متخصص بیمار‌های عفونی و گرمسیری

موردی از تب دنگی در مازندران مشاهده نشد

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۴
کد مطلب : ۴۸۷۲۱۱
متخصص بیمار‌های عفونی و گرمسیری گفت: تاکنون موردی از تب دنگی در استان مازندران مشاهده نشده است.
۰
plusresetminus
موردی از تب دنگی در مازندران مشاهده نشد
فرهنگ بابامحمودی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی بلاغ در خصوص بیماری تب دنگی یا کمرشکن اظهار کرد: تب دنگی بیماری ویروسی است که بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دیده می‌شود نوع خفیف آن با تب و علائم مشابه آنفلوانزا مشخص شده و نوع شدید بیماری می‌تواند خونریزی جدی، افت شدید فشارخون و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

وی بیان کرد: تاکنون در استان مازندران موردی از تب دنگی مشاهده نشده است.

متخصص بیمار‌های عفونی و گرمسیری خاطرنشان کرد: تب دنگی به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود، بلکه از طریق گزش پشه آلوده است که ابتدا فرد آلوده را نیش زده و سپس ویروس را به فرد دیگری منتقل می‌کند.

بابامحمودی با اشاره به اینکه وقتی یک پشه حامل ویروس دنگی انسانی را نیش می‌زند، ویروس وارد سیستم خونی او می‌شود و عفونت را آغاز می‌کند گفت: علائم این بیماری شامل سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن است. تب دنگی به عنوان «تب استخوان شکن» نیز شناخته می‌شود، چرا که به دلیل درد شدید حاصل از آن بیمار تصور می‌کند، استخوان‌هایش در حال شکستن است.

وی با اعلام اینکه تشخیص این بیماری از روی علائم می‌تواند کمی دشوار باشد زیرا علائم اولیه آن شبیه به آنفلوانزا بوده و ممکن است نشانه‌هایی شبیه به بیماری مالاریا یا حصبه هم داشته باشد گفت: درمان تب دنگی به تسکین علائم آن، نظیر تب، درد عضلانی، سردرد، و استفاده از آب و الکترولیت‌ها برای جبران از دست دادن مایعات بدن تأکید دارد.

متخصص بیمار‌های عفونی و گرمسیری اظهار کرد: اگر به مناطقی که این ویروس شایع است سفر کرده‌اید و علائمی شبیه به تب دنگی دارید، حتما با متخصص عفونی مشورت کنید.

انتهای خبر/
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

جایگاه  ویژه « عدالت»  در اســلام
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۶
حکم تنفیذ، مبنای مشروعیت جمهور
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۶
زباله، چالش حیاتی برای مردم مازندران
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۵
امروز و فرداهایی که ۶ ساله شد
يکشنبه ۳۱ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۵۱
انتظارات مردم از رئیس‌جمهور
شنبه ۳۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۱۹