تاریخ انتشارچهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
کد مطلب : ۴۵۳۵۸۴
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در سال 96 شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای ساماندهی این فضا داشت که بیش از 4 سال است که اجرا نشده چرا که ضمانت اجرایی نداشت.
۰
plusresetminus
مسکوت ماندن 4 ساله مصوبه ساماندهی فضای مجازی/70 درصد پهنای باند در اختیار پلت‌فرم های خارجی است
به گزارش بلاغ، مهدی سعادتی در گفت و گو با خیرنگار ما به اصل ماجرای طرح‌ حمایت از کاربران در فضای مجازی پرداخت در پاسخ به شایعات مطروحه در زمینه فیلترینگ و محدودسازی کاربران در طرح مجلس بیان کرد: این طرح در کمیسیون مربوطه هنوز در حال بررسی و ویرایش است و به صحن مجلس نرسیده است.

وی بیان کرد: این طرح آبان ماه سال گذشته تحت عنوان صیانت از فضای مجازی اعلام وصول شد اما تغییراتی در آن اعمال شد و این نسخه میراث سومی است که در دو هفته اخیر اصلاحاتی در آن اعمال شده و در دستورکار مجلس قرار گرفته است کما اینکه عنوان آن به طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی تغییرنام یافته است.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی این طرح را اصلا نخوانده اند و از آخرین تغییرات اعمال شده بر آن نیز اطلاعی ندارند به همین دلیل با بیان اینکه تدوین آن با هدف فیلترینگ و انسداد پلت‌فرم‌های خارجی صورت گرفته ذهن مخاطبان را به این سمت می برند و ساماندهی را به انسداد و فیلترینگ معنی می کنند و این در حالی است که این طرح یکی از اولویت ها و ماموریت های اصلی مجلس یازدهم و براساس واقعیات، نیازها و ضروریات جامعه در حوزه حکمرانی تدوین شده و از 14 ماه گذشته تاکنون در حال بررسی است.

سعادتی افزود: حمایت از کسب و کارهای خرد، صیانت از اطلاعات کاربران، ممانعت از تاثیر احتمالی تحریم ها بر پلت‌فرم های خارجی از دیگر دلایل پیشنهاد این طرح بوده است.

وی خاطرنشان کرد: این طرح در کمیسیون فرهنگی به عنوان پیش نویس تهیه شده و در آن تمرکزی بر فیلترینگ صورت نگرفته بلکه ساماندهی و حمایت از پیام رسان ها، نخبگان و فعالان حوزه فضای مجازی مدنظر قرار گرفته است علاوه بر آن برای قانونی که در این زمینه تصویب شود ضمانت اجرا نیز تعیین شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در سال 96 شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای ساماندهی این فضا داشت که در آن آمده بود هر فردی که بخواهد در این فضا سکویی برای ارائه خدمات ایجاد کند چند خصوصیت باید داشته باشد از جمله اینکه فعالان این فضا باید ثبت نام کنند بعد براساس مقررات تعیین شده فعالیت کنند ضمن اینکه پلت‌فرم ها باید در ایران دفتر داشته و نماینده ایرانی الاصل داشته باشند اما این مصوبه بیش از 4 سال است که اجرا نشده چرا که ضمانت اجرایی نداشته است.

این مسئوا ادامه داد: جای تعجب دارد در آمریکا 270 قانون برای مدیریت فضای مجازی وجود دارد اما در ایران این فضا رها شده است و این در حالی است که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست که وضعیت تولید محتوا و دسترسی‌ها ساماندهی نشوند از سوی دیگر در ایران بسیاری از پیام رسان‌های داخلی نه تنها حمایت نشدند بلکه 70 درصد پهنای باند در اختیار پلت‌فرم های خارجی است.

سعادتی بیان کرد: از سوی دیگر ما در این طرح شرایطی را ایجاد کردیم که از اطلاعات کاربران حفاظت شود و اگر خلافی در این زمینه صورت گرفت پلت‌فرم های مربوطه باید پاسخگو باشند ضمن اینکه بسیاری از خانواده ها در مورد مباحث فرهنگی این فضا حساسیت هایی دارند چرا که در شرایط کنونی تمام کودکان و نوجوانان بدون سطح بندی در این فضا فعال هستند بنابراین باید این روند مدیریت شود.

وی گفت: آخرین قانون فضای مجازی مربوط به سال 88 بوده است بنابراین می توان گفت ایران جزو بی قانون ترین کشورها در حوزه فضای مجازی است.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این خلاء مخاطراتی را برای کاربران فضای مجازی به همراه داشته است به طور مثال در حوزه کسب و کار فعالیت تاکسی های اینترنتی بر پایه گوگل است که اگر تعهد اخلاقی خود را در این حوزه حفظ نکند 700 هزار نفر بیکار خواهند شد بنابراین ما تابع سیاست های آن ها شده ایم و ممکن است در این زمینه حقوق کاربران رعایت نشود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين