تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
کد مطلب : ۴۵۱۱۷۸
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان اینکه بیشترین نگرانی‌ها برای کم‌آبی طی سال زراعی جاری در مازندران به اراضی آبی منطقه هراز و شرق استان بر می‌گردد؛ گفت: ساخت دو سد جدید یکی در ساری و دیگری در بابل در دستور کار قرار داریم.
۰
plusresetminus
تهدید خطر کم‌آبی در مناطق هراز و شرق مازندران/احداث 2 سد جدید در دست اقدام است
محمدابراهیم یخکشی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ در خصوص آخرین وضعیت ظرفیت آب‌های پشت سدهای استان و نگرانی‌های شالیکاران از بیم بحران کم‌آبی طی سال زراعی جاری، اظهار کرد: به طور کلی امسال، سالی کم آب و کم بارش است و بارندگی‌های چند روز اخیر چندان قابل توجه و موثر نبوده است.

وی افزود: روان‌آب‌های حاصل از بارش‌ها طی سال گذشته و سال‌جاری به میزانی نبوده که آب قابل توجهی به سمت سدها سرریز شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران، خاطرنشان کرد: امسال در مجموع سال کم‌آبی است و از سویی در ایامی هم قرار داریم که زمان رها سازی و تخلیه آب پست سدها جهت امورات کشاورزی هستیم.

این مسئول ادامه داد: در کل خیلی جای نگرانی برای بخش‌ها و مناطق زیر سدها وجود ندارد؛ اما برای مابقی مناطق کمی نگرانی‌ها وجود دارد.

خطر کم آبی در مناطق شرقی و هراز مازندران

یخکشی تصریح کرد: بیشترین نگرانی‌ها برای کم‌آبی طی سال زراعی جاری در مازندران به اراضی آبی منطقه هراز و شرق استان بر می‌گردد که اوضاع در این مناطق کمی حادتر است.

وی بیان کرد: قسمت‌های زیر سد البرز و شهید رجایی هر چند بهره‌مند از آب پشت این سدها می‌شوند اما به هر منظور باید این امر همراه با مدیریت صورت گیرد و البته محدودیت‌هایی هم وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران، عنوان کرد: میزان ظرفیت پشت سدهای ما به نسبت سال قبل یک کاهش حدود 5 درصدی داشته است و اکنون نزدیک به 4 هفته است که در حال تخلیه و رها سازی آب‌ها هستیم و به مروز زمان از این ظرفیت آبی کاسته می‌شود و باید در ادامه ببینیم بارش نزولات آسمانی به چه صورت خواهد بود.

حفر بی‌رویه چاه‌ها بلای جان سفره‌های زیر زمینی

این مسئول در خصوص حفر بی رویه چاه در مازندران که خطرات جدی برای سفره‌های زیر زمینی را بدنبال داشته است، اعلام کرد: ما شدیداٌ با حفر چاه‌های غیرمجاز به دلیل آسیب‌های جدی که به سفره‌های زیرزمینی ما می‌زند برخورد می‌کنیم و دائما گشت بازرسی برای شناسایی چاه‌های غیرمجاز در سطح استان در حال انجام است.

یخکشی با اشاره به وجود بیش از 90 هزار چاه در سطح استان، گفت: خیلی از این چاه‌ها در حال اخذ پروانه و تعداد زیادی هم در حال تعیین تکلیف هستند و خوب بخشی هم به خاطر طول عمر بالا تخریب و بخشی هم طبیعتا غیرمجاز هستند.

وی در خصوص تمهیدات و برنامه‌های در دست اجرا برای استفاده مناسب از ظرفیت آب‌بندان‌های استان به ویژه در شرق مازندران، اذعان کرد: آب بندان‌ها با اعتباری که دولت برای این بخش منظور کرده است بیشتر از سوی جهاد کشاورزی در حال تقویت و حمایت هستند؛ ولی خوب مجلس هم جدا از این حمایت دولت یک فرصتی را فراهم کرد تا از محل عواید خاک داخل آب بندان برای لایروبی آبندان استفاده شود.

 دو سد جدید در مازندران احداث می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران، در پاسخ به این سوال که آیا برنامه در دست اجرایی برای احداث سد جدید در استان دارید یا خیر؛ بیان کرد: بله، عملیات ساخت سد زارم‌رود  بر روی رودخانه‌ای به همین نام در شهرستان ساری طی هفته‌ گذشته کلنگ‌زنی شد و مورد دیگر به احداث سد سجادرود بابل بر می‌گردد که در با طی روال معمول و اخذ ردیف‌های اعتباری، طی ماه‌های آینده کلنگ زنی آن نیز انجام خواهد شد.

این مسئول اضافه کرد: به هر منظور در کنار مدیدیت در مهار آب‌های سطحی، رعایت الگوی مصرف و الگوی کشت از سوی کشاورزان نقش بسزایی در کاهش تنش‌های آبی در فصل زراعی دارد که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

احمد اسدی معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار بلاغ در خصوص وضعیت بارش‌ها طی سال زراعی امسال، اظهار کرد: بارش‌های روزهای اخیر بارش‌های متعارف اردیبهشت ماه بوده که مختص همین ایام بوده است و بارش‌های به موقع و خوبی بوده که به کار کشاورزان آمد.

وی افزود: بارش‌های روزهای اخیر عمدتا رگباری و پراکنده بوده است و در حد نرمال همین ایام از سال بوده است و بارش اضافه‌ای نداشتیم که بخواهد جبران گذشته را نماید.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی مازندران، خاطرنشان کرد: در مجموع از اوایل مهرماه سال قبل همرمان با آغاز فصل زراعی جدید در مازندران به نسبت مدت مشابه سال قبل، شاهد کاهش 20 درصدی بارش نزولات آسمانی به نسبت مدت بلند مدت گذشته بودیم.

اسدی ادامه داد: از ابتدای فروردین‌ماه امسال تاکنون حدود 26 میلی‌متر کاهش به نسبت مدت مشابه بلند مدت بارندگی در استان بودیم.

گفتنی است استان مازندران بیش از 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که به شرط شرایط مساعد آبی، تمامی این اراضی امکان کشت برنج را دارند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين