تاریخ انتشاريکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
کد مطلب : ۴۵۸۸۵۸
یک فعال اجتماعی خانواده را مقدس‌ترین بنا در اسلام برشمرد و با اشاره به معضلات به وجود آمده طی سال‌های اخیر در خصوص حجاب و فروپاشی بنیان خانواده به علت پیامد های نشات گرفته از بدحجابی، بر لزوم رعایت حجاب جهت آرامش و پویایی خانواده و جامعه اسلامی تاکید کرد.
۰
plusresetminus
لزوم رعایت حجاب برای آرامش خانواده و جامعه اسلامی/مراقب هجمه و تبلیغات پر زرق و برق باشیم
هایده نصیری در گفت و گو با بلاغ اظهار کرد: اگر به عقب برگردیم و سری به متون تاریخی مورخان و اندیشمندان بزنیم می‌بینیم که حجاب در اکثر ملت‌های جهان وجود داشته، هر چند در طول تاریخ بر اثر شرایط سیاسی و اجتماعی حکومت‌ها دارای فراز و نشیب‌های فراوانی بوده و گاهی تشدید و گاهی تقلیل پیدا کرده، ولی هیچگاه بطور کامل از بین نرفته؛ اکثر مورخان کمتر از اقوام ابتدایی بشر بصورت بدون پوشش در اجتماع یاد می‌کنند. 
 
وی با بیان اینکه حجاب حتی در یونان و روم باستان هم وجود داشت، اما درجاهلیت عرب حجاب بصورت فعلی وجود نداشته و بوسیله اسلام در اعراب تکمیل شد، اذعان داشت: برخی مورخین و چهره های مشهور جهان سیاست و تاریخ چون ویل دورانت وجواهر لعل نهرو معتقد بودند حجاب از میان زنان ایران باستان به دیگر کشورهارواج پیدا کرد.‌ به هر حال هر زمان چه در ایران باستان و چه در زمان حال هر قومی بنابر اقتضای  آیین خود نوعی از پوشش را می‌پسندید کما اینکه نظرهای شخصی هم در بیش و کم کردن آن بی تاثیر نبوده است. 
 
نصیری بیان کرد: هر گاه ما به پیشینه تاریخی و فرهنگی خود مراجعه کنیم می‌بینیم که فرهنگ مناسب پوشش متناسب با اوضاع و احوال سیاسی و اجتماعی مسئله‌ای بوده که اجداد و نیاکان ما به آن اندیشیده و دغدغه داشتند و در باور آنها تخطی از این فرهنگ گناهی بزرگ محسوب می‌شد؛ تصاویری که در کتب تاریخی از دوره هخامنشی و نشانه هایی که در موزه لوور پاریس مشاهده شده نشان می‌دهد پوشش و حجاب در میان ایرانیان قدمتی تاریخی و حتی قبل از ورود و پذیرش اسلام را دارد. 
 
این فعال اجتماعی با بیان اینکه حجاب و حفظ عفت عمومی در جامعه بعد از چهار دهه از پیروزی انقلاب هنوز یکی از مباحث جریان دار است، گفت: اگر به جریان وضع ایرانیان تا قبل از دستور کشف حجاب رضاخانی توجه کنیم می بینیم که از گذشته یکی از نمادهای دینداری و مسلمانی حجاب بوده، حتی در زمانی که کشف حجاب شده بود و ممانعت از دختران باحجاب برای ورود به مدارس و ادامه تحصیل برخی خانواده ها عطای تحصیل را به لقای حفظ اعتقادات خود بخشیدند تا ثابت کنند حکومتها تنها بر نوع زندگی، سیاست حاکم و برخی مسائل اجتماعی و اقتصادی آنها حکمرانی می کنند نه براعتقاداتشان. 
 
وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، توقع از نظام اسلامی برای تحقق کامل این اصول بیش از گذشته شد. 
 
نصیری افزود: یکی از مسائلی که از دهه هشتاد به بعد مطرح شد حجاب و پوشش خوب و بد بود. موضوع بدحجابی هر از گاهی بخصوص در تابستان موضوع روز می‌شد، آنچه مشخص است برخوردها و کارهای مقطعی و موقت در این سالها رضایت بخش نبوده واین ماجرا تمام شدنی نیست. 
 
نصیری بیان کرد: علت وجود برخی نابسامانی‌ها در بحث حجاب در برخی شهرها مشکل تاریخی است و اینکه بعد از پیروزی انقلاب بسیاری فقط بدنبال زیر ساختهای اقتصادی، سیاسی وحکومتی رفتند و پایه های فرهنگی مورد غفلت واقع شد. 
 
وی اظهار داشت: یک بوستان همواره نیاز به مراقبت دارد تا دچار علف هرز و آفت نگردد، ولی بوستان فرهنگی انقلاب با وجود پیشرفت‌ها در زمینه های مختلف از این آفات مصون نماند و پس از پایان جنگ و در دوران سازندگی نیز این غفلت دوچندان شد؛ حال به این مسئله هجمه های فرهنگی دشمن، و بمباران رسانه‌ای‌ و تبلیغاتی غربی‌ها را هم باید اضافه کرد که هنوز هدفمند ادامه دارد. 
 
وی با اشاره به اینکه اوایل انقلاب تندروی‌ها وکندروی‌های بسیاری در حوزه فرهنگی صورت گرفت، گفت: حجاب در ایران یک مسئله سنتی و تاریخی است که در عمق تاریخ ما و مشرق مطرح بوده و همیشه بانوان ما دارای یک فرم حجاب بودند که سیاست حاکمان و تفکر آنها فقط باعث تفاوت سبک حجاب در مقاطع زمانی مختلف می‌شود. 
 
این فعال اجتماعی در خصوص فلسفه حجاب بیان داشت: اسلام می‌خواهد مردان و زنان مسلمان روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند و آرامش روانی بین افراد جامعه برقرار باشد، زن با پوشش خود اخلاق و پاکی را در جامعه رونق و خانواده را پابرجا می‌سازد و در مقابل عدم رعایت حجاب، فرد و جامعه را دچار لغزش و آسیب جدی می‌کند. 
 
نصیری زینت و زیبایی و حُسن حال انسان،‌ پوشش زشتی‌های بدن انسان، حفظ و نگهداری در برابر گرما و سرما و محافظت بدن از صدمات جنگ، بلاها، سختی‌ها و خطرات را از جمله اهداف معرفی شده حجاب در قرآن کریم برشمرد و گفت: یکی از مصادیق عفاف پاکدامنی است که رعایت حیا و پاکدامنی در راه رفتن در سوره نور به مردان و در سوره قصص به زنان توصیه شده، چنانچه در آن حیای دختران شعیب در راه رفتن بعنوان الگویی برای زنان معرفی شده است. 
 
وی با اشاره به اینکه رعایت عفاف و حجاب در گفتار و شیوه سخن گفتن و حیا و عفت در رفتار و معاشرت همواره در دین اسلام تاکید شده است، اضافه‌ کرد: دو بُعد همواره در اسلام در مسئله پوشش و حجاب مطرح بوده است، یکی بُعد اثباتی یعنی پوشش سرتاسری بدن که تنها اجازه نمایان شدن گردی صورت را می‌دهد و دیگری بُعد سلبی که مربوط به عدم اختلاط و گفتگو و دیدار با نامحرم در خارج از موازین اخلاقی و شرعی است که از نظر قرآن رعایت نشدن هر یک از این دو بُعد، مختل شدن عفاف فرد را در پی خواهد داشت. 
 
وی نزدیکی به خدای متعال و تقویت معنویت در زندگی، آرامش روحی و روانی، دادن هویت به زن در جامعه، استحکام و بهبود روابط خانواده، مانع شیوع فحشا و منکرات جامعه و آرامش روحی و روانی را از فواید حجاب ذکر کرد و یادآور شد: هرچند بعضی از افراد به واسطه نداشتن روحیه عزت و اعتماد به نفس برای اقناع و آرامش خود رو به سوی بی‌حجابی می‌آورند، ولی با یک تحقیق میدانی و آماری بین افراد با حجاب و بی‌حجاب به روشنی نتایجی بدست می‌آید که ماحصل آن این است افراد باحجاب به واسطه عدم تمایل به عشوه گری و خود نمایی در روابط اجتماعی از آرامش بیشتری برخوردار هستند. 
 
نصیری افزود: در واقع اقناع خود به وسیله مدگرایی و برهنگی نمی‌تواند موجب آرامش روح باشد بلکه تشویش‌های روحی افراد را بیشتر نمود و روحیه آرامش را از آنها سلب می‌کند. 
 
وی خاطرنشان کرد: حجاب نه تنها برای زن، بلکه برای مرد خانواده هم مصونیت و آرامش می آورد، چرا که هر زن به واسطه رعایت حجاب، هم محیطی امن برای خود در خانه و جامعه فراهم می‌کند هم برای همسر خود آرامش به ارمغان می‌آورد.. 
 
نصیری ادامه داد: این آرامش در خانواده را می‌توان از دو جهت دانست، اول اینکه مرد او برای حضور در عرصه اجتماع، با خیالی آرام از جانب همسرش و بدون نگرانی از چشم های ناپاک و هرزه به سمت خانواده اش به فعالیت و کسب روزی و درواقع همان مجاهدت از نظر اسلام می پردازد و دوم اینکه وقتی همه زنان برای حفظ آرامش و امنیت روانی خود و همسرانشان به حجاب اقبال داشته باشند، خیالشان راحت است که همسرشان نیز در جامعه با زنهای رنگارنگ و مُتبرج روبه رو نمی‌شود. 
 
وی تصریح کرد: اگر خانواده، در بستری صحیح شکل بگیرد و مسیر خود را ادامه دهد و فرزندانی سرشار از محبت و غیرت و حیا در آن رشد کنند، آن وقت است که دیگر ترس از دست دادن موقعیت های اجتماعی، دروغ، تهمت، پاپوش درست کردن و زیرآب زدن، چشم هرزگی، ربا، زنا، دزدی، اختلاس و مشاجره و قتل و ... در جامعه کم و کمتر می‌شود. 
 
این فعال اجتماعی در خصوص معضلات به وجود آمده در بحث حجاب در سال‌های اخیر بیان کرد: در سال‌های اخیر با گسترش و ترویج بیش از حد رسانه های دیداری و شنیداری وحجم وسیع تبلیغات در رسانه ها و بسترهای مجازی و اجتماعی برای تغییر در نوع سبک زندگی مردم خود به خود این امر در پوشش مردم کف جامعه نیز تاثیر گذار بوده است. 
 
وی سطح تحصیلات، شرایط سنی، الگوپذیری نادرست از هنرمندان و سلبریتی ها را از مهمترین عوامل تاثیرگذار در نوع پوشش افراد جامعه در سال های اخیر عنوان کرد و در تشریح این عوامل گفت: تحصیلات که یک رابطه معنادار و مثبتی با پوشش زنان دارد گاهی اوقات در جامعه مشاهده می‌کنیم با افزایش سطح تحصیلات حجاب زن کاهش می یابد و در واقع این تفکر غلط در ذهن برخی القاء می‌شود که سطح تحصیلات بالاتر نشانه روشنفکری و حجاب نشانه تحجر است که متاسفانه این تفکر غلط در بسیاری از اقشارفرهنگی نیز در سطح آموزشی رسوخ پیدا کرده، البته از هجمه و تبلیغات پر زرق و برق رسانه ها هم نباید غفلت کرد. 
 
این فعال اجتماعی افزود: عامل سن به این صورت نمود پیدا می‌کند که با افزایش سن از پوشش زنان کاسته شده و می‌بینیم که بیشتر جوانان در معرض بد پوششی هستند. آنچه در جامعه شاهد هستیم گروه محصلین، زنان بیکار و کارمندان شرکت‌های خصوصی نمونه‌ای از گروه های آسیب پذیر هستند. 
 
نصیری ادامه داد: همچنین الگو برداری قشر عظیمی از مردم بخصوص نوجوانان و جوانان از سلبریتی‌ها باعث از بین رفتن حریم‌های پوششی و حتی تغییر سبک زندگی برخی شده است. 
 
وی یادآور شد: سیاست‌های موجود در جامعه در مورد پوشش منطبق بر تحولات اجتماعی تغییر کرده، در دوره های مختلف دولت‌ها تمرکز بر اجتماعی و قانونی بودن پوشش و سعی در آگاهی مردم همواره مطرح بوده است. 
 
این فعال اجتماعی در پایان نسبت به حرکت و پویایی بیشتر دستگاه‌های فرهنگی و هنری در تبلیغات و آموزش جهت اقناع قشر عظیم جامعه و حفظ آنها در مقابل حجم عظیم تبلیغات افسار گسیخته رسانه های غربی که دست روی زنان و مادران و بنیان خانواده برای فروپاشی جامعه گذاشتند و حفظ حجاب و عفت عمومی در جامعه ایرانی و اسلامی ابراز امیدواری کرد. 

انتهای پیام/
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
اعظم کرمی
شمارا به خون شهدا به پهلوی شکسته خانم فاطمه زهرا(س) بداد عفاف و حجاب جامعه برسید.
پربيننده ترين
اوصافی کوتاه در باره آیت‌الله فقید فاطمی‌نیا
سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
سلام فرمانده، تولیدی محاهدانه
يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۵
دست‌های ناپاک صهیونیستی در عراق
شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۶
هموار شدن راه فرصت‌طلبان در ورزش!
چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳