بتوانند حداقل آذوقه موردنیاز سایر دام‌هایشان را تأمین کنند.

صنعت دام‌پروری که طی سالیان اخیر با مشکلات عدیده‌ای دسته و پنجه نرم می‌کند، شرایط و وضعیت را برای فعالان این حوزه بسیار سخت کرده است به‌طوری‌که بسیاری از دامداران شرایط فعلی برایشان مقرون‌به‌صرفه نیست و در آستانه ورشکستگی و تعطیلی نیز قرارگرفته‌اند.

این روزها دامداری‌ها و صاحبان این واحدها در مازندران حال‌ و روز خوبی ندارند و معتقد هستند در صورت استمرار این بی‌توجهی مسئولین در آینده‌ای نه‌چندان دور این صنعت تعطیل و باید نیاز کشور به محصولات و فرآورده‌های دامی را از خارج تأمین کرد.

دامداران جزو زحمت کش ترین اقشار جامعه هستند که محصول آنان با سلامتی تک تک افراد جامعه گره خورده است و تهدید فرآورده های دامپروری مهم می تواند هزینه های چندین برابری نسبت به وضع موجود بر جامعه تحمیل کند. باید با برنامه ریزی و اقدام عملیاتی هرچه سریع تر اقدامی اورژانسی برای رفع مشکلات فعالان این عرصه انجام داد تا ابتدا به صورت مسکن و موقت وضعیت موجود را حفظ کرد و در ادامه اقدام به ترمیم آن کرد در غیر این صورت سال ها طول خواهد کشید تا چنین ظرفیتی در کشور و مازندران احیا شود.


 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
مدیرعامل شرکت تعاونی های دامداران توزیع کننده نهاده های دامی
رییس جهاد
فرماندار
استاندار
پاسخگو باشند
ضجه و درد دامداران شنیده شد
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام مدیر بلاغ
لطفا از ارتفاعات برفی روستاهای چهاردانگه گزارش تهیه کنید
مشکلات انها را گزارش کنید
این دولت که امید نداریم
مگر دولت جناب رییسی
feedback
Iran, Islamic Republic of
نمایندگان مجلس مازندران
خصوصا آقای زارعی عضو کمیسیون کشاورزی پیگیری کنید
feedback
Iran, Islamic Republic of
خبری از محکومیت دو معاون جهاد استان نشده
feedback
Iran, Islamic Republic of
فلاح پور
یک مصاحبه یک معذرت خواهی تاکنون از مدیران جهاد نشنیدیم
feedback
Iran, Islamic Republic of
شیخی
نطارت و بازرسی بر توزیع نهاده ها مشاهده نمی شود
feedback
Iran, Islamic Republic of
بریری
درود بر زحمت کشان عرصه خبر
خصوصا مدیران زحمتکش بلاغ
پربيننده ترين